اخبار ایران و جهان گزارش

ستاری؛ انتخاب درست روحانی

نوشته شده توسط مریم اویسی

در این گزارش می خواهیم صرفا نگاهی گذرا داشته باشیم بر انتخاب صحیح رئیس جمهوری کشور برای برگزیدن سورنا ستاری به پست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری. – انتخابی که به عقیده بسیاری شاید درست ترین انتخاب دولت روحانی به شمار می رود-
پرهیز از سیاسی کاری و عدم انتصاب چهره های سیاسی و حتی حضور نیافتن در محافلی که رنگ و بوی سیاسی کاری می داد را می توان از جمله اقدامات مهم ستاری در ثبات و یکدستی معاونت علمی و فناوری برشمرد.
١٣مهرماه سال ٩٣، تاریخی که شاید یادآور اتفاق مهمی نباشد و البته شاید کمتر کسی فکرش را هم می کرد که وقتی رییس جمهور، حکم انتصاب سورنا ستاری را برای تصدی این پست ابلاغ می کرد، فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری، بتواند نام معاونت علمی ریاست جمهوری را در ابعاد گوناگون اجتماعی و علمی و البته بدون شک رسانه ها به خوبی نمایش دهد.
قطعا دلایل مختلفی مانند داشتن بودجه مناسب یا دسترسی راحت تر به شخص اول اجرایی کشور (رئیس جمهوری) و از آن ها مهمتر مشاور و مدیر روابط عمومی پرنفوذ و قدرتمندی چون پرویز کرمی که سالها با جنس رسانه و رسانه ای ها آشنایی دارد نیز از مهمترین دلایل این موفقیت ها به شمار می آید.
سورنا ستاری چندی پیش بود که با حضور در برنامه دورهمی سعی کرد که به چهره ای مردمی تر بدل شود، البته که شخص خودش ملاک این موضوع و ماجرا نبود، او به سرعت از هر تریبونی سعی می کند تا اهداف و عملکردهای معاونت علمی را تشریح و تبیین کند و از آن مهمتر به مبارزه با اقتصاد نفتی (تکه کلام و پای ثابت تمام سخنرانی ها و مصاحبه های وی) بپردازد.
ستاری حالا پس از نزدیک به دو سال فعالیت در معاونت علمی در میان خبرنگاران سفره دل خود را باز می کند و از رفتن می گوید. رفتنی که خودش آرزوی آن را دارد و در جمع خبرنگاران و در مراسم بزرگداشت اصحاب رسانه به آن اشاره می کند: «امیدوارم امسال سال آخر فعالیتم باشد چرا که بزرگنمایی برخی امور مرا عذاب می داد.»
ستاری در کل به دیده بسیاری از کارشناسان بیشتر قدرت خود را معطوف به شرکت های دانش بنیان و مسائل پیرامون آنها کرد، اما او را غافل از اقدامات بین المللی و داخلی دیگر نکرد.
برگزاری سمپوزیوم جراحان مغز و اعصاب جهان، برگزاری نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (اینوتکس)، برگزاری جایزه مصطفی(ص) در سطح کشورهای مسلمان جهان، نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل، جشنواره دانش آموزی دریا، رویداد بومی کارآفرینی با محوریت صنایع دستی وگردشگری، جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری های آب، خاک و محیط زیست، جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی، جشنواره زیست فناوری که در بخش دانش آموزی نیز برگزارشد و…، از جمله فعالیت های ستادهای معاونت علمی وفناوری است که همگی در ساختمان “کوچه لادن” طرح ریزی و به مرحله اجرا در آمد.
یکی دیگر از نکات مثبت معاونت علمی ساختار چابک و کوچک این ارگان می باشد که کار را برای تصمیم سازی و تصمیم گیری مسائل گوناگون هموار تر کرده است.
اما ستاری که همیشه بدنبال درآمدزایی از طرح های دانش بنیان بود -به تعبیر بهتر تجاری سازی دانش بنیان ها- امسال را یک فرصت استثنائی می داند چرا که روز نخست فروردین شاهد آن بود که مقام معظم رهبری پس از نامگذاری سال جدید (اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل) تاکید ویژه ای بر روی مباحث اقتصاد دانش بنیان داشتند.
او این فرصت را مغتنم دانست و سال معاونت علمی را سال تجاری سازی در زمینه های گوناگون علم و فناوری کرد؛ البته با نگاه ویژه به کالای ایرانی (هرچند که نقدهای متعدد و جدی به این مقوله وارد است که این بحث را به فرصت دیگری خواهیم سپرد).

اما چرا این یادداشت را نوشتیم!

یک رسانه علمی وظیفه دارد تا نسبت به تمام شئون علمی کشور وارد بحث و گفت و گو و تحلیل شود، دلیل نگارش این یادداشت هم تاثیر فعالیت های معاونت علمی بر هرچه بیشتر رسانه ای شدن مباحث علم و فناوری بود.
بی شک اقدامات بسیار زیاد این معاونت در حوزه رسانه -بازهم در این مورد نقدهایی وارد است که بعدا مفصل به آن خواهیم پرداخت- بر عمومی کردن مباحث علم اهمیت فراوان دارد.
هرچند عده ای فکر کنند این ها صرفا نمایشی برای هیچ است!
اما واقعا اینطور نیست.
در آخرین جشنواره برگزار شده توسط معاونت علمی یعنی “جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی” که ۱۵ تا ۱۸ همین ماه در مصلی امام خمینی برگزار شد، چند نکته قابل توجه خود نمایی می کرد.
اولین نکته حضور و مشارکت ارگان های مختلف در برگزاری این جشنواره بود. اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت جلوه می کرد حضور عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان بازدیدکننده از این نمایشگاه بود.
ظریف با بیان اینکه من یکی از مصرف کنندگان گیاهان دارویی هستم، گفت: «صرف نظر از امکانات صادراتی محصولات گیاهی که درکشور وجود دارد، گسترش و ترویج فرهنگ استفاده از این داروها درکشور ضروری است که این نمایشگاه می تواند در ایجاد آن نقش موثری داشته باشد.»
همچنین در روز اختتامیه معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست نیز حضور پیدا کرد.
شاید حضور مسئولان دولتی و کشوری در این جشنواره آن قدر اهمیت داشته باشد تا از عدم تکمیل غرفه ها یا مثلا یکسری نواقص جزئی دیگر در روز افتتاحیه چشم بپوشیم. اما تاکنون، موارد انگشت شماری جشنواره و نمایشگاه در کشور برگزار شده که بتواند نظر مسئولان فعال در عرصه های مختلف را به خود جلب کند. وقتی پای مرد اول سیاست خارجی به میان می آید، وقتی نگاه وزیر کشور به سمت مصلی می چرخد و محتوای نمایشگاه وی را ترغیب به بازدید می کند، یعنی فرزند شهید ستاری، توانسته در سمت دو ساله اش، در عمومی سازی فعالیت های این معاونت و صد البته برقراری ارتباطات قوی با سازمان ها و نهادهای گوناگون موفق ظاهر شود.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته باب ارتباطی بین بن بست های گذشته ایجاد کند و این ارتباط، نوید تحقق همدلی و همزبانی، خواسته پیشین رهبری را می دهد. ارتباط موثر بین سازمان ها و ارگان های مرتبط با اقتصاد دانش بنیان، نیز می تواند گامی بلند و رو به جلو برای نهادینه سازی اقتصاد مقاومتی باشد.
اما آنچه که بیشتر بین مسئولان شایع و واضح است، سرمشق نویسی مسئولان از دست خط رهبری است! تا جایی که با هرکس مصاحبه می کنیم به اقتصاد دانش بنیان و به دنبال آن، رسیدن به اقتصاد مقاومتی تاکید می کند. انگار این آرمان ها هنوز در حد نسخه و دست خط در کشور عملی می شوند و عامل به عمل ها هنوز برای رسیدن به مهمترین اصل اقتصادی، نجنبیده اند.
معاونت علمی و فناوری رییس جمهور تاکنون توانسته گفتمان جدیدی را در برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها ایجاد کند. نمایشگاه هایی که شاید با دعوت رسمی و ارائه کامل تشریفات برای حضور کشورهای خارجی، هنوز نتوانسته به بازار داخلی و صادرات تولیدات ایرانی کمک شایانی کند اما با در جریان قرار گرفتن مسئولان از دستاوردهای نمایشگاه ها می تواند روی کمک خودی ها حساب کند.
کاش، امیدی که از حضور، بازدید و ارتباط مسئولان با برگزاری یک نمایشگاه در جامعه ایجاد می شود از بین نرود و ثمرات این تعامل دیده شود. ثمراتی که با بهبود کیفیت محصولات داخلی، افزایش اقبال بازار داخل و راحت تر شدن گذران روزگار بر مردم، به چشم می آید و این مهم، بدون همدلی همه مسئولان برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی دست نیافتنی خواهد ماند.
بدون شک، اطلاع رسانی قوی از عملکرد معاونت علمی و ارتباط و تعامل پویا با رسانه ها، یکی از ارکان اصلی دیده شدن فعالیت های این مرکز است.
احسان فدایی، مدرس ارتباطات و کارشناس رسانه در رابطه با نقش روابط عمومی در پیشبرد اهداف سازمانی به علمنا گفت: «در ابتدا باید روابط عمومی را در جایگاه برند سازی و شخصیت حقوقی سازمان دانست که عملکرد مجموعه را در بین افکار جامعه انعکاس می دهد اصولا روابط عمومی متناسب با تعریف عملیاتی سازمان خودشان، باید دایره گروه مخاطبان یا به عبارتی جامعه هدف را شناسایی کنند و هرچه دایره مخاطبان گسترده تر باشد نیازمند اطلاع رسانی قوی تری است.»
این کارشناس رسانه با تاکید بر اینکه روابط عمومی باید پاسخگوی افکار عمومی باشد گفت: «قدرت افکار عمومی در عصر حاضر به حدی زیاد شده که حتی می تواند منجر به این مسئله شود که یک سازمان، آماج حملات رسانه ای قرار بگیرد. آن دوره گذشت که یک سازمان اعلام می کرد که دلیلی ندارد تا پاسخگو باشد، امروز به جایی رسیدیم که رسانه ها و مردم، پیگیر مطالباتشان هستند.»
فدایی، درادامه توضیح داد: «این موضوع، سطح قدرت رسانه ها را افزایش داده و اگر روابط عمومی نتواند افکارعمومی را قانع کند، سازمان شکست خورده خواهد بود.»
وی با اشاره به اینکه متناسب با دایره مخاطبان باید هدف مشخص و برای اطلاع رسانی هزینه شود، گفت: «در دولت یازدهم، سازمان هایی که دارای روابط عمومی مخاطب محور هستند و ارتباط مناسب تری با رسانه ها دارند، وجهه بهتری دارند چرا که روابط عمومی، ویترین سازمان است.»
فدایی به تشریح عملکرد روابط عمومی معاونت علمی پرداخت و افزود: «خوشبختانه، روابط عمومی این مرکز به دلیل ارتباط صحیح و شناسایی دقیق مخاطب و رسانه های هدف، توانسته خوب عمل کند. چرا که سال های گذشته، این معاونت در رسانه ها دیده نمی شد و اخبار آن در میان خیل عظیم خبرها گم می شد.»
وی به حضور ستاری در برنامه دورهمی اشاره کرد وگفت: «شناسایی جایگاه رسانه ها از وظایف روابط عمومی است. باید دید که رسانه ای مثل تلویزیون در ذهن مخاطب چه اولویتی دارد و براساس آن سیاست گذاری در روابط عمومی انجام شود. برنامه دورهمی یک برنامه پرمخاطب است که حضور سلبریتی ها در آن مخاطبان را بیشتر کرده و ستاری در این برنامه به عنوان یک چهره مردمی حضور یافت.»
فدایی توضیح داد: «ستاری با حضور دراین برنامه توانست از دغدغه ها و مشکلات صحبت کند و سازمان خود را به مردم معرفی کند.»
وی ادامه داد: «روابط عمومی معاونت علمی، مخاطب را شناخته و سر ریز اطلاعاتی ندارد و با شناسایی دقیق رسانه ها توانسته جایگاه مناسبی کسب کند. همچنین از چهره ها برای حضور در نمایشگاه ها و جشنواره ها دعوت می کند که این کار ارزش بیشتری به خبرهای معاونت علمی می دهد و اگر با همین رویه ادامه دهد قطعا شرایط بهتری پیش رو خواهد داشت.»

یک نکته بسیار مهم

البته نقدهای جدی ای نیز به کار معاونت وارد است که علمنا، قطعا به پیگیری این موارد خواهد پرداخت به عنوان نمونه می توان به مسئله حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد. اینکه برخی از شرکت ها چگونه، کی و چرا دانش بنیان می شوند و اصلا چه میزان پرداختی به عنوان حمایت به این شرکت ها تا کنون صورت گرفته و سوالات بی شمار دیگر.
اما این یادداشت صرفا برای این بود که معاونت علمی و شخص سورنا ستاری که هنوز معتقدیم انتخاب صحیح رئیس جمهوری برای این پست به شمار می رفت از برگ قدرتمند روابط عمومی و فعالیت رسانه ای برای تحقق اهدافش به خوبی استفاده کرده است.

درباره نویسنده

مریم اویسی

دیدگاه شما چیست