اخبار ایران و جهان

نشست خبری سومین نمایشگاه و جشنواره ی گیاهان دارویی

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

نشست خبری سومین نمایشگاه و جشنواره ی گیاهان دارویی امروز با حضور پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی و دبیر علمی نمایشگاه برگزار شد.
در این نشست کرمی گفت: “سومین جنشواره ی گیاهان دارویی، فراورده های دارویی و طب سنتی از فردا به مدت سه روز و از تاریخ ۱۵ تا ۱۸ شهریور ماه در راستای فرهنگسازی و معرفی شرکت های دانش بنیان این حوزه برگزار می شود. این جشنواره شامل بخش های مختلفی مثل فن بازار تخصصی، سلامتکده، کارگاه های آموزشی و بخش های دانش آموزی می باشد.”
در ادامه عصاره طی سخنانی در خصوص این جشنواره توضیحاتی ارائه کرد: “با توجه به اینکه در دوره های گذشته فرهنگسازی انجام شد، استقبال شرکت های خصوصی، فن آوران، تولید کنندگان و صنعت گران بهتر از گذشته بوده و امسال با شور و شوق بیشتری آغاز یک جشنواره ی ملی را خواهیم داشت.
شعار امسال جشنواره “اقدام و عمل دانش بنیان، پیشتاز اقتصاد مقاومتی” است. با توجه به نامگذاری امسال با نام “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” برگزاری این جشنواره، حضور شرکت های دانش بنیان و شرکت های خصوصی و عبور اقتصاد مقاومتی از مسیر اقتصاد دانش بنیان مصداق بارز اقدام و عمل است.
اهداف این جشنواره به طور خلاصه شامل فرهنگ سازی، اتصال حلقه ها، وصل حلقه ی فناوری، حضور سرمایه گذاران و حضور کارآفرینان است.
تعداد شرکت های تولیدی، صنعتی و بخش خصوصی حاضر در جشنواره ی امسال ۴۷۶ شرکت بوده که ۱۴۶تای آن ها دانش بنیان هستند. در حالی که تعداد این شرکت ها در دو دوره ی گذشته در سال های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۲۰۰ و ۳۵۰ شرکت بوده است.
در مجموع ۲۸۰۰ محصول در این نمایگاه شرکت داده می شوند، تعداد این محصولات در دو دوره ی گذشته در سال های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۸۰۰ و ۱۱۰۰ محصول بوده است. از میان این ۲۸۰۰ محصول ۱۴۰۰ تای آن ها فناورانه و دانش بنیان هستند.
تعداد مراکز علمی، دانشگاه ها و پژوهشگاه های حاضر در نمایشگاه امسال ۱۴۷ مرکز است که این تعداد در دوره ی اول در سال ۹۱، ۹۰ مرکز و در دوره ی دوم در سال ۹۲، ۱۲۰ مرکز بود.
بخش های دانش آموزی جشنواره مورد استقبال وسیع وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت و ۷۰۰ گروه فن آفرین از طرف پژوهش سراها معرفی شدند.
در فن بازار جشنواره ۷۰ فناوری پیچیده و ۱۷ گروه کارگذار که حلقه ی بین فن آوران و سرمایه گذاران هستند، معرفی می شوند.
همچنین در این جشنواره تاسیس سلامتکده ها را داریم و ۳۰ پزشک متخصص طب سنتی خدماتی را در طول جشنواره ارائه می کنند. سلامتکده با درمانگاه متفاوت است به این شکل که در سلامتکده ها هم افراد سالم و هم بیمار می توانند مراجعه کنند. سلامتکده ها به تغییر در سبک زندگی و داشتن زندگی سالم تر کمک می کنند. رویکرد این مراکز سلامت محور است نه درمان محور.
معرفی و نگهداری گونه های گیاهی زنده در هرباریوم از کارهای دیگر جشنواره است. گیاهانی که بیشترین استفاده را در طب سنتی، صادرات و غیره دارند در آن جا نگه داری می شوند که تعداد آن ها به بیش از ۴۰۰ گونه ی گیاهی می رسد.
برگزاری کارگاه های آموزشی مناسب که انحصاری بوده و دارای گواهینامه ی معتبر می باشند هم در حاشیه ی این جشنواره انجام می شود. این کارگاه ها در حوزه های تجاری سازی، انتقال دانش، انتقال فناوری، نحوه ی برندینگ و برند سازی، آشنایی با بازار هدف، آشنایی با صادرات، آشنایی با قوانین گمرک، روش های طب سنتی و روش های ثبت دارو برگزار می شوند. این کارگاه ها به تعدا ۱۸ تا و در دو نوبت صبح و عصر با ظرفیت ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر است.
تعداد میراث مکتوب دانشمندان ما بیش از ۱۴۰۰۰ عدد است. تعدادی از آن ها در حال حاضر احیا شدند مثل الحاقی که در ۱۴ یا ۱۵ جلد به چاپ رسید، قانون و کتاب ذخیره ی خوارزمشاهی. احیای این میراث مکتوب از دیگر کارهای این جشنواره است. در این جشنواره از نزدیک به ۴۰۰ اثر فاخر رونمایی می گردد.
همچنین رونمایی های مختلف از داروها، فراورده ها و غیره خواهیم داشت.
سند توسعه ی گیاهان دارویی برای اینکه دقیق و جزئی شود و در اختیار دستگاه های مربوط مانند وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن، وزارت علوم، وزارت کار و امور اجتماعی، سازمان محیط زیست و سازمان استاندارد قرار گیرد تبدیل به نقشه شد و رونمایی از این نقشه از اقدامات مهمی است که فردا انجام می شود.
در پایان جشنواره از بهترین ها تقدیر و تشویق می شود. به این صورت که فن آور برگزیده، برند برگزیده، سرمایه گذار برگزیده، داروی برگزیده، پزشک برگزیده، داروساز برگزیده، کشاورز برگزیده، استاد برگزیده، مخترع برگزیده، و صادر کننده ی برگزیده بر اساس یک نظام سنجش معرفی و تشویق می شوند.
در ادامه عصاره به مقایسه ی دستاوردهای کنونی و پیشین بعضی مقایسات آماری پرداخت. او گفت: “از سال ۹۲ که سند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید اقدامات و حرکت هایی انجام شد. فاصله ی ما تا قله زیاد است و باید این اقدامات ادامه پیدا کنند.
تعداد داروها و فراورده های طبیعی در اوایل انقلاب ۱۳۸ قلم بود، در اواخر سال ۹۰ به ۹۳۸ قلم رسید و اکنون با رشد ۱۰۰ درصدی این میزان به ۱۷۱۳ قلم در پایان مردادماه ۹۵ رسید.
مصرف داروها و مکمل های گیاهی در سبد مصرف از ۱٫۵% به ۴% افزایش پیدا کرد.
سطح زیر کشت گیاهان دارویی مثل زعفران، خانواده ی نعناعیان و چتریان، زرشک و گل محمدی از ۱۲۸۰۰۰ هکتار با رشد ۴۰ درصدی به ۱۸۱۰۰۰ هکتار صعود کرد.
همچنین کاهش ۱۰۰۰۰۰ هکتاری در برداشت گیاهان ممنوع و مشروط در زیست بوم های طبیعی داشتیم. این گیاهان ممنوع و مشروط نادر و حساس بوده و در حال انقراضند. این گیاهان اقتباس و اهلی می شوند و در شرایط زراعی کشت می گردند که این امر باعث می شود هم چرخ صنعت بچرخد و هم محیط زیست حفظ گردد. در این خصوص در دو سال گذشته ۳۵۰۰۰ هکتار تحت کشت این گیاهان قرار گرفت و این گیاهان اهلی شدند.
تم جشنواره ی امسال زعفران سلطان گیاهان دارویی جهان است. ۹۴% تولید جهانی زعفران در ایران انجام می شود، ارزش افزوده ی بسیار زیادی دارد. یک گیاه پاییزه است و اواخر شهریور درمی آید و تا آخر آذر چیده می شود. سازگاری خوبی داشته و مصرف آب کمی دارد. صادرات زعفران به اشکال مختلف سالانه به میزان ۴۵۰ میلیون دلار برای کشور درآمدزا است.”
در ادامه عصاره در خصوص کم شدن صادرات خام گیاهان دارویی و مهم توضیح داد: “ما در صادرات مواد خام و گیاهان خام تنزل داشتیم اما در صادرات فن آورانه پیشرفت قابل قبولی داشتیم. میزان صادرات فله ای گیاه در سال های مختلف بسته به ترسالی و خشکسالی متفاوت است. مثلا در ترسالی ها این میزان بین ۱۸۰ تا ۱۹۰ میلیون دلار و در خشکسالی ها این عدد ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار بود. در حال حاضر این عدد به صورت میانگین ۸۰ میلیون دلار است. اما این به این دلیل است که تلاش ما برای صادر کردن محصولات، عصاره ها، اسانس ها و دیگر تولیدات گیاهان است نه خود گیاه به صورت فله ای. مثلا صادرات گیاه شیرین بیان به صورت ریشه ی خام ممنوع شده است و شرکت هایی ایجاد شده اند که محصولات و فراورده های این گیاه را به میزان ۳۵ تا ۴۰ میلیون دلار صادر کردند.
این مسئله باید در مورد سایر گیاهان مثل گل محمدی و زعفران هم اجرایی شود. چرا که این گیاهان همانند پتروشیمی هستند و اگر تبدیل به فراورده هایی مثل قرص، افشره، رنگ، طعم، اسانس و عرقیات شوند، درآمد و سود بسیار قابل توجهی خواهند داشت.
در آسیا کشور ما پس از چین، هند، کره و ترکیه در رتبه ی پنجم صادرات گیاهان دارویی و مهم قرار دارد. البته چین و هند به مقدار زیادی خام فروشی می کنند در حالی که ایران با ایجاد شرکت های دانش بنیان در حال تغییر سیاست در این زمینه است.
بیشترین صادرات کشور ما به چین است و پس از آن اروپا، سوئیس و فرانسه بازارهای هدف ما هستند.
ایران از نظر داشتن تنوع گیاهی مقام پنجم را در جهان دارد اما در خصوص فروش محصولات با قله های جهانی فاصله داریم چرا که در بعضی از گردش های مالی که جز فروش محصولات گیاهی هستند، ایران فاقد رتبه است. مثلا گردش مالی دخانیات در دنیا ۳۳۰ میلیارد دلار است و یا گردش مالی ادویه جات ۱۶ میلیارد دلار می باشد، همچنین مواد آرایشی و بهداشتی گردش مالی معادل ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار در جهان دارد و ایران در هر سه این موارد هیچ رتبه ای ندارد.
ایران در کشت گل محمدی هم رتبه ی اول جهان را دارد اما به نظر می رسد به پتانسیل های داخلی بی توجهی شده است. در ایران ۲۰۰۰۰ هکتار زمین زیر کشت گل محمدی است که فقط به صورت سنتی از آن گلاب تولید می شود در حالیکه کشور دوم کشت کننده ی گلاب یعنی بلغارستان با ۲۰۰۰ هکتار زمین زیر کشتِ این گل، از آن اسانس تولید می کند که قیمت هر لیتر اسانس آن ۱۸۰۰۰ دلار است. بنابراین ما باید از این روش های سنتی به تولید فراورده ها تغییر سیاست بدهیم.
ایران در تولید انار هم دارای رتبه ی اول در دنیا است. در آینده ی نزدیک ارزش پوست انار به خاطر مواد موجود در آن از خود انار بیشتر خواهد شد و باید روی آن سرمایه گذاری انجام شود.
به صورت کلی صادرات فله ای و فراورده های ایران به کشورهای دیگر بین ۶۲۲ تا ۷۱۰ میلیون دلار است که صادرات فله ای در این میان حدود ۸۵ تا ۹۵ میلیون دلار را به خود اختصاص داده است.
در پایان کرمی با اشاره به اینکه مراسم افتتاحیه فردا تا ساعت ۱۱ به طول خواهد انجامید اعلام کرد که عموم مردم از ساعت ۱۱ به بعد میتوانند از این نمایشگاه دیدن کنند.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست