اخبار ایران و جهان

رتبه ای که کش می آید!

نوشته شده توسط مسعود محمدی

نمیدانم نوشتن و صحبت کردن در خصوص اینگونه مباحث اصلا در شان یک رسانه هست یا خیر!
اما واقعا وقتی این خبر (۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند) را دیدم باز هم تاسف خوردم!!
شاید بپرسید چرا؟! اینکه باعث غرور و افتخار است و مایه مباهات. اما در پاسخ باید عرض کنم این مطلب صرفا تیتر خوبی دارد و حاوی نکاتی بس تاسف بار است!
ما (مسئولین و بعضی از رسانه های ما) یادگرفتیم که آمار را با نتایجی که کسب کرده ایم، درست مانند خمیر پیتزا که کش می آید، کش بدهیم.
مثلا وقتی رتبه ما در یک مقوله شد ۲۴ میگوئیم ما توانستیم جزو ۲۵ کشور برتر دنیا در فلان موضوع باشیم؛ یا مثلا در همین خبر فوق الذکر ما جزو ۸۰۰ دانشگاه برتر شده ایم!!!
آخر برادران و خواهران عزیز! این چه دستاورد عظیم و شگرفی است که شما آن را داد می زنید؟! مگر نه اینکه همین ابتدای سال ۱۳۹۵ جزو پانصد دانشگاه اول بودید! خب این پس رفت نشانه چیست؟ نشانه همین کش بازی کردن ها با آمار نیست؟! نشانه همین بی خیال برنامه ریزی توسعه محور شدن نیست؟!
دلمان را خوش کنیم که فلان موسسه آماری (که همین موضوع هم جالب است – مثلا دوستان مسئولمان یکبار می بینند که در تامسون رویترز آمار خوبی را کسب کرده ایم آن را رسانه ای میکنند، یکبار دیگر تایمز را و خداروشکر تا دلتان بخواهد از این طور موسسات رتبه بندی هست) را ارائه کرده و ما در آن هستیم!!(حتی اگر یکی مانده به آخر شویم؟) بیاییم برای یکبار هم که شده وضعیت را بدون هیچ اغراق و البته غرض ورزی (شاید برخی ها هم بدنبال سیاه نمایی باشند) نشان دهیم.
دوستان مسئول عزیز، این را بدانید که ما میدانیم اصلا حال پژوهش کشورمان خوب نیست.
پس کشش ندهید!

درباره نویسنده

مسعود محمدی

۲ دیدگاه

 • با سلام
  واقعا حرف دل خیلی از ماهارو منتشر کردین
  عدم وجود دانشگاه تربیت مدرس در این لیست هم کمی عجیب به نظر میاد. به همین اندازه وجود دانشگاه آزاد واحد کرج هم عجیبه! ولی اینها افتخار نیستن
  متاسفانه ما با مرزهای دانش فاصله داریم و صنعتمون هم به دلیل عدم سرمایه گذاری در دانشگاه با شکست مواجه است.
  البته لازم به ذکر است که خطاب قرار دادن یک رسانه خاص (مهر) از رسانه ای چون شما بعیده و کار غیر اخلاقی محسوب میشود

  • با عرض سلام و ادب
   ضمن سپاس بابت نکاتی که فرمودید
   باید عرض شود این متن اصلا خبرگزاری وزین مهر را مورد خطاب خود قرار نداده و صرفا -خبری- که ایشان منتشر نموده اند باعث نگارش این متن شده است؛ خود خبر باعث شده نقدی داشته باشیم به مقوله آمارها نه خبرگزاری و رسانه مذکور.

دیدگاه شما چیست