آخرین اخبار

سامورایی‌ها در تهران/ شماره جدید “دانستنیها”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شماره‌ی ۱۶۲ مجله‌ی دانستنیها از روز شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۵ در سراسر ایران منتشر خواهد شد و در دسترس علاقمندان خواهد بود. دانستنیها در این شماره سراغ تاریخ ژاپن و عصر سامورایی‌ها رفته است. حدود هزار سال پیش از این ژاپنی‌های آن زمان از خیال‌شان هم نمی گذشت که روزی سامورایی‌ها منقرض شوند. چون سامورایی‌ها نقشی بسیار مهم و حیاتی در جامعه‌ی آن روزگار داشتند و به نظر می‌رسید مانند رگ و خون در کالبد این سرزمین ریشه دوانده‌اند. اما جهان تغییر کرد و با پیشرفت تکنولوژی‌های نو، عقب ماندن ژاپن از روابط جهانی، بازگشایی راه‌های تجاری و تبادل فرهنگیِ پیامدِ آن، آغازِ پایانِ عصر جنگ‌جویان ژاپنی را رقم زد. در دانستنیهای این شماره می‌توانید بیشتر درباره‌ی این موضوع بیشتر بخوانید. در ادامه به چند مورد از خواندنی‌ترین مطالب این شماره اشاره می‌کنیم.

امیرکبیر - دانستنیها - شماره 162

بن‌بست امیر
قرن نوزدهم میلادی برای دو کشور ایران و ژاپن مملو از وقایع غیرمنتظره و سرنوشت‌ساز بود. دو کشور نه چندان مطرح در سطح جهانی، در این قرن با یک انفجار فکری و اجتماعی روبه‌رو شدند، انفجاری که یکی را به سوی پیشرفت پرتاب کرد و آن دیگری را چون مرغ بال‌شکسته‌ی در حسرت پرواز، محکوم به حبس در قفس. بر خلاف جامعه سنتی ژاپن، ایرانی‌های قرن نوزده امپراتور میجی را بی‌نهایت محترم می‌داشتند و روزنامه‌های ایرانی هر روز از اقدامات و اوضاع و احوال او پر بود. اگر می‌خواهید درباره‌ی روابط ایران و ژاپن در آن دوره بیشتر بدانید، این شماره از دانستنیها برای شما جذاب خواهد بود. دانستنیها به عنوان بخشی از پرونده‌ی جلد خود سراغ این موضوع رفته است.

تونل های اروپا - دانستنیها - شماره 162

نگاهی به تونل‌های عظیم در زیر قاره‌ی اروپا
از میان گل و سنگ‌بستر و سنگ‌آهک، دستگاه‌های تونل‌زنی چند هزار تنی قلب قاره‌ی اروپا را سوراخ می‌کنند؛ به امید آن‌که بتوانند تسکینی برای راهبندان‌های اعصاب‌خردکن به ارمغان بیاورند. اکنون، در شمال قاره‌ی سبز، طولانی‌ترین تونل دنیا در حال حفر شدن زیر دریای بالتیک است. با این اتفاق تنها طی ۱۵ سال آینده، فنلاندی‌ها و استونیایی‌ها قادر خواهند بود از دل طولانی‌ترین تونل زیر دریای دنیا، سفری سریع و ایمن را تجربه کنند. این تونل که فعلا با نام مستعار «تالسینکیفیکس» (Talsinkifix) خوانده می‌شود، ۹۲ کیلومتر طول خواهد داشت و با هزینه‌ای حدود ۱۴ میلیارد یورو حفاری خواهد شد. دانستنیها در بخش «شگفتی‌های تکنولوژی» این شماره، این موضوع را دستمایه‌ی یکی از خواندنی‌ترین مطالب خود قرار داده است.

دیجیتال - دانستنیها - شماره 162

دیجیتال؛ ای‌ام‌دی علیه انویدیا
آغاز قرن بیست‌ویکم، شروع دورانی پرماجرا در زمینه‌ی گرافیک کامپیوتری بود. از یک سو دایرکت‌ایکس (DirectX) به عنوان رابط کاربردی برنامه‌نویسی یا API ویندوز تثبیت شد و از سوی دیگر کارت‌های پردازش ویدئوی مخصوص بازی که قبلا چندان مورد توجه نبود، به سخت‌افزاری ضروری برای کامپیوترها تبدیل شد. در این میان تعداد شرکت‌های طراح و تولیدکننده‌ی کارت‌های گرافیکی هم کمتر شد و فقط بهترین و خلاق‌ترین‌های این حوزه توانستند به رقابت ادامه بدهند؛ ای‌تی‌آی و انویدیا که چند سال پیش ای‌تی‌آی به تملک شرکت ای‌ام‌دی در آمد. از آن زمان به بعد رقابت در حوزه‌ی کارت‌های گرافیک به دو نام ای‌تی‌آی و انویدیا محدود شده است. دانستنیها در این شماره سراغ این موضوع رفته است که این رقابت چه فایده‌ای برای کاربران عادی داشته و چرا باید امیدوار باشیم این رقابت همچنان ادامه پیدا کند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست