اخبار اخبار ایران و جهان

نوید اجرایی شدن فاز سوم پارک فناوری پردیس در چهاردهمین اجلاس سالیانه‌

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

چهاردهمین اجلاس سالیانه‌ و جشنواره‌ی برترین‌های پارک فناوری پردیس صبح امروز در سالن همایش مجتمع تجاری سازی و فن بازار برگزار شد. در این اجلاس که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، علی وطنی معاون توسعه‌ی فناوری معاونت علمی و برخی از اعضای هیأت امنای پارک فناوری پردیس برگزار شد، ضمن عنوان گزارش عملکرد سال ۱۳۹۴ پارک فناوری، برترین‌های حوزه‌های مختلف فعالیت پارک پردیس معرفی و مورد تقدیر وقع شدند.
پس از ارا‌ئه‌ی گزارش پنلی برای پرداخت به هم‌افزایی میان مجموعه‌های درون پارک تشکیل و در آن به تشریح،‌ بررسی و ارائه‌ی راه‌حل برای برخی معضلات موجود برای نیروی انسانی پارک فناوری پردیس پرداخته شد.
همچنین در پخش پایانی این جشنواره از هشت محصول دانش‌بنیان جدید، تولید شرکت‌های پارک فناوری پردیس رونمایی شد.
مهندس مهدی صفاری‌نیا سرپرست پارک فناوری سلامت پردیس و دبیر هیات امنای پارک، گزارش مختصری از عملکرد پارک فناوری را ارائه داد. وی با معرفی خانواده‌ی پارک در بخش‌هایی مانند بخش تکمیلی پارک، بخش استیجاری، مرکز رشد فناوری نخبگان و مرکز توسعه‌ی کسب و کار فناوری، بیان داشت: «در سال ۹۴ تعداد اعضای پارک به ۲۲۳ نفر افزایش یافته است.»
صفاری‌نیا با اشاره به شرکت‌های فعال در هر بخش و ارائه‌ی آمار مربوط به سال ۹۴ نوید افزایش چشمگیر تعداد شرکت‌ها در سال جاری را داد.
سرپرست پارک فناوری سلامت پردیس در ادامه به دست‌آورد‌های شرکت‌های عضو پارک پرداخت و از صادرات رسمی ۹٫۸ میلیون دلاری و بیش از سه برابر این رقم به صورت غیر رسمی خبر داد. وی همچنین از رشد ۵٫۵ درصدی درآمد، رشد ۱۸٫۶ درصدی با احتساب غیر مستقرین و همین طور رشد چشمگیر در منابع انسانی استقرار یافته، هزینه‌کرد در تحقیق و توسعه و سرمایه‌گذاری جدید خبر داد.
سپس دبیر هیئت امنای پارک به تشریح هم افزایی اعضا با دانشگاه‌های کشور پرداخته و ۳۳۸ عنوان همکاری با دانشگاه‌های کشور را در قالب جذب ۱۸۱ نفر از فارغ‌التحصیلان و به‌کارگیری ۴۵ نفر از اساتید دانشگاه، جذب ۲۹ نفر کارآموز، انجام ۲۰ پایان‌نامه دانشجویی در مقاطع تحصیلی مختلف، تجاری سازی ۸ طرح دانشگاهی و برخی فعالیت‌های دیگر دسته ‌بندی کرد.
وی همچنین گزارشی از بومی‌سازی دانش فنی توسط اعضا در ۱۰۷ عنوان نوآوری که در ۳۶ عنوان دانش‌فنی مورد نظر بومی‌سازی شده است ارائه داد.
صفاری‌نیا همکاری با سازمان‌های خارجی توسط ۶ شرکت عضو با ۸ کشور را به عنوان راه‌میان‌بر عنوان کرد. سپس از دریافت ۱۹۸ نشان و گواهی‌نامه توسط شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس خبر داد.
وی سپس از معافیت‌ها و مزایای قانونی ایجاد شده برای شرکت‌های عضو توسط ستاد پارک فناوری پردیس صحبت به میان‌آورد و با ارائه‌ی آمار ۹۷٫۵ میلیارد ریال معافیت مالیاتی گفت: «این عدد در کشور بالاترین عدد در میان پارک‌های فناوری است.»
صفاری‌نیا در ادامه از تقویت زمینه‌های هم‌افزایی بین شرکت‌ها و توسعه‌ی خدمات عمومی به شرکت‌ها توسط پارک فناوری گفت و از برنامه‌های زیادی برای افزایش هم‌افزایی مابین شرکت‌ها در شش عنوان مانند اجلاس‌های سالانه و برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و ورزشی خبر داد.
دبیر هیأت امانی پارک فناوری پردیس همچنین تصریح کرد: «تا پایان سال ۹۴، ۷۱ درصد از پروژه‌های ساختمانی (ده پروژه) با زیربنای ۴۷۰۰۰ متر مربع و ۸۲ درصد از ۲۱ پروژه‌ی زیرساختی در ۳۸ هکتار تکمیل شده است».
وی افزود: «فاز سوم پارک فناوری پردیس، پردیس کارآفرینی امسال اجرایی خواهد شد.»
صفاری‌نیا در انتهای گزارش اهم رویداد‌های سال ۹۴ را برگزاری INOTEX 2015، اولین دوره ی جایزه‌ی مصطفی، شتاب‌دهنده‌های نوآوری و ۵۸ رویداد کارآفرینی در ۳۰ شهر کشور برشمرد. همچنین او به اهم فعالیت‌های شبکه‌ی فن‌بازار ملی ایران که ۶۰ نسخه توامندسازی، ۴ نشست تبادل فناوری و ۲ فستیوال اختراع، ۸۵ عنوان ارزیابی اختراع و ۲۲۰ میلیارد ریال ارزش عملکرد افتصادی فن‌بازارهای منطقه‌ای بود، پرداخت.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست