پزشکی و سلامت

تغییرات مغزی در کودکان اوتیسمی

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

تیمی از محققانِ تورنتو اختلالات مغزی را در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم را شناسایی کردند؛ اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و اختلال وسواس فکری عملی (OCD). این مطالعه بر روی تصاویر مغزی ماده ی سفید ۲۰۰ کودک انجام شد.
این مطالعه، در ماه آگوست در American Journal of Psychiatry منتشر شد و شامل تصاویر ماده ی سفید مغز ۲۰۰ کودک مبتلا به اوتیسم ADHD ،OCD و کودکان سالم است. ماده ی سفید مغز حاوی رشته های عصبی است که اجسام سلولی را در مغز به هم متصل کرده و امکان ارتباط بین نواحی مختلف مغز را فراهم می کند.
دکتر استفانی اِمایس (Dr. Stephanie Ameis)، نویسنده ی اول این مطالعه و پزشک دانشمند در مرکز بهداشت روان و اعتیاد کمپبل، گفت: “ما اختلالاتی را در ماده ی سفید یافتیم. این اختلالات در شاخه ی اصلی که نیمکره های چپ و راست را به هم متصل می کند اتفاق می افتد و در مغز کودکان دارای اوتیسم، ADHD و OCD است. کودکان سالم در گروه کنترل فاقد این اختلالات بودند.”
این شاخه ی به خصوصِ ماده ی سفید جسم پینه ای نام دارد. بزرگترین شاخه ی عصبی در مغز بوده و جز اولین اعصابی است که تکوین می یابد.
تیم محققان دریافتند که کودکان دارای اوتیسم و ADHD اختلالات بیشتری را نسبت به کودکان مبتلا به OCD نشان می دهند و قسمت بیشتری از ماده ی سفید مغزشان تحت تاثیر قرار می گیرد. به گفته ی دکتر اِمایس این یافته ها، این موضوع را منعکس می کند که هم اوتیسم و هم بیش فعالی معمولا یک شروع در سنین پایین دارند و آن هم زمانی است که تعدادی از شاخه های مختلف ماده ی سفید وارد یک جور تکامل سریع می شوند.
اوتیسم، بیش فعالی و وسواس فکری عملی علایم شایعی دارند و با برخی ژن های مشابه مرتبط هستند. اما از گذشته به صورت اختلال های جداگانه مورد مطالعه قرار می گرفتند. این سه اختلال عصبی تکاملی به همراه هم ۱۵ درصد از کودکان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهند.
در اختلال های اوتیسم، ADHD و OCD رفتارهایی مانند مشکلات توجه و تمرکز و مشکلات اجتماعی بروز می کند و شدت آن ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. کودکانی که آسیب های ماده ی سفید بزرگتری دارند صرفه نظر نوع بیماری (بین این سه بیماری) دچار اختلالات توجه و تمرکز وسیع تری هم هستند.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست