پزشکی و سلامت

مغز چگونه خاطرات پانورامیک می سازد

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

نوروساینتیست های MIT عاملی را که باعث می شود تا تصاویر مناظر مختلف اطرافمان به هم متصل شوند، یافتند.
دو ناحیه از مغز که در خلق خاطرات پانورامیک نقش دارند به تازگی توسط محققان شناسایی شدند. این دو ناحیه که با نام های OPA و RSC شناسایی می شوند به ما کمک می کنند تا تصاویر گذرای اطرافمان را به صورت یک پارچه و پانورامیک ۳۶۰ درجه با هم ادغام کنیم.
وقتی از شما بخواهند که خانه ی دوران کودکیتان را تصور کنید، شما احتمالا نه تنها می توانید منزلتان را تصور کنید بلکه ساختمان کناری و روبرویی را هم به یاد خواهید آورد.
کارولین رابرتسون (Caroline Robertson) دارای درجه ی فوق دکتری در موسسه مک گاورنِ تحقیقات مغزِ دانشگاه MIT گفت: “درک ما از محیط اطرافمان به صورت گسترده ای توسط خاطرات ما از آنچه که در لحظه خارج از دیدمان قرار دارد، شکل می گیرد. چیزی که ما به دنبالش بودیم مراکزی در مغز است که در آن جا تصاویر از محیط اطراف به صورت پانورامیک با دید فعلی شما در می آمیزند.”
همزمان که ما به یک صحنه می نگریم، اطلاعات بینایی از شبکیه های ما به سمت مغز جریان می یابد. مغز مناطقی دارد که مسئول پردازش فاکتورهای مختلفی از چیزی که می بینیم هستند. تیم MIT به این موضوع مشکوک شدند که ممکن است نواحی که در پردازش صحنه درگیرند (منطقه ی محل اکسیپیتال (OPA)، مجتمع رترواسپلِنیال (RSC) و منطقه محل پاراهیپوکَمپال (PPA)) در تولید خاطرات پانوراما هم دخیل باشند.
رابرتسون افزود: “فرضیه ی ما این بود که زمانی که ما شروع به ساختن خاطرات از محیط اطرافمان می کنیم، مناطق خاصی از مغز هستند که در آنجا نمایش یک تصویر شروع به همپوشانی با نمایش تصاویر دیگر از یک صحنه ی واحد می کند.”
محققان این نظریه را با استفاده از هدست واقعیت مجازی که به آن ها اجازه می داد به افراد، تعداد زیادی صحنه های مختلف پانورامیک را نشان دهند و همزمان مغزشان را مورد مطالعه قرار بدهند، آزمودند. در نهایت اسکن های مغزی باعث اثبات فرضیه ی آن ها شد و مشخص گردید مناطق اصلی که در ادغام و همپوشانی تصاویر نقش دارند OPA و RSC هستند.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست