اخبار اخبار ایران و جهان

مهم ترین طرح رونمایی شده در هفته دولت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مراسم افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات روز گذشته، یعنی هفتم شهریور در سالن همایش های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر ارتباطات برگزار شد.

شما علمنا

در ابتدای این مراسم نصرالله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات به سخنرانی پرداخت و توضیحاتی را در خصوص شبکه ملی اطلاعات (شما) ارائه کرد.
نصرالله جهانگرد گفت: «قانون پنجم توسعه شبکه ملی اطلاعات دارای مصوبه و تعریف خاص بود. با استفاده‌ از شاخص‌ها برنامه‌ای پیاده سازی شد که در سال ٩۴ به اطلاع نخبگان و فعالان فناوری اطلاعات و ارتباطات رسید.»
وی ادامه داد: «اقداماتی برای حفظ حقوق شهروندی، دسترسی آزاد به اطلاعات و تولید محتوا در نظر گرفته و در بخش‌های مختلف با سازمان‌های مربوط هماهنگی‌های لازم انجام شد. در بهمن ٩۵ فاز دوم و در اردیبهشت ٩۶ فاز سوم این شبکه راه اندازی خواهد شد. تقاضای مردم از شبکه در سال ٩٣ حدود ١٠ درصد بود که نیمه اول سال ٩۶ این میزان به ۵۵ درصد می‌رسد.»
رئیس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: «قیمت خدمات ١٢٨ کیلوبیت برثانیه در سال ٩٢ هم اکنون به قیمت خدمات ٢ مگابیت بر ثانیه در سال ٩۵ رسیده است. دسترسی به شبکه از طریق فناوری‌های جدید و شرکت‌های جدید به خصوص موبایل برای مردم افزایش یافته است.»
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: «ترافیک در ۴ نقطه به سراسر کشور ارسال می‌شود و حتی شبکه‌ی اینترنت نیز در داخل کشور کش می‌شود. مجموعه کارهایی که انجام شده در راستای مدیریت پهنای باند در کشور بوده و باعث شده مدیریت ارتباطات و تراکنش‌ها در داخل کشور انجام بگیرد.»
جهانگرد افزود: «در این مورد امنیت شبکه را پیگیری کردیم تا از هک جلوگیری کنیم و حتی در صورت حملات و کاهش پهنای باند کاربران داخلی دسترسی به شبکه‌ها و سرویس‌های داخلی داشته باشند.»
او توضیح داد: «امروز همه‌ نقاط ارتباط ثابت و موبایل آدرس و هویت مشخص دارد و این می‌تواند به دعاوی حقوقی کمک زیادی کند. ترافیکی که در سال‌های گذشته از یک نقطه به کل کشور تقسیم می‌شد امروزه در اختیار اپراتورهای ثابت و همراه قرار گرفته است.»

جهانگرد علمنا

به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات، حجم صفحات وب در دنیا ۰٫۶ درصد بود که الان به ۱٫۴ درصد رسیده و این موضوع به دلیل وجود موبایل‌ها و شبکه‌های نوین موبایل است. هم اکنون شبکه داخل و خارج از هم جدا شده، قیمت جداگانه دارند و به سرویس دهنده‌ها نیز پهنای باند خوب دادیم.
معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: «برای اولین بار پس از ٧٠ سال سابقه‌ی ارتباطات کشور، طراحی معماری مجدد انجام شده و شبکه‌ی سنتی وابسته به صوت به شبکه‌ی نوین مبتنی بر فیبر تبدیل شده و تمام شهرهای کشور از سه نقطه به فیبر دسترسی دارند.»
به گفته‌ی جهانگرد، بیش از ١٠ مصوبه برای تجاری و اقتصادی شدن این شبکه تصویب و اجرایی شده که ترابردپذیری شماره تلفن همراه، کاهش قیمت برای کاربران نهایی، اپراتورهای مجازی و غیره نمونه‌ای از این مصوبات است.
پس از سخنان جهانگرد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به پشت تریبون رفته و در خصوص این طرح ملی گفت: «هیچ‌کدام از طرح‌های افتتاح شده در هفته‌ی دولت از شبکه ملی اطلاعات مهم‌تر و حساس‌تر نبوده است. من از همه‌ی شرکت‌ها، سازمان‌ها و افرادی که در این کار سهیم بودند تشکر می‌کنم.»
جهانگیری افزود: «هدف اصلی استقرار چنین نظام‌هایی جایگاه اطلاعات در عصر حاضر است. هیچ کشور و نظامی نمی‌تواند خودش را از عصر اطلاعات دور بدارد. قدرت و ثروت بر مدار اطلاعات می‌چرخد. همه‌ی رویکردهای اقتصادی و سیاسی بر پایه دسترسی به اطلاعات است. هر فرصت بزرگی می‌تواند تهدیداتی داشته باشد. هر علم و فناوری نوینی در دنیا اینگونه است و تهدیداتی دارد.»
معاون اول رئیس جمهور گفت: «در قبال این فناوری‌ها و تهدیدات نباید دلواپس و نباید منفعل بود. باید درست تصمیم‌گیری کرده و در زمان حساس اقدام درست داشته باشیم. قدرت اصلی که ما را در مقابل تهدیدات محافظت می‌کند قدرت فرهنگی است.»
جهانگیری تاکید کرد: «اطلاعات در این زمان در راس اتفاقات و تحولات دنیاست. در مقطعی تحولات بزرگ دنیا در دسترسی به انرژی بود ولی هم اکنون دسترسی به اطلاعت منشا اتفاقات و تحولات بزرگ است.»

photo_2016-08-29_08-53-44

معاون رئیس جمهور بیان کرد: «امروزه باید به گونه‌ای فعالیت کنیم که مردم و کشور به اطلاعت دسترسی داشته باشند. طراحی شبکه ملی اطلاعات تحولی بزرگ و اقدامی موثر برای کشور بوده است. سهم دولت در این شبکه ٢٠ درصد و سهم بخش خصوصی ٨٠ درصد است.»
جهانگیری تصریح کرد: «شبکه ملی اطلاعات نیامده تا سد راه دسترسی آزاد مردم به اطلاعات باشد. این دولت هدفش دسترسی شفاف و آزاد مردم به اطلاعات است. این شبکه برای دسترسی آزاد، آسان، ارزان و با کیفیت مردم به اطلاعات است.»
معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد: «ما باید سال‌های پیش دولت همراه و الکترونیکی راه اندازی می‌کردیم. در بخش‌های بانکداری، آموزش، سلامت و دیگر بخش‌ها نیازمند به ارائه خدمات و سرویس‌های الکترونیکی هستیم.»
او توضیح داد: «ایجاد این شبکه نیاز به تغییرات نرم افزاری داشته که کشورما جزء ۵ کشوری است که بیشترین تعداد مهندسین فارغ‌التحصیل را دارد و این حجم مهندس فرصتی برای شکل‌گیری اشتغال در بخش‌هایی چون فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار ما قرار داده است.»
جهانگیری گفت: «زیرساخت‌های توسعه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده و دلیلی ندارد مردم برای انجام کارهای اداری روزها و ساعت‌ها وقت صرف کنند. تقریبا تمام کشورهای توسعه‌یافته شبکه‌ ملی اطلاعات دارند و ما باید به آنجا برسیم.»
در ادامه این مراسم، نوبت به سخنرانی دکتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید تا اطلاعاتی در خصوص طرح ملی شبکه اطلاعات در اختیار حضار و اصحاب رسانه قرار دهد.
محمود واعظی در این مراسم افتتاحیه گفت: «در ابتدای دولت بررسی کردیم، آنچه در زیرساخت‌ها هست در شأن مردم نیست و از کشورهای دیگر عقب هستیم. دولت یازدهم در ابتدای کار دید که برای پیشرفت باید زیرساخت‌های مورد نظر را فراهم کرده تا مردم از این فضا بهره‌مند شوند و کشور توسعه یابد.»
واعظی ادامه داد: «از ابتدای دولت قول و قراری با وزارت ارتباطات و فعالان این حوزه گذاشتیم که ما مسئول همه‌ی آنها هستیم نه تنها بخش دولتی. از همه شرکت‌های دولتی و خصوصی از فعالیت در شبکه‌ی ملی اطلاعات تشکر می‌کنم. شبکه‌ ملی اطلاعات پروژه وزارتخانه نبود و همه شرکت‌ها در آن نقش داشتند.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: «اگر تحول در مرکز عالی فضای مجازی و حتی شورای عالی فضای مجازی نبود امروز شاهد راه اندازی شبکه ملی اطلاعات نبودیم.»

واعظی علمنا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: «شبکه ملی اطلاعات هیچ محدودیتی برای کاربر ایجاد نمی کند. ما شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی کردیم تا محدودیت کاربران برطرف شده و خدمات قبلی و خدمات جدید را با سرعت بیشتر، کیفیت بهتر و قیمت ارزان تر دریافت کنند.»
پس از وزیر ارتباطات، دبیر شورای عالی فضای مجازی هم دقایقی به سخنرانی پرداخت و از اهداف و ملزومات این طرح سخن گفت.
ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات گفت: «شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی فقط در چارچوب جغرافیای داخل و محدود به ارتباطات داخلی در نظر گرفنه نشده و در حقیقت شبکه‌ای است که خدماتی که می‌تواند در چارچوب فضای مجازی ارائه شود باید در آن محقق شود و منوط به خدمات داخلی نیست.»
فیروزآبادی ادامه داد: «الزاماتی برای این شبکه تعریف شده که یکی از آنها امنیت است. امنیتی که در مقابله با حملات سایبری به خصوص خارج کشور انجام می‌شود.»
وی اضافه کرد: «در حوزه‌ی کلمه ملی، حقیقت این است که در برهه‌ای اگر خواستیم استقلال شبکه داشته باشیم بتوانیم. در بخش بعدی باید در چارچوب شبکه‌ ملی اطلاعات بتوانیم خدمات به کشورها و ملت‌های دیگر بدهیم؛ مانند آمریکایی‌ها که ارائه خدمات دارند و حتی می‌توانند کشورها را تحریم سرویس کنند.»
دبیر شورای عالی فضای مجازی تأکید کرد: «شبکه ملی اطلاعات نباید در داخل محدود شود و باید به خارج از کشور سرویس دهد تا به نوعی به قدرت سایبری برسیم. باید در حوزه‌های مختلف از جمله سرگرمی به کشورهای مختلف خدمات متنوع و خوبی ارائه کنیم.»
فیروزآبادی همچنین عنوان کرد: «فراتر از امنیت بحث استقلال، ساختار، پایداری، مدیریت و همچنین بازار اقتصادی کشور است که در این شبکه در نظر گرفته شده است. حتی در مورد کیفیت و سرعت خدمات از جمله latancy (تاخیر یا ping) کم هم صحبت شده و خدمات ما به این سمت رفته و هم اکنون خدمات با تاخیر کم در شبکه ملی اطلاعات ارائه می‌شود.»

فیروزآبادی علمنا

به گفته فیروزآبادی، مدل‌هایی باید در کشور انجام شود تا بازار را بزرگ کند. مواردی مانند دیجی‌کالا و کافه بازار که کپی برداری از خدمات دیگر کشورها است این بازار را توسعه داده‌اند و موفق بوده‌اند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «ما باید به سمتی برویم که خدمات تصویری در شبکه ملی اطلاعات با عرضه با کیفیت خدمات VOD ارائه شود و استفاده از VOD و خدمات تصویری در کشور افزایش یابد.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست