اخبار اخبار ایران و جهان

برگزاری اولین سمینار استقرار نظام HSE

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

اولین سمینار استقرار نظام HSE در آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری، روز گذشته ۱۰ شهریور ۹۵ در مرکز همایش های حکمت واقع در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار شد.
در این همایش که با همکاری ستاد شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) برگزار شد، ابتدا طاهری، مدیر آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، به نمایندگی از این پژوهشگاه به پشت تریبون رفته و ضمن خوشامدگویی توضیحاتی در خصوص این پژوهشگاه و تاریخچه و اقدامات آن ارائه کرد.
همچنین وی در ادامه در خصوص مدیریت HSE و مراحل و نحوه اجرای آن سخنرانی کرد و از اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در این زمینه در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی گزارشی مختصر ارائه داد.
در ادامه این مراسم پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قرائت شد و سمینار به طور رسمی آغاز به کار کرد.
سپس دکتر احمدی، معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، به روی سن رفته و در خصوص لزوم اجرایی شدن نظام HSE در آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی کشور سخنرانی کرد. همچنین وی توضیحاتی در زمینه فعالیت های صورت گرفته در شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) نیز ارائه کرد و از اهداف و ملزومات پیش روی این شبکه سخن گفت.
پس از سخنرانی دکتر احمدی، با حضور نمایندگان دانشگاه های زنجان، ملایر و صنعتی اصفهان به ترتیب از دستورالعمل جامع بررسی نکات ایمنی و مدیریتی برای اجرای نظام HSE، دستورالعمل اجرایی رتبه بندی شرکت های بازرگانی تجهیزات آزمایشگاهی و طرح رتبه بندی آزمایشگاه مرکزی شبکه شاعا رونمایی شد.
در ادامه این سمینار کارشناسان و متخصصان به سخنرانی پرداخته و به صورت تخصصی ابعاد مختلف برنامه ریزی و اجرای نظام HSE را بررسی کردند.
لازم به ذکر است که HSE مخفف سه کلمه Health به معنی بهداشت و سلامتی، Safety به معنی ایمنی کار و Environment به معنی محیط زیست بوده و اصولی است که باید در مراکز آزمایشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی اجرا شده تا از حفظ سلامتی، ایمنی و محیط زیست اطمینان حاصل گردد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست