آخرین اخبار

اولین کنفرانس ملی “پژوهش های کاربردی در مهندسی سازه” برگزار شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اولین کنفرانس ملی “پروهش های کاربردی در مهندسی سازه و مدیریت ساخت” با حضور متخصصان، پژوهشگران و اساتید ممتاز دانشگاه های تراز اول کشور در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
این کنفرانس در راستای توسعه و تبادل نظر علمی و ارائه آخرین یافته های پژوهشی متخصصان روز پنجشنبه اول مهر ماه آغاز و روز جمعه دوم مهرماه سال جاری به کار خود پایان داد.
پروفسور علیرضا خالو، رئیس کنفرانس، طی سخنانی اظهار داشت: در دو دهه اخیر توجه قابل ملاحظه به تحقیقات نظری در بخش های مختلف حرفه ای و دانشگاهی شامل مهندسین مشاور و مراکز پژوهشی به عمل آمده است. در بخش دانشگاهی و مراکز پژوهشی، به کارگیری نرم افزارهای متداول و پیشرفته، ارائه مدل های ریاضی مهندسی به طور نسبتا گسترده مورد توجه و در قالب پژوهش های تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری مد نظر قرار گرفته است. از طرفی دیگر اقدامات مناسبی در خصوص به روز رسانی مقررات ملی و آئین نامه های طراحی سازه ها توسط مهندسین حرفه ای، اساتید دانشگاهی و محققین که بعضاً بر اساس آئین نامه های معتبر سایر کشورها بوده، انجام شده است.
وی در ادامه افزود: مهندسین فارغ التحصیل از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در این راستا از پایه های خوبی از نظر مطالب نظری برخوردار هستند و این را نیز به خوبی به جامعه حرفه ای مهندسان مشاور در تحلیل و طراحی سازه های مختلف انتقال داده اند. لذا در مجموع می توان قویا اظهار داشت که در حدود ۲۰ سال گذشته توانسته ایم از نظر تئوری، جامعه مهندسی قابل قبولی فراهم آوریم که روش ها را می شناسد، به آئین نامه ها و مقررات طراحی و تحلیل واقف است و نرم افزارها را می داند و می تواند آن ها را توسعه دهد و نیز از آن ها به نحو مقتضی استفاده به عمل آورد.
پرفسور خالو در ادامه به زمینه های مرتبط با روش های مدیریت ساخت اشاره کرد و افزود: در این زمینه که در یک دهه اخیر در دانشگاه ها در سطح کارشناسی و دکترا به طور کلاسیک به آن پرداخته شده و عمده توجهات به موارد تئوری و نرم افزاری بوده است و ملاحظه می گردد که رساله های تحصیلات تکمیلی در این خصوص اگرچه بخش های مختلف مدیریت ساخت را در برگرفته ولی در چارچوب نظری و نرم افزاری نسبتاً بسته گام بر می دارند.
رئیس کنفرانس ملی “پروهش های کاربردی در مهندسی سازه و مدیریت ساخت” گفت: بخش کاربردی مدیریت ساخت با منظور نمودن پارامترهای مختلف نظیر امکانات مالی کارفرما، ماشین آلات مناسب، پرسنل کارآ، مصالح مناسب، برنامه زمانبندی، روش ساخت و غیره حائز اهمیت بوده و ضروری است تا توجه بدان معطوف گردد. همچنین در زمینه مهندسی سازه، ضروری است تا به مطالعات و پژوهش های تجربی جهت ملموس نمودن مواردی کاربردی برای مهندسان و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی توجه ویژه به عمل آید.
وی افزود: کشورهای جهان اول، عمدتا experimental هستند و سرمایه های عظیمی در بخش پژوهش های تجربی به کار می گیرند که از نتایج آن ها در آئین نامه ها و مقررات ساخت و ساز و پیشرفت عملی بهره مند می گردند.
پرفسور خالو در پایان سخنانش اظهار داشت: با توجه به اهمیت تحلیل و طراحی سازه ها و نیز روش ها و مدیریت ساخت و عدم توجه لازم به موارد کاربردی در صنعت ساخت و ساز در کشور بر آن شدیم تا اولین همایش پژوهش های کاربردی در مهندسی سازه و مدیریت ساخت را برگزار نماییم.
در ادامه کنفرانس متخصصان، کارشناسان و پژوهشگران این حوزه آخرین یافته و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را ارائه دادند.
خاطرنشان می شود؛ محورهای این کنفرانس شامل موضوعاتی از قبیل؛ مهندسی سازه، مهندسی زلزله، مهندسی سازه های هیدرولیکی و مهندسی و مدیریت ساخت بود.
در حاشیه کنفرانس نیز نمایشگاهی تخصصی برگزار شد که در آن تمامی فعالان این حوزه اعم از تولید کنندگان عرصه ساخت و ساز، شرکت های اجرایی و مهندسین مشاور به ارائه دستاوردها و محصولات خود پرداختند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست