اخبار ایران و جهان

“رازهای جاودانگی” در شماره جدید “دانستنیها”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در شماره‌ی ۱۶۰ دانستنی‌ها با «رازهای جاودانگی» آشنا شوید.
شماره‌ی ۱۶۰ دوهفته‌نامه‌ی دانستنی‌ها به زودی در سراسر کشور توزیع می‌شود و در دسترس علاقمندان خواهد گرفت. در پرونده‌ی جلد این شماره با تیتر «رازهای اکسیر جوانی» به آخرین تحقیقات و پژوهش‌های علمی درباره‌ی طول عمر بالا یا دیرزیستی پرداخته شده است. همچنین در این شماره به بهانه‌ی المپیک ۲۰۱۶ برزیل، سراغ فناوری‌هایی رفته‌ایم که کیفیت رشته‌های ورزشی مختلف این رویداد ورزشی را ارتقا داده‌اند. این‌ها تنها دو نمونه از ده‌ها مطلب خواندنی شماره‌ی صد و شصتم دوهفته‌نامه‌ی دانستنی‌ها است.

رازهای اکسیر جوانی

قرن‌هاست که جاودانگی یا دست‌کم اقتباسی عامیانه از آن ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. «خوان پونسه دو لئون» جهانگرد اسپانیایی قرن شانزدهم ادعا می‌کرد در جست‌وجوی «سرچشمه‌ی حیات » (آب زندگانی) است. قرن‌ها پیش از او نیز «آمبروزیا» Ambrosia بود که زندگی ابدی را به خدایان اسطوره‌ای یونان باستان هدیه می‌کرد. حالا نوبت ما انسان‌های قرن ۲۱ است که در جست‌وجوی راه‌هایی برای فشردن دکمه‌ی مکث زیست‌شناختی خود در گذر زندگی باشیم، با این تفاوت که محققان نسل ما به شیو ه‌هایی عملی و دست‌یافتنی‌تر فکر می‌کنند. آن‌ها امیدوارند بتوانند با به تعویق انداختن روند سالخوردگی، از ظهور بیماری‌هایی که متعاقب آن گریبان‌گیر افراد مختلف می‌شوند، جلوگیری کنند. دانستنی‌ها در پرونده‌ی ویژه‌ی این شماره‌ی خود سراغ این سوژه‌ی باستانی و همچنان جذاب رفته است.

photo_2016-08-10_20-49-11

المپیک با چاشنی فناوری

یکی دیگر از مطالب خواندنی این شماره‌ی دانستنی‌ها، نوشته‌ای است درباره‌ی نقش فناوری‌های جدید در ارتقا بخشیدن به کیفیت ورزش‌های مختلف المپیک ۲۰۱۶. المپیک، پرهیجان‌ترین رویداد ورزشی دنیاست. مهم نیست طرف‌دار چه ورزشی باشید، هیجان رنگ‌ها، پرچم‌ها، آدم‌ها و رکوردها در المپیک آن قدر زیاد است که نمی‌شود ساده از کنار آن گذشت؛ هیجانی مملو از قهرمان‌های جدیدی که هر دوره با شکستن رکوردهای جدید نام خود را در تاریخ ثبت می‌کنند. اما المپیک فقط در مورد ورزش نیست. شاید در هیچ مسابقه‌ی ورزشی دیگری به اندازه‌ی مسابقات المپیک نتوان سیر تحول فناوری و تأثیر آن بر ورزش قهرمانی را مشاهده کرد. تحولاتی که نه تنها بر کیفیت برگزاری مسابقات تأثیر داشته‌اند، بلکه کیفیت رکوردها و کارایی ورزشکاران را هم ارتقا داده و می‌دهند. این گزارشِ دانستنی‌ها نگاهی انداخته است به برخی از فناوری‌هایی که در المپیک امسال در رشته‌های ورزشی مختلف استفاده می‌شوند.

photo_2016-08-10_20-49-15

سازه‌های سه‌هزار ساله‌ی ایرانی

۱۱ قنات برتر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. از آن‌ها چه می‌دانید؟ نیاکان ما حدود سه هزار سال پیش با شناخت از منابع زیرزمینی آب، از یک دانش فنی ظاهرا ساده استفاده می‌کردند؛ آن‌ها با کندن چاه‌ها و دهلیزها توانسته بودند آب را با استفاده از نیروی جاذبه‌ی زمین، کیلومترها در دل زمین جاری کنند و با شیب ملایمی به دشت مورد نظرشان، برسانند. نام این سازه، «قنات» است که کلید زندگی چندین هزار ساله در مناطق کویری به شمار می‌رود. بدون وجود قنات بسیاری از شهرها و روستاها به وجود نمی‌آمدند و تا به امروز باقی نمی‌ماندند. قنات‌هایی که نه تنها مردمان آن خطه را سیراب کرده‌اند، بلکه منجر به آبادانی مزارع و شکوفایی ذوق و قریحه‌ی مردمان در خلق باغ‌های زیبایی شده‌اند و بیننده از وجودشان حیرت‌زده می‌شود. دانستنی‌ها در این شماره به بهانه‌ی ثبت ۱۱ قنات ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو اطلاعاتی درباره‌ی این قنات‌ها را مرور کرده است.

photo_2016-08-10_20-49-19

علاوه بر این مطالب، در شماره‌ی ۱۶۰ دانستنی‌ها می‌توانید نوشته‌هایی درباره‌ی سفرهای فضایی ارزان‌قیمت، کشف گونه‌های جدیدی از حیات در عمیق‌ترین جای پوسته‌ی زمین، عجیب و غریب‌ترین غذاهای گوشه و کنار دنیا و بسیاری مطالب دیگر را بخوانید. برای دیدن فهرست کامل مطالب، می‌توانید به سایت پروفسورها، سایت رسمی مجله‌ی دانستنی‌ها بروید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست