اخبار اخبار ایران و جهان

سگ ها تن صدا و کلمات انسان ها را می فهمند

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

طبق تحقیقاتی که اخیرا به رهبری دکتر “آتیلا اندیکس” (Dr. Attila Andics) از دانشگاه “اوتووس لونارد” در بوداپست مجارستان انجام شده است، مشخص شد سگ ها توسط نیمکره ی سمت چپ خود کلمات را پردازش می کنند و از منطقه ی شنوایی نیمکره ی راستشان برای درک و پردازش تن صدا و زیر و بم بودن آن استفاده می نمایند و ستایش و تمجیدِ سگ ها مرکز پاداش را تنها زمانی فعال می کند که هر دو بخش پردازش کلمات و درک زیر و بمی صدا با هم فعال شده و تطابق داشته باشد.
کلمات که بلوک های اصلی ساختاری برقراری ارتباط در انسان ها هستند به ندرت در ارتباطات موجوداتی غیر از انسان ها یافت می گردند. تن صدا راه دیگری است که از طریق آن هنگام صحبت کردن اطلاعات منتقل می شوند. برای مثال تحسین و ستایش معمولا با تن صدای بالاتر و متفاوت تر انتقال پیدا می کند.
انسان سخنان را از هر دو طریق کلمات و تن صدا درک می کند. دکتر اندیکس و همکارانش از دانشگاه سِمِلوایز و دانشگاه اوتووس لونارد مشخص کردند سگ ها هم برای درک مفاهیم به هر دو مکانیسم ذکر شده وابسته هستند.
دکتر اندیکس توضیح داد: “در طی پردازش سخن، یک توزیع شناخته شده از کار در مغز انسان وجود دارد. کار پردازش معانی کلمات اساسا توسط نیمکره ی چپ و درک تن صدا توسط نیمکره ی راست انجام می گیرد. مغز انسان نه تنها چیزی که می گوییم و نحوه ی گفتن آن را به صورت جداگانه آنالیز می کند؛ بلکه برای رسیدن به یک معنای واحد و یکپارچه این دو نوع از اطلاعات را با هم در می آمیزد. یافته های ما پیشنهاد می کند که سگ ها می توانند تمام این کارها را با مکانیسم های مشابه مغزی انجام بدهند.”
این تیم تحقیقاتی سیزده سگ را برای اینکه کاملا بی حرکت در اسکنر مغزی fMRI دراز بکشند، آموزش دادند. همکار نویسنده دکتر مارتا گاکسی (Dr. Márta Gácsi) از دانشگاه اوتووس لونارد گفت: “fMRI یک روش غیر تهاجمی و بی خطرِ اندازه گیری است که سگ ها از اینکه آن را انجام دهند لذت می برند. ما فعالیت مغز سگ ها را زمانی که به صحبت های مربی شان گوش می کردند اندازه گیری کردیم.”
مربی با سگ ها توسط کلمات مختلف و تن صداهای متفاوت از هم صحبت می کرد. مثلا با کلمات تمجیدی با تن صدای تمجید و ستایش، کلمات تمجید و ستایش با تن صدای خنثی، کلمات خنثی با تن صدای تمجیدی و کلمات خنثی با تن صدای خنثی با سگ ها صحبت می کرد.
نتایج مشخص کرد صرف نظر از زیر و بمی صدا، سگ ها کلمات را پردازش می کنند و هر کلمه را به صورت مجزا تشخیص می دهند. همچنین آن ها این عمل را از طریق روشی مشابه انسان و با استفاده از نیمکره ی چپ مغز انجام می دهند.
محققان دریافتند سگ ها همانند انسان ها، پردازش زیر و بمی صدا را به صورت جداگانه از درک کلمات در منطقه ی شنوایی در نیمکره ی راست مغز انجام می دهند.
در آخر، آن ها دریافتند سگ ها برای درک پاداش و تمجید موجود در سخنان به پردازش هر دو بخش معانی کلمات و تن صدا نیاز دارند. این یافته ها در journal Science منتشر شد.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست