فناوری

پلی‌استیشن VR همراه با هشت دموی بازی عرضه خواهد شد

نوشته شده توسط حسین ملک محمدی

واقعیت مجازی (Virtual Reality) دنیای بازی‌ها را یک یا حتی چند گام به جلو پرتاب کرده است. این حوزه آن‌چنان جذاب است و اهمیت پیداکرده که سازندگان کنسول‌های بازی تمام تلاش خود را می‌کنند بدون فوت وقت بیشترین بهره را از علاقه‌مندی موجود در مشتریان ببرند. حالا سونی برای خریدارانی که ماه دیگر از پلی‌استیشن VR استفاده خواهند کرد، چند دیسک دمو ویژه را تدارک دیده است. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌باره با علمنا همراهی کنید…
تا یک ماه دیگر خریداران پلی‌استیشن VR می‌توانند هدست‌های مخصوص را بر سر بگذارند و در دنیای مجازی بازی‌ها غرق شوند. شرکت سونی مایل است این رویداد مهم با بازی‌هایی همراه باشد که به‌صورت فیزیکی در اختیار بازی‌بازها قرارگرفته است. سونی در پستی که در وبلاگ اطلاع‌رسانی خود منتشر کرده، ابراز داشته که پلی‌استیشن VR با چند بازی نمونه همراه خواهد بود.
هشت دیسک دموی بازی‌های واقعیت مجازی که قرار است همراه با پلی‌استیشن VR عرضه شود، عبارت‌اند از: Driveclub VR، PlayStation VR Worlds، RIGS Mechanized Combat League، Tumble VR، Battlezone، EVE: Valkyrie، Wayward Sky و Headmaster.
این فهرست شامل عناوینی است که می‌تواند برای گیمرها قابل‌توجه باشد و تقاضا برای این کنسول را بالا ببرد. برای نمونه، Driveclub VR بخشی از بازی پرچم‌دار پلی‌استیشن ۴ است و موضوع آن مسابقات اتومبیل‌رانی است؛ درعین‌حال PlayStation VR Worlds از پنج مینی گیم تشکیل‌شده که کاربران را در این پلتفرم سرگرم می‌کند. سونی امیدوار است RIGS به یک بازی واقعیت مجازی ورزشی تبدیل شود و EVE: Valkyrie نیز یکی از مهم‌ترین بازی‌های عرضه‌شده برای هدست Oculus Rift است.
برخی از افراد معتقدند که عرضه دیسک دموی بازی‌ها تجربه‌ای نوستالژیک است که در دهه ۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی در دنیای گیم معمول بوده است؛ دوره‌ای که سرعت اینترنت به‌خوبی امروز نبود و تجربه یک بازی پیش از خرید آن نیز مرسوم بود. هنوز معلوم نیست که آیا علاقه‌مندان می‌توانند بدون داشتن این دیسک‌های دمو، بازی‌ها را دانلود کنند یا خیر. از این گذشته مشخص نیست چنین اقدامی چه معنی می‌تواند داشته باشد و آیا نشانه‌ای از این است که شبکه پلی‌استیشن در روز عرضه بازی‌های واقعیت مجازی توان پاسخگویی به خیل دانلودها را ندارد!
شاید گمانه‌زنی آخر چندان هم بی‌ربط نباشد، چراکه هنوز منتقدان تصوری از میزان بزرگی و حجم بازی‌های این‌چنینی که سونی قصد عرضه آنها را دارد، ندارند؛ اما به‌هرحال دو دلیل خوب برای انتشار دیسک دموی بازی‌ها وجود دارد. نخست آنکه، واقعیت مجازی باعث شده تا اشتیاقی که در دهه ۹۰ در این صنعت شاهدش بودیم در بین مردم دوباره تازه شود؛ این در حالی است که دیسک‌های فقط خواندنی حالا به پدیده‌ای عجیب‌وغریب تبدیل‌شده‌اند. حقیقت آن است که باز کردن بسته‌بندی یک دیسک دموی بازی، از دانلود کردن آن از شبکه پلی‌استیشن جذاب‌تر به نظر می‌رسد.
دومین مورد اینکه، مهم‌ترین وظیفه‌ای که سونی برای ۱۳ اکتبر / ۲۲ مهر برای خود در نظر گرفته، عرضه بدون اشکال پلی‌استیشن VR است و بس. وجود بازی‌های واقعیت‌های افزوده روی دیسک می‌تواند سریع و بی‌دغدغه خریداران را به بازی موردنظرشان برساند. آن‌ها کافی است دیسک بازی را در دستگاه بگذارند و هدست را به سر کنند و در دنیای بازی شیرجه بزنند؛ بدین ترتیب بدون صرف زمان و درگیر شدن در فرایند دانلود، گیمرها می‌توانند بازی‌ها را تمام و کمال تجربه کنند.
سونی قصد دارد باندل پلی‌استیشن VR را با قیمت ۴۹۹ دلار در اختیار گیمرها قرار دهد. بدین ترتیب هرکسی که هم‌اکنون دوربین پلی‌استیشن یا کنترلرهای مخصوص را ندارد، مایل به خرید این باندل خواهد بود؛ که این بسته شامل نسخه کامل بازی PlayStation VR Worlds و نسخه دموی آن نیز هست. در آینده اگر اخبار بیشتری در این زمینه به دستمان رسید حتماً با شما گرامیان در میان خواهیم گذاشت. تا آن زمان، از تجربیات خود در دنیای واقعیت مجازی برایمان بنویسید. آیا تاکنون از هدست‌های واقعیت مجازی استفاده کرده‌اید؟

درباره نویسنده

حسین ملک محمدی

دیدگاه شما چیست