اخبار اخبار ایران و جهان

رونمایی هشت محصول دانش‌بنیان پارک فناوری پردیس

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

صبح امروز، چهاردهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس در سالن همایش مجتمع تجاری سازی و فن بازار برگزار شد.
در این مراسم ضمن ارائه‌ی گزارش عملکرد سال ۱۳۹۴ پارک فن‌آوری پردیس، از برترین‌های این سال پارک تقدیر به عمل آمد. همچنین در خلال این مراسم، از هشت محصول جدید پارک فناوری پردیس توسط معاون علم و فناوری رئیس جمهور، سورنا ستاری رونمایی شد.
این محصولات عبارت‌اند از: دالفمپریدین، رادیو مایکروویو دیجیتال، دستگاه بارگذاری دینامیکی خطی، درایو آسانسوری، دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس دینامیکی مایعات، یونیت نظارت و کنترل مرکزی سیستم شارژر، نوروتک و محصولات مصرفی درمان های پیشرفته ناباروری. در ادامه توضیح مختصری مربوط به هر محصول ارائه می‌شود.

دالفمپریدین

“دالفمپریدین” با نام تجاری دالفیرا، محصول شرکت نانو حیات دارو، برای بهبود علائم حرکتی در مبتلایان به بیماری MS است. این محصول که تا کنون از ایالات متحده وارد می‌شده است اکنون بر اساس اصول GMP طراحی و ساخته شده است. در ساخت این محصول از مواد اولیه از تأمین کننده‌های معتبر استفاده شده و دارای تأییدیه از سازمان غذا و دارو و مراجع ذی‌صلاح نظارتی در کیفیت محصول است. قیمت تمام شده‌ی محصول معادل یک‌چهارم مشابه محصول خارجی است. همچنین با توجه به قیمت محصول مشابه آن و با استناد به آمارنامه منتشر شده در سال ۱۳۹۴، می‌توان صرفه‌جویی ارزی معادل ۳ میلیون دلار برای آن در نظر گرفت.

photo_2016-08-30_21-08-12

رادیومایکروویو دیجیتال

رادیومایکروویو دیجیتال با نام تجاری TRC20 محصول شرکت مهندسی سازگان ارتباط برای برقراری ارتباط رادیویی دوطرفه روی دو فرکانس مستقل است. محدوده تغییرات ظرفیت رادیو بین ۱ تا ۱۶E1 است و در این محصول از آنتن پچ میکرواستریپ استفاده شده است. این رادیو PDH دید مستقیم دارای قابلیت‌های مختلف و انتخابی مناسب برای ارتباط در فواصل دور است. در هر محصول حدود چهل و پنج هزار دلار صرفه‌جویی ارزی صورت می‌گیرد و با توجه به برآورد سالانه ۱۰۰ محصول در سال، حدود چهار و نیم میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه خواهد داشت.

دستگاه بارگذاری دینامیکی خطی

دستگاه بارگذاری دینامیکی خطی به نام تجاری DLLM ساخت شرکت آریانا مدرن صنعت مورد استفاده در بارگذاری دینامیکی سازه‌ها، قطعات و مکانیزم‌های صنعتی، خودرویی و هوایی همچنین تست‌های خستگی و میز لرزه، تست عدم عملکرد و دوام قطعات و مکانیزم‌هایی همچون سیستم تعلیق خودرو و سیستم تعلیق چرخ‌ها و بال هواپیما و سایر وسایل پرنده است. در ظرفیت‌های مشابه قیمت تمام‌شده‌ی این محصول یک دوم قیمت نمونه‌های مشابه خارجی آن می‌باشد.

درایو آسانسوری

درایو آسانسوری انواع موتور گیربکس دار و گیربکس آسانسوری SBT-L1000 ساخت شرکت فنی و مهندسی “سنابرق توان” به طور کامل در کشور طراحی و ساخته شده است و امکان اعمال تغییرات با توجه به نیاز مشتریان داخلی را دارد. این درایو قابلت‌های زیادی مانند امکان تنظیم جرک یا مشتق شتاب حرکت جهت نرمی حرکت و جلوگیری از ایجاد ضربه به کابین در اثر تغییر ناگهانی شتاب را دارد. اکثر مواد اولیه این محصول منشاء خارجی دارند اما با توجه به اینکه برای تولید این محصول هزینه‌ای بابت لیسانس به کشور خارجی پرداخت نمی‌شود، میزان خروج ارز از کشور به ازای هر درایو حدوداً نصف خواهد شد که با توجه به مصرف بالای درایو موتور الکتریکی در کشور می‌تواند رقم قابل توجهی باشد.

درایو آسانسوری علمنا

دستگاه اندازه‌گیری زاویه‌ی تماس دینامیکی مایعات

دستگاه اندازه‌گیری زاویه‌ی تماس دینامیکی مایعات با نام تجاری “تنسیومتر” محصول شرکت “نانومتری پژوه” در اندازه‌گیری زاویه‌ی تماس دینامیکی مایعات جهت دستیابی به خواص ویژه و کاربردی آن‌ها کاربرد دارد. نرم‌افزار محصول توسط شرکت و مخصوص این دستگاه نوشته و توسعه داده شده است و امکان اسکن زاویه‌ی تماس روی تمامی نقاط را دارا می‌باشد. این محصول با قیمتی معادل یک پنجم محصول مشابه خارجی به دست مشتریان در ایران خواهد رسید و فروش هر دستگاه با قابلیت‌های موجود حداقل ۵۰هزار دلار صرفه‌جویی ارزی به دنبال خواهد داشت.

photo_2016-08-30_21-08-19

یونیت نظارت و کنترل مرکزی سیستم شارژ

یونیت نظارت و کنترل مرکزی سیستم شارژ با نام تجاری SPSCU توسط شرکت “الکترونیک سپید افرا” تولید شده و کنترل، مانیتورینگ و حفاظت از شارژرها و باتری‌های نصب شده در اتاق‌های باتری و پایش و نظارت بر اجزاء سیستم را انجام می‌دهد. این دستگاه قابلیت ارتباط با تنوعی از شارژرهای موجود در صنایع مختلف در سطوح مختلف حفاظتی برای امنیت اطلاعات سیستم با هوشمندی بیشتر نسبت به محصولات مشابه را دارا می‌باشد. با توجه به بررسی‌های صورت گرفته و نیاز کشور به این محصول، می‌توان سالانه مبلغی بالغ بر ۳ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی ناشی از تولید این محصول را پیش‌بینی نمود.

سیستم شارژ علمنا

نوروتک

نوروتک با نام تجاری نوروتک ساخت شرکت نانو حیات دارو توانایی کنترل علائم نوروپاتی بیماران مبتلا به دیابت را دارد. این نانودارو که دارای منشاء گیاهی‌ست عوارض جانبی بسیار کمتر و محدودتر نسبت به داروهای شیمیایی دارد و در تولید آن از تکنولوژی بومی تولید عصاره‌ استفاده شده است.

محصولات مصرفی درمان های پیشرفته ناباروری

محصولات مصرفی درمان های پیشرفته ناباروری (کانتر IUI، سوزن آسپیراسیون تخمدان، کیت آماده سازی اسپرم) با نام تجاری Techwin ساخت شرکت دانش‌بنیان “تکوین” هستند که مسائل کمکی و مصرفی جهت انجام عمل‌های IUI و IVF و فریز جنین در درمان‌ بیماری‌های ناباروی می‌باشند. قیمت تمام شده‌ی این محصولات یک پنجم مشابه خارجی بوده و در صورت به کارگیری ۱۰۰ درصدی ظرفیت تولید شرکت، سالیانه در حدود دو میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در پی خواهد داشت.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست