اخبار اخبار ایران و جهان

دکتر احمدی: حوادث ناشی از اجرایی نشدن نظام HSE بخشودنی نیست

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر احمدی، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، روز چهارشنبه هفته جاری یعنی دهم شهریور، در اولین سمینار استقرار نظام HSE در آزمایشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی به نمایندگی از وزارت علوم به سخنرانی پرداخت.
وی در ابتدای سخنانش ضمن ابراز امیدواری در این خصوص که این سمینار آغازی برای حرکت علمی در این حوزه در کشور باشد، اظهار داشت: «حرکت علمی در دنیا و مرجعیت علمی نیازمند ارکانی جامع و همه جانبه است. این ارکان شامل نیروی انسانی، زیر ساخت های مجهز و پیشرفته و قوانین، ضوابط و شبکه های ارتباطی جامع و کامل است.»
احمدی اضافه کرد: «نیروی انسانی شامل اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و حتی مخاطبان می شود. دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، آزمایشگاه ها و مواردی نظیر این نیز جزیی از زیر ساخت های یک کشور محسوب می گردند. در بخش قوانین و ضوابط نیز نظام آموزشی و شبکه های ارتباطی بین مراکز علمی موجود مانند شبکه شاعا از ملزومات به حساب می آیند.»
وی با برشمردن این سه رکن و عنوان داشتن این موضوع که حرکت علمی اقتضا می کند تا نگرش جدیدی به روش های قبلی در این سه رکن داشته باشیم، توضیح داد: «در دو سال گذشته با تلاش بسیار به دنبال آموزش، تجهیزات حداقلی و قوانین مناسب بوده ایم.»
معاون پژوهشی و فناوری وزات علوم در ادامه ضمن ابراز امیدواری به برگزاری همایش هایی نظیر همایش استقرار نظام HSE، گفت: «در بازدید از دانشگاه ها تاسف می خوردم که چرا در کنار کار علمی و تحقیقاتی، کار علمی برای سلامت و ایمنی خودمان در این محیط ها انجام نمی دهیم.»
احمدی در ادامه اعلام کرد: «برنامه ریزی کرده ایم تا در بین کشورهای اسلامی نیز شبکه آزمایشگاهی تشکیل دهیم و این مسئولیت را به عهده گرفته ایم.»
نماینده وزات علوم در این مراسم در خصوص شبکه شاعا تصریح کرد: «در قالب این شبکه ۱۳۰۰ آزمایشگاه در کشور ثبت شده اند و از این بین ۶۰ آزمایشگاه در دانشگاه های های مختلف مطالعات استقرار نظام HSE را انجام داده و ۳۰ آزمایشگاه نیز در این حوزه اصلاحات لازم را اعمال کرده اند.»
وی با اشاره به این نکته که در حوزه های مختلف متاسفانه اصول اولیه زندگی جمعی و اکوسیستم را رعایت نمی کنیم تاکید کرد: «در حوزه علمی و آزمایشگاهی هم به لحاظ جنبه انسانی و هم از لحاظ استانداردهای بین المللی باید این اصول را رعایت نماییم. سختگیرانه باید این استانداردها اجرا شوند و اگر اتفاقی بیفتد قابل بخشش نیست.»
احمدی در پایان با اشاره به شبکه شاعا گفت: «برنامه راهبردی شبکه شاعا باید انجام شود که اکثر آن اجرایی شده است و رتبه بندی آزمایشگاه ها و شرکت های تامین و تولید تجهیزات به زودی کامل می گردد. نظام HSE و اجرایی شدن استانداردهای آن نیز یکی از ارکان اصلی این رتبه بندی خواهد بود.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست