اخبار ایران و جهان

مروری بر نشست خبری پنجم مرداد دانشگاه آزاد

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

نشست خبری دانشگاه آزاد در زمینه ی انتخاب رشته امروز پنجم مرداد ماه با حضور دکتر علوی فاضل سخنگوی دانشگاه، دکتر بهروز دانشیان رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد و حسین منوری رئیس روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در ساختمان مرکزی این دانشگاه، برگزار شد.
دکتر علوی فاضل در این نشست نکاتی را در خصوص آزمون ها، انتخاب رشته و اعلام نتایج این دانشگاه بیان کرد.
به گفته ی علوی فاضل، ورود به دانشگاه آزاد به دو صورت انتخاب رشته ی با آزمون و انتخاب رشته ی بدون آزمون صورت می گیرد. انتخاب رشته ی با آزمون در مقاطع کاردانی و کارشناسی در رشته های غیر پزشکی تنها محدود به رشته محل هایی است که تعداد درخواست برای پذیرفته شدن در آن ها بیش از ظرفیت است بنابراین مربوط به واحد های برتر این دانشگاه می شود؛ همچنین این آزمون برای مقطع دکتری حرفه ای و رشته های پیراپزشکی در تمام واحد ها می باشد. این آزمون به صورت مشترک با آزمون سراسری و توسط سازمان سنجش برگزار شد و داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه ی آزمون می توانند با ورود به سایت azmoon.org اقدام به انتخاب رشته کنند.
بر اساس نتایج سال های گذشته اختلاف نمره بین پذیرفته شدگان سراسری و آزاد یا وجود ندارد و یا اینکه خیلی کم است. کما این که نمره های برتر کنکور، بیشتر در دانشگاه های آزاد تهران نسبت به دانشگاه های سراسری شهرستان ها، مشغول به تحصیل هستند. بنابراین رقابت در این میان به خصوص در رشته های علوم پزشکی بسیار بالا است.
دکتر علوی فاضل در ادامه گفت: “در پذیرش بدون آزمون که در مقاطع کارشناسی و کاردانی انجام می گیرد، تعداد درخواست ها از ظرفیت دانشگاه کمتر است، به همین خاطر هر کدام از داوطلبین می توانند در هر رشته محلی که شامل این نوع پذیرش می شود، ثبت نام کرده و پذیرفته شوند. همچنین هر داوطلب می تواند در دو یا چند دانشگاه به صورت بدون آزمون ثبت نام کرده و در همه ی آن ها پذیرفته شود اما در نهایت در یکی از آن ها باید ثبت نام کند. اعلام نتایج دوره های بدون آزمون نیاز به زمان ندارد و بلافاصله پس از ثبت نام در سامانه و وجود ظرفیت، فرد پذیرفته شده محسوب شده و می تواند با بردن پرینت صفحه ی ثبت نام در سامانه به واحد مربوطه مراجعه کرده و ثبت نام خود را قطعی کند. سامانه ثبت نام این دوره که از طریق azmoon.org انجام می شود، از نیمه ی دوم مرداد ماه فعال می گردد. با پذیرش بدون آزمون، سد کنکور برای %۹۷ رشته های دانشگاه آزاد شکسته شد و این افتخاری برای نظام آموزشی و کشور ما است. این نوع پذیرش به خصوص برای دختران دانشجو که خیلی مواقع با مشکلات رفت و آمد مواجه بودند، کار را بسیار راحت و سبک کرده است.
برای انتخاب رشته محل های با آزمون، چون فرد در گروه آزمایشی مربوط به رشته ی تحصیلی خود شرکت کرده است بنابراین می بایست فقط در همان گروه آزمایشی انتخاب رشته کند. برای مثال فردی با دیپلم ریاضی می تواند فقط رشته های فنی و مهندسی را انتخاب نماید.
در رشته محل های بدون آزمون محدودیتی برای انتخاب وجود نداشته و داوطلب می تواند در مقاطع کاردانی و کارشناسی بدون توجه به رشته ی دیپلم خود، انتخاب رشته بنماید؛ برای مثال فردی از رشته ی تجربی می تواند رشته های گروه هنر، علوم انسانی و فنی-مهندسی را انتخاب کند و در صورت وجود ظرفیت در رشته و دانشگاه دلخواه خود ادامه تحصیل بدهد.
هر داوطلب در دوره های با آزمون در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری حرفه ای دارای ۲۰ انتخاب، در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۱۰۰ انتخاب و در مقطع دکتری تخصصی دارای ۴۰ انتخاب است. در کارشناسی و کاردانی بدون آزمون، انتخاب برابر پذیرش است و بحث تعداد انتخاب رشته محل مطرح نیست.
تعداد دفعات انتخاب رشته به علت اشتباهاتی ممکن است صورت بگیرد و یا تغییر در اولویت ها، محدودیت ندارد و داوطلب می تواند در زمان تعیین شده برای انتخاب رشته، با ورود مجدد به سامانه دوباره انتخاب رشته کند و مرکز سنجش و پذیرش آزمون آخرین انتخاب رشته را ملاک قرار می دهد.
دانشگاه آزاد اسلامی به طور کلی دارای ۲۸۰۰۰ رشته محل در تمام مقاطع است. با وجود توسعه ی دانشگاه آزاد، ظرفیت ها نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است. حتی سال های ۹۳، ۹۴ و امسال نسبت به سال ۹۲ و قبل از آن در تمام مقاطع رشته های گروه علوم پزشکی بر اساس توافق با وزارت بهداشت ظرفیت ها به یک سوم رسید.
به طور کلی ظرفیت در مقاطع کاردانی و کارشناسی یک میلیون نفر، کارشناسی ارشد صد و هفتاد هزار نفر و دکتری تخصصی ده تا دوازده هزار نفراست. پیش بینی می شود امسال پانصد تا پانصد و پنجاه هزار نفر ورودی جدید در مقطع کارشناسی داشته باشیم”
دکتر علوی در خصوص آزمون کارشناسی ارشد و دکتری گفت: “این آزمون به خوبی برگزار شده و در مراحل نهایی تصحیح است. دلیل تاخیر در اعلام نتایج این است که در بعضی از رشته ها مثل گروه هنر این آزمون به صورت تشریحی برگزار شد و تصحیح کمی بیشتر طول کشید. کارشناسی ارشد بدون آزمون مختص فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه آزاد است و در مراحل بررسی سوابق و نمرات دانشجویان در حال انجام است و نتایج هر دو نیمه ی دوم شهریور ماه اعلام خواهد شد.
نتایج ازمون کتبی دوره ی دکتری تخصصی اعلام شد و مصاحبه ها نیز در حال انجام است که تا بیست و یکم مرداد ماه پایان می پذیرد. در نهایت نتایج بر اساس %۷۵ نمره ی آزمون کتبی و %۲۵ نمره ی حاصل از مصاحبه، سوابق پژوهشی و سوابق آموزشی در نیمه ی دوم شهریور اعلام می گردد. بررسی دوره های پژوهش محور دکتری تخصصی هم به صورت موازی در حال انجام بوده که نتایج آن هم نیمه ی دوم شهریور ماه اعلام می شود. در این دوره داشتن معدل بالای ۱۷ برای رشته های غیر علوم انسانی و معدل بالای ۱۸ برای رشته های علوم انسانی ضروری است.
در آزمون های رقابتی شرط لازم داشتن حد نصاب بوده اما شرط کافی قرار گرفتن در صدر رقبا است.
محل های تعیین شده برای مصاحبه های دکتری به انتخاب و اولویت های پذیرش ارتباطی نداشته و این محل ها برای هر رشته، تعیین شده است؛ برای مثال داوطلبین رشته ی حقوق کل کشور بدون توجه به اولویت های انتخاب همه می بایست در واحد تهران مرکز مصاحبه شوند.”
دکتر علوی فاضل در خصوص ممیزی های رشته های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد گفت: “در دفترچه های آزمون و پذیرش سال ۹۵ در تمام مقاطع حتی یک رشته ی بدون مجوز هم نداریم. بر اساس سیاست های کیفی دانشگاه که هدف آن ارتقا مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است، سال گذشته کاری را به صورت داوطلبانه برای ارزیابی کیفیت آغاز کردیم. گروهی از کاشناسان خبره ی آموزشی با همکاری مرکز سنجش و پذیرش در کلیه ی استان ها، با حضور روئسای واحدها و رئیس استان ها، تمام موارد را بررسی کردند و در نهایت مراکزی که نیاز به جذب هیات علمی جدید بود مشخص گردید. همچنین نقایص و کاستی ها مشخص شد و به دانشگاه ها مهلت ۶ تا ۷ ماهه برای رفع این نقایص داده شد. در حال حاضر ارزیابی دور دوم آغاز شده تا تصویر شفافی از وضعیت رشته ها به دست بیاید. این کار رو به اتمام است. به دلیل تعداد زیاد استان ها و انجام این ارزیابی در تمام مقاطع کار تا حدودی مشکل بود. بیش از %۹۰ کار تمام شده و %۱۰ اصلاحاتی است که استان ها می بایست انجام بدهند. طی این پروسه تمام تلاش ما بر این است که حقوق داوطلبان و دانشگاه ها رعایت شود. نتایج آن احتمالا در شهریور ماه اعلام خواهد شد.”
وی در خصوص رشته های بدون مجوز افزود: “مبنا و اساس کار رشته های دانشگاه آزاد بر اساس قانون است چرا که این دانشگاه یک سرمایه ملی بوده و فراتر از افراد و روابط است. طبق قانونی که مربوط به دهه ی شصت است، تمام رشته های دانشگاهیِ کلیه دانشگاه ها می بایست به دفتر گسترش وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در رشته های غیر پزشکی و وزارت دارو درمان و آموزش پزشکی در رشته های علوم پزشکی، ارائه شود. دفتر گسترش بر اساس ضوابط و قوانین مشخص شده مجوز برخی از رشته ها را صادر کرده است. طبق همان قانون اگر دفتر گسترش، رشته هایی را در زمان معین تصویب نکرد کمیته ای سه نفره متشکل از نماینده ی وزارت علوم و یا بهداشت (بسته به رشته ی مورد نظر)، نماینده ی دانشگاه آزاد و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس این کمیته، کار ارزیابی و تصویب رشته ها را انجام می دهند؛ و تصویب نامه طریق رئیس کمیته به وزارت بهداشت یا علوم ابلاغ می گردد.
ما اگر بخواهیم رشته ای ایجاد بکنیم ابتدا به دنبال تصویب آن هستیم. تمام رشته ها دارای مجوز بوده و قانونی است. در مدارک فارق التحصیلان دانشگاه آزاد هم این قانون قید شده و به آن استناد می شود. بنابراین کلیه ی مدارک دانشجویان کلیه ی رشته های دانشگاه آزاد دارای مجوز است. ما در هیچ رشته ی غیر قانونی پذیرش نداشته و نخواهیم داشت. اگر جایی در ایران وجود دارد که مدرک دانشگاه آزاد را قبول نمی کند آن محل مشکل قانونی داشته و خلاف قانون عمل می کند.”
او در آخر خطاب به داوطلبان گفت: “افراد بر اساس نمره مرتب می شوند از بالاترین تا پایین ترین. مراحل بررسی نیز به این صورت است که ابتدا تمام انتخاب های داوطلبی که نمره ی بالاتری دارد بررسی می شود و پس از مشخص شدن قبولی وی، نوبت نفر بعدی می رسد. بنابراین انتخاب رشته تکنیک خاصی ندارد و فقط با توجه به نمره و اولویت های داوطلب است. بنابراین از داوطلبان و خانواده های آن ها درخواست می کنیم به مراکز مشاوره ی انتخاب رشته که بعضا وعده های غیر واقعی می دهند مراجعه نکنند. در صورت وجود سوال می توانند با شماره ی ۴۷۴۳-۰۲۱ تماس گرفته و یا با استفاده از سیستم پیام رسانِ سایت های sanjesh.iau.ac.ir، iau.ac.ir و azmoon.org با کارشناسان خبره مرکز سنجش و پذیرش مشاوره کنند و یا اینکه به صورت حضوری به مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه کرده و سوالات خود را مطرح نمایند.”

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست