پزشکی و سلامت

پیشرفت ها در زمینه ی تولید واکسن آلزایمر

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

یک تیم تحقیقاتی بین المللی از ایالات متحده و استرالیا، فرمولاسیون موفقی برای تولید یک نوع واکسن ابداع کردند. این واکسن، پروتئین های پاتولوژیکی ای را هدف قرار می دهدکه در بیماری آلزایمر دخالت دارند.
بیماری آلزایمر (AD) یکی از رایج ترین دلایل زوال عقلی و نوعی جنون است. در کل دنیا نزدیک به ۴۶ میلیون نفر دچار بیماری آلزایمر هستند. تخمین زده می شود تا سال ۲۰۵۰ این میزان به ۵/۱۳۱ میلیون نفر افزایش یابد.
در حال حاضر، اکثر نوروساینتیست ها معتقدند اهداف مطلوب برای ایمونوتراپی AD، فرم پاتولوژیکی بتا آمیلوئید (Aβ) و مولکول های تائو هستند.
Aβ پروتئینی است که به عنوان یکی از برجسته ترین عوامل ایجاد کننده ی AD مطرح می گردد، اما انباشتگی تائوی پاتولوژیکی هم با ایجاد بیماری آلزایمر مرتبط است.
پروفسور نیکلای پتروفسکی (Nikolai Petrovsky)، محقق دانشگاه پزشکی فلیندرز و همکارانش فرمولاسیون یک نوع واکسن استثنایی که مولتی تی ای پی (MultiTEP) نامیده می شود را تولید نمودند. به گزارش journal Scientific Reports در یکم جولای این واکسن اشکال نا به جای Aβ و تائو را هدف قرار می دهد.
پتروفسکی که رئیس هیئت مدیره و مدیر شرکت تحقیقات واکسن استرالیا (Vaxine Pty) نیز هست، گفت: “با وجود جمعیت زیادی که به سرعت به سمت پیری می رود، و تعداد زیاد بیماران دارای دیابت نوع ۲ که تعدادشان هر روز بیشتر می شود، تعداد بیماران آلزایمری هم به شدت رو به افزایش است (دیابت نوع ۲، یکی از عوامل اصلی است که منجر به به آلزایمر می شود). اگر این واکسن در مطالعات پیش بالینی نیز موفق عمل کند، می توان گفت ما در یکی از مهمترین پیشرفت های تاریخ پزشکی نقش داشته ایم.”
نویسنده ی همکار در این مطالعه، پروفسور دیوید کریبس (Prof. David Cribbs)، از موسسه اختلالات حافظه و اختلالات عصبی در دانشگاه کالیفرنیا ابراز کرد: “استفاده از ترکیبی از آنتی بتا آمیلوئید و آنتی تائو در واکسن و استفاده از تکنولوژی کمکی ایمن و قدرتمندی کهAdvax™ نامیده می شود، امیدهایی هم برای پیشگیری و هم درمان آلزایمر را ایجاد کرده است.”
نویسنده ارشد این تحقیق، دکتر آناهیتا قوچیکیان (Dr. Anahit Ghochikyan)، از موسسه پزشکی مولکولی بیان کرد: “این تحقیق پیشنهاد می کند که می توان بیماران آلزایمری را در مراحل ابتدایی بیماری و همچنین افراد سالمی که ریسک ابتلا به بیماری دارند، مصون کرد. ما با متخصصان چهار کمپانی برای انجام تست های غیر بالینی ایمنی سم شناسی همکاری می کنیم تا استانداردهای امنیتی این واکسن را به طور کامل حفظ کنیم. پس از کامل شدن این تست های پیش بالینی، ایمنی زایی و اثر بخشی این واکسن را در درمان انسان ها به کار می بریم.”

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست