اخبار ایران و جهان

رده بندی جدید از ۹۸۰ دانشگاه برتر جهان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

به تازگی نشریه بریتانیایی تحصیلات تکمیلی تایمز “Times Higher Education” رده بندی جدیدی از ۹۸۰ دانشگاه برتر جهان را منتشر کرده که در آن ۱۳ فاکتور  (از قبیل خروجی مقاله؛ تعداد دانشجویان بین المللی؛  نسبت تعداد دانشجویان دختر به پسر؛ درآمد دانشگاه از محل صنعت  و …) در نظر گرفته شده است. دانشگاه آکسفورد در انگلستان طبق این رده بندی از جایگاه دوم به اول ارتقا یافته و انیستیتو تکنولوژی کالیفرنیا در رده دوم جای گرفته است. در رده سوم دانشگاه استنفورد و مهمتر از همه اینکه برترین دانشگاه غیرانگلیسی زبان؛  دانشگاه ETH  زوریخ (انیستیتو  فدرال تکنولوژی سوییس) انتخاب شده که در جایگاه نهم قرار گرفته است.
به جز دانشگاه توررنتو کانادا (در رده ۲۲) و  دانشگاه ملی سنگاپور (در رده ۲۴) ؛ دانشگاه های صفحه اول این  رده بندی  را آمریکایی ها و انگلیسی ها به خود اختصاص داده اند.جایگاه دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در آلمان به نسبت رده بندی سال گذشته افت کرده است  و دانشگاه هایدلبرگ نیز که در سال ۲۰۱۵ در جایگاه ۳۷ قرار داشت امسال به رده ۴۳ تنزل پیدا کرده است. دانشگاه وین در اتریش با تمام شکوه تاریخی اش در جایگاه ۱۶۱ قرار گرفته که باز هم در مقایسه با جایگاه قبلی اش یعنی ۱۴۲ ؛ سقوط کرده است.
ده دانشگاه نخست این رده بندی عبارتند از:
۱.دانشگاه آکسفورد
۲.انیستیتو تکنولوژی کالیفرنیا
۳.دانشگاه استنفورد
۴.دانشگاه کمبریج
۵. انسیتیتو تکنولوژی ماساچوست
۶.دانشگاه هاروارد
۷.دانشگاه پرینستون
۸. امپریال کالج لندن
۹. دانشگاه ETH زوریخ
۱۰.دانشگاه برکلی در کالیفرنیا و دانشگاه شیکاگو
این رده بندی را نباید با رده بندی سالانه World Reputation Rankings جابجا گرفت. بر طبق آن رده بندی ؛ هاروارد که اینک در جایگاه ششم قرار گرفته صدر نشین است.  همچنین آکسفورد که اینجا در جایگاه نخست ایستاده رده پنجم را به خود اختصاص داده است.
از بین دانشگاه های ایران بهترین رتبه نصیب دانشگاه های علم و صنعت (جایگاه ۵۰۱ تا ۶۰۰) شده وسپس با جایگاهی تقریبا نزدیک به دانشگاه صنعتی شریف اختصاص یافته است. در رده های ۶۰۱ تا ۸۰۰ دانشگاه های صنتی امیرکبیر؛ اصفهان؛ خواجه نصیر طوسی؛ شیراز و دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفته اند. هنوز چند دانشگاه دیگر از ایران در این رده بندی جای دارند. از جایگاه پایین تر از ۸۰۱ می توان نام دانشگاه هایی مانند دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه زنجان و چند دانشگاه دیگر را نیز پیدا کرد. این نشریه تعداد دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف را ۱۰۹۷۷ نفر ذکر کرده و نسبت دانشجویان دختر به پسر در این دانشگاه ۲۷ به ۷۳ ثبت شده است. تعداد دانشجویان دانشگاه علم و صنعت هم تقریبا نزدیک به همین تعدد و بالغ بر ۱۰۳۱۱ نفر است. نسبت دانشجوبان دختر به پسر ۲۴ به ۷۶ (تقریبا شبیه به وضعیت دانشگاه صنعتی شریف) ذکر شده است. طبق این گزارش وضع عایدی دانشگاه صنعتی شریف از  محل مشارکت در صنایع ؛ از دانشگاه علم و صنعت بهتر است. در مقابل ؛ میزان ارجاعات به مقالات منتشر شده دانشگاه علم و صنعت جایگاه بهتری ازدانشگاه صنعتی شریف دارد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست