آخرین اخبار

راه اندازی شورای سلول‌های بنیادی در دانشگاه شریف

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی می شود…..

در نخستین نشست مشترک میان ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول‌های بنیادی و دانشگاه شریف شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی خواهد شد.
امیر علی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و حضور مسئولین دانشگاه شریف، اظهار داشت: از عمده مسائل پیش روی پیشرفت در علوم مختلف در کشور عدم پیوند مناسب ما بین گروه ها از رشته های مختلف است.
حمیدیه با اشاره به پیشینه ی ۸ ساله ستاد توسعه علوم و فناوریهای سلول های بنیادی بیان کرد: با پیگیری هایی که در سال گذشته در ستاد صورت گرفت هم اکنون ۲۸ کارگروه به شکل تخصصی در حوزه های مختلف پایه و بالینی مشغول به فعالیت هستند و در این مدت سعی کردیم از حضور مهندسین نیز در این کارگروه ها بهره گیری کنیم. نتیجه این همکاری پیوند مراکز مختلف در سطح کشور است.
وی در ادامه با تاکید بر دستیابی کشور به دانش پایه سلول های بنیادی، ورود به بازار در این حوزه را در حداقل زمان ممکن ضروری برشمرد.
حمیدیه با اشاره به ظرفیت بالای دانشگاه شریف، پیشنهاد راه اندازی شورای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با ریاست دکتر فتوحی را در این دانشگاه مطرح کرد که مورد استقبال وی واقع شد.
دبیر ستاد سلول های بنیادی همچنین با توجه به پیشرفت سریع این حوزه، دعوت از متخصصین فعال از بخش های مختلف در این شورا را ضروری برشمرد و نسبت به معرفی این اساتید از سوی ستاد اعلام آمادگی کرد.
در بخشی دیگر از این نشست محمود فتوحی ریاست دانشگاه شریف به معرفی امکانات و زیر ساخت های این دانشگاه از جمله دانشکده ها، تعداد دانشجویان و ظرفیت ها پرداخت و گفت: از بعد پژوهشی در دانشگاه شریف، هم در حوزه فعالیت های بنیادی و هم در زمینه تولید دانش حائز رتبه هستیم و از نظر ارتباط با صنعت رتبه اول را در سطح کشور کسب کرده ایم. دانشکده های مهندسی برق، مکانیک، شیمی و کامپیوتر و.. با توجه به ظرفیت بالای دانشگاه که ناشی از دانشجویان برجسته این دانشگاه است مشارکت جدی را در زمینه مهندسی پزشکی با مراکز مختلف برقرار کردند.
امیر خانی دبیر شورای راهبردی ستاد نیز به اهداف و خط مشی ستاد سلول های بنیادی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سطح کشور سعی شده است زیرساخت های مورد نیاز جهت توسعه علوم و فناوری های علم سلول های بنیادی فراهم شود. در این راستا از حدود ۸۰۰ نفر اعضای هیئت علمی دانشگاه های مختلف از سراسر کشور در کارگروه های ستاد دعوت به عمل آمده است و مشارکت خوبی شکل گرفته است. تا کنون در ۱۴ استان کشور شورای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی راه اندازی شده است. همچنین جهت حرکت در مسیر مشخص و هدفمند طی ۶ ماه برنامه جامع راهبردی ۱۰ ساله ستاد تدوین شده است.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست