فضا و نجوم

آغاز به کار بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان در چین

نوشته شده توسط محمد حسین نیرین

در تصویر منتشر شده در روز شنبه، بیست و چهارم سپتامبر، توسط آژانس خبری شینهوا (Xhinhua News Agency) نمای هوایی دهانه‌ی پانصد متری تلسکوپ کروی (FAST) در استان گویژو (Guizhou) در جنوب غربی چین است. چین آغاز به کار با بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان کرده است تا به جستجو برای یافتن حیات فرازمینی بپردازد.
بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان جستجویش برای سیگنال‌هایی از ستارگان، کهکشان‌ها و شاید حیات فرازمینی را از یکشنبه در پروژه‌ای که نشان‌دهنده‌ی جاه طلبی چین در مسأله‌ی فضا و وجهه‌ی علمی بین المللی است آغاز کرد.
پکن میلیارد‌ها به پای این پروژه‌های علمی جاه طلبانه به همراه برنامه‌های فضایی دارای پشتوانه‌‌ی نظامی ریخته است که اوایل ماه جاری شاهد پرتاب دومین ایستگاه فضایی چین بوده‌ایم.
با قطری به اندازه‌ی ۵۰۰ متر، این تلسکوپ رادیویی، در یک آبگیر طبیعی، با منظره‌ای خیره‌کننده از شکوه سبز درختان در استان گویژو در جنوب غربی چین  آشیانه کرده است. پنج سال وقت و ۱۸۰ میلیون دلار هزینه صرف شد تا این تلسکوپ کامل شده و بالاتر از تکسکوپ ۳۰۰ متری رصدخانه‌ی آریسیبو (Arecibo) در پرتو ریکو قرار بگیرد، تلسکوپی که برای تحقیقات روی ستاره‌ها استفاده می‌شد و منجر به کسب یک جایزه‌ی نوبل هم شد.
آژانس خبری رسمی شینهوا بیان کرد که صدها منجم و علاقمند، راه‌اندازی تلسکوپ با دهانه‌ی پانصد متری کروی یا همان FAST را در شهرستان پینگتانگ (PingTang) تماشا کردند.
طبق نقل و قولی رسانه‌های ایالتی، محققان گفته‌اند FAST به جستجوی امواج گرانشی و شناسایی تشعشعات از ستاره‌ها و کهکشان‌ها خواهد پرداخت و همچنین به نشانه‌های حیات هوشمند فرازمینی گوش خواهد داد.
کیان لی (Qian Lei) ، دستیار محقق در رصدخانه‌های نجومی ملی آکادمی علوم چین به گوینده‌ی ایالتی CCTV گفت: «هدف نهایی FAST کشف قوانین توسعه‌ی کیهان است.»
کیان لی اضافه کرد: «در تئوری، اگر تمدنی در فضا باشد، سیگنال‌های رادیویی که می‌فرستد شبیه به سیگنالی‌ست که می‌توانیم از یک ستاره‌ی تپنده (پالسار، ستاره‌ی نوترونی چرخان) در حال نزدیک شدن به زمین دریافت کنیم.»
نصب سازه‌ی ۴۴۵۰ پنلی که به تیانیان (Tianyan) به معنای چشم بهشت ملقب شده است از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و در ماه جولای پایان یافت.
این تلسکوپ نیاز به یک سکوت رادیویی به شعاع ۵ کیلومتری دارد که منجر به انتقال و تغییر مکان ۸۰۰۰ نفر در ۸ دهکده از خانه‌هایشان شد تا بتوانند راه مورد نیاز را فراهم آورند. گزارش‌های ماه آگوست عنوان می‌کنند که ساکنان دهکده‌ها خسارتی در قالب پول نقد یا خانه‌های جدید از بودجه‌ای حدود ۲۶۹ میلیون از محل صندوق امداد فقر و وام‌های بانکی دریافت خواهند کرد.
به گزارش CCTV در یک آزمایش اخیر، تلسکوپ سیگنال‌های رادیویی از یک ستاره‌ی تپنده‌ی با فاصله‌ی ۱۳۵۱ سال نوری از زمین دریافت کرد.
طبق گفته‌ی شینهوا حساسیت این تلسکوپ رادیویی دو برابر حساسیت تلسکوپ رصدخانه‌ی آریسیبو و سرعت مشاهده‌ی آن پنج تا ده برابر تلسکوپ آریسیبو است.
چین همچنین ساخت تأسیسات مربوط به توریست‌ها را مانند مکانی روی یکی از کوه‌های مجاور برای تماشا را محیا ساخته است. این امکانات می‌توانند جاذبه‌هایی برای بازدید‌کنندگان باشند، همانطور که تأسیسات موجود در آرِسیبو در حدود ۹۰ هزار بازدید کننده و ۲۰۰ دانشمند‌ را هر ساله به خود جذب می‌کند.

درباره نویسنده

محمد حسین نیرین

دیدگاه شما چیست