اخبار ایران و جهان

ارسال ۱۷۵ طرح تحقیقاتی به کنگره بین المللی رویان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

هفدهمین “جشنواره و کنگره بین المللی تحقیقاتی رویان” از ۱۰ تا ۱۲ شهریور ماه سال جاری در سالن همایش های بین المللی رازی تهران، برگزار خواهد شد. در همین خصوص، صبح امروز نشست خبری در محل پژوهشگاه رویان تشکیل و در آن، ابعاد مختلف این کنگره تشریح و مورد بررسی قرار گرفت.
در ابتدای این نشست خبری دکتر حمید گورایی ریاست پژوهشگاه رویان به سخنرانی پرداخت. وی ضمن اشاره به برگزاری هفدهمین کنگره بین المللی پزشکی تولید مثل، دوازدهمین کنگره بین المللی سلول های بنیادی و یازدهمین سمینار پرستاری و مامایی در پزشکی تولید مثل در قالب این کنگره، بیان کرد: ۱۷۵ طرح تحقیقاتی از ۳۶ کشور جهان جهت شرکت در این جشنواره ارسال شده است که بیشترین طرح ها از کشورهایی نظیر آمریکا، هند، چین و ایران می باشد.
دکتر گورابی در ابتدای صحبت های خود ضمن زنده نگه داشتن یاد و خاطره دانشمند فقید، دکتر سعید کاظمی آشتیانی، در خصوص جایزه بین المللی کاظمی اظهار داشت: این جایزه با دستور و تاکید مقام معظم رهبری و برای زنده نگه داشتن یاد دکتر کاظمی ایجاد شده و این دوره چهارمین دوره برگزاری آن است. شیوه اهدای این جایزه با سایر جوایز جشنواره بین الملیی رویان متفاوت بوده و یک گروه از محققین از جمله سه برنده قبلی این جایزه بر اساس ساختاری مانند ساختار جایزه نوبل نفر برگزیده را انتخاب می نمایند.
رییس جشنواره بین المللی رویان، دکتر هانس کلور را برنده چهارمین دوره جایزه کاظمی عنوان کرد و در خصوص وی گفت: “هانس کلورز” استاد ژنتیک مولکولی است و در زمینه ژنتیک و پزشکی پژوهش می کند. همچنین او کاشف سلول های بنیادی روده بوده است. “پرفسور کلورز” در موسسات تحقیقاتی زیادی فعالیت داشته و در دانشگاه های معتبر جهان تدریس می کند و مقالات زیادی در ژورنال هایی با ضریب نفوذ بالا دارد. پیش از این نیز بیش از ۲۰ جایزه معتبر بین المللی را دریافت کرده است.
وی در خصوص داوری این جشنواره گفت: ۱۵۵ داور ملی و بین المللی وظیفه قضاوت در خصوص مقالات را بر عهده دارند و معیارهای در نظر گرفته شده به گونه ای هستند که تغییر در داوران جشنواره تاثیری بر نفرات برگزیده نخواهد داشت.
دکتر گورایی در ادامه این نشست خبری به معرفی برگزیدگان این دوره پرداخت. وی در این خصوص گفت: “پروفسور ژیانگو ژائو” از کشور چین در بخش بیوتکنولوژی با پژوهشی در خصوص ویرایش ژنتیکی در خوک به منظور تولید مدل بیماری های انسانی، “پروفسور پیتر کوپمن” از کشور استرالیا در بخش جنین شناسی با پژوهشی در خصوص تایید رتینوئیک اسید به عنوان القاکننده اصلی میوز در سلول های جنسی جنینی، “دکتر محمد شریف تابع بردبار”، دانشمند ایرانی الاصل تابع آمریکا، در گروه طب ترمیمی با پژوهشی در خصوص وبرایش ژنتیکی دیستروفی عضلانی دوشن در سلول های بنیادی موش مبتلا در شرایط In Vivo، “پروفسور میگوئل رامالهو سانتوس” از کشور آمریکا در بخش گروه ژنتیک با پژوهشی در خصوص نقش الحاق مولکول H3.3 با واسطه پروتئین Hira در همانندسازی DNA موش و “پروفسور ژیائوهوآ” از کشور چین در بخش سلول های بنیادی و با پژوهشی در خصوص قوانین تنظیم Cis برای RNA های طویل غیرکد کننده، در تنظیم نسخه برداری از DNA، به عنوان نفرات برگزیده این دوره از کنگره انتخاب شده اند.
رییس پژوهشگاه رویان افزود: در گروهای دیگری نظیر ناباروری زنان و مردان و سلامت باروری هم مقالاتی وجود داشت که به تشخیص هیئت داوران این مقالات شایسته دریافت جایزه قلمداد نشدند. همچنین در بر بخش ناباروری زنان مقاله ای برگزیده شد اما به دلیل عدم امکان حضور فرد برگزیده در ایران، این فرد از جشنواره کنار گذاشته شد.
رییس جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان، در خصوص برگزیدگان داخلی جشنواره هم توضیح داد: “دکتر آناهیتا محسنی میبدی”، “دکتر کامران قائدی” و “دکتر محسن شرفی” در بخش های مختلف به عنوان برگزیدگان داخلی این جشنواره انتخاب شدند.
در پایان این نشست خبری دکتر گورابی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص هزینه های درمانی برای باروری در پژوهشگاه رویان و بحث پوشش بیمه برای این هزینه ها اظهار داشت: پوشش بیمه ای برای ناباروری در کشور به کندی صورت می گیرد ولی بیش از یک سال است که برخی از داروها توسط شرکت های بیمه تا حدی تحت پوشش قرار گرفته اند. همچنین در آینده سعی خواهد شد تا سوبسیدهای درمانی در این خصوص در نظر گرفته شود.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص جوایز در نظر گرفته شده برای برگزیدگان گفت: برای جایزه دکتر کاظمی ما ۲۰ هزار دلار و برای سایر برندگان مبلغ ۵ هزار دلار را در نظر گرفته ایم.
رییس پژوهشگاه رویان پاسخ سوال خبرنگاری در خصوص بانک بنده ناف خون و هزینه های آن را اینگونه داد: بانک بند ناف خون باید به صورت عمومی در دستور کار قرار بگیرد و دولت و خیرین نیز هزینه های آن را تامین نمایند. متاسفانه بودجه خوبی تاکنون به آن اختصاص داده نشده است و تنها در حدود پنج هزار ذخیره بنده ناف وجود دارد. اما در همین تعداد هم سعی شده است که از همه قومیت های کشور در آن داشته باشیم. همچنین سه هزار مورد از این پنج هزار مورد اطلاعات ژنتیکی شان استخراج شده است.
وی همچنین در خصوص هزینه های فرآیند ذخیره سازی برای هر فرد و دلایل عدم استقبال عنوان داشت: هر فرد در ابتدا ۲ میلیون تومان پرداخت خواهد کرد و در ادامه هر سال تنها ۱۰۰ هزار تومان باید بپردازد. در خصوص عدم استقبال هم بحث تفاوت دیدگاه ها مطرح است. عده ای در جهان معتقد هستند که بانک خصوصی نباید وجود داشته باشد و عده ای دیگر بر این موضوع اعتقاد دارند که هم باید بانک خون به صورت خصوصی وجود داشته باشد و هم به صورت عمومی. همین تفاوت دیدگاه حساسیت هایی را ایجاد کرده است. ضمن اینکه هزینه خرید بانک اطلاعاتی بند ناف از یک کشور دیگر حدود ۳۵ هزار دلار است و این عدد معقول به نظر می رسد. به همین خاطر ما برای حفظ این دستاورد سعی کرده ایم که اطلاع رسانی به صورت معقول و در جهت تقویت هر دو بخش عمومی و خصوصی به طور هم زمان صورت پذیرد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست