اخبار ایران و جهان

فضای مجازی و حرفه ای ها!

نوشته شده توسط مسعود محمدی

با تمام احترامی که برای همکاران رسانه ای خودم در سازمان همشهری که دیگر تبدیل به یک رسانه بزرگ و کارآمد در جهت نیل به اهداف شهرداری معظم تهران شده است باید بگویم این تیتر آن هم در یکی از ضمائم روزنامه اصلی این سازمان مطبوعاتی بسی تعجب برانگیز بود:

فضای مجازی دست غیر حرفه ای هاست

باید عرض کنم که با نگاهی کوتاه به معنای لغت فضای مجازی، می توان فهمید که فضای مجازی چیست و چه تفاوتی با شبکه های اجتماعی (که ظاهرا مقصود مصاحبه شونده نیز بوده) دارد.
و در همین فضای وسیع و پر جنب و جوش افراد بسیار کارآمد و حرفه ای هستند که مشغول فعالیت جدی (بطوریکه برخی تمام عرصه های فعالیت اقتصادی خویش را در این بستر به انجام می رسانند) و انجام خدمات رسانی، تولید محتوا و… می باشند.
حال این سوال مطرح می شود که آیا در مصاحبه صورت پذیرفته با خجسته (معاون اسبق و نه سابق صدای رسانه ملی -که روزنامه همشهری به اشتباه این مورد را ذکر کرده اند) اصلا بحث اصلی در خصوص فعالان و حرفه ای های فضای مجازی بوده یا خیر؟
پاسخ این پرسش را با خواندن متن این مصاحبه به راحتی می توانید دریابید که اصلا اینطور نیست!!
شاید در وهله اول بتوان گفت: خب شاید روزنامه نگاری که مصاحبه را انجام داده است اشتباه برداشت” را مرتکب شده و برداشت و نتیجه گیری شخصی خود از این مصاحبه را تیتر کرده.
اما باید گفت اگر این موضوع در یک رسانه کوچک صورت می پذیرفت، باور پذیر بود اما این تیتر در روزنامه ای بر صفحه اصلی ضمیمه “دوباره زندگی کن” این روزنامه قرار گرفته است که این توجیه- البته غلط- نیز نمی تواند صحیح باشد.
به راستی باید پذیرفت که در کشور ما عده ای هنوز به دلیل اینکه نتوانستند یا نخواستند در حوزه فعالیت خود، اقدام مناسبی را انجام دهند با تابلوهای تبلیغاتی “مدیریت آن دست دشمن است”، “یکسری غیر حرفه ای”، “یکسری ساده اندیش” و.. سعی در توجیه عمل ضعیف خود دارند.
همین چند وقت پیش بود که مقام معظم رهبری در حکم انتصاب رئیس سازمان صدا وسیما وی و سازمان متبوعش را به فعالیت جدی و اثربخش در بستر فضای مجازی راهنمایی می کند و از این اقدام به عنوان یک راهبرد کلیدی در حال حاضر سخن می گویند.
خب این موضوع لزوم توجه ویژه و پرداختن بی وقفه به این بستر را متذکر می شود و اتفاقا اگر به شکل صحیح به آن تامل کنیم در می یابیم که افرادی که در عرصه فضای مجازی فعالیت می کنند از قضا افراد حرفه ای و توانمندی هستند و سازمان صدا و سیما باید به شکلی توانمند و حرفه ای وارد این کارزار شود، چرا که اگر اینگونه نکند قافیه را به رقبای خود باخته است.
باید بدانیم حرفه ای گری با خط مشی و دیدگاه فکری دو چیز کاملا متفاوت هستند و لزوما فردی که در بی بی سی فارسی فعالیت می کند با فردی که در روزنامه جام جم فعالیت می کند نباید یک خط فکری را دنبال کنند اما به هر دو اگر در مقیاس ها و معیارهای سنجش مطبوعاتی عمل کنند می توان گفت حرفه ای.
پس نباید کسانی را که علیرغم خواسته ما فعالیت می کنند غیرحرفه ای خواند.
به نظر نگارنده، باید اصول حرفه ای را یادبگیریم و در این کارزار به شکل فعالی قدم برداریم تا جزو مدیران حرفه ای این فضای پرمتلاطم باشیم.
بستر فضای مجازی بی شک می تواند عرصه بی چون و چرای تقابل ایده ها و تفکرات گوناگون باشد، اما افرادی در آن برد کرده و می کنند که با اصل اولیه آن – که همان پذیرش مهم بودن این بستر است- کنار بیایند.

برگردیم به مصاحبه مذکور…

در این مصاحبه که اصلا به بحث شایعه پراکنی در فضای شبکه های اجتماعی – و نه فضای مجازی به طور عام آن- می پردازد، شما شاهد این هستید که اصلا مصاحبه شونده (خجسته – معاون اسبق صدای سازمان صدا و سیما) در ابتدا می گوید که عده ای غیرحرفه ای در این فضا (همان شبکه های اجتماعی) حاکم هستند اما کمی که بحث جلوتر می رود می گوید: “”گاهی ایجاد شایعه امری سازمان یافته باشد؛ یعنی مثلا می‌خواهند شخصیتی را منکوب کنند و برای همین به ایجاد شایعه درخصوص آن فرد می‌پردازند””
خب باید گفت اگر گزاره اول صحیح باشد (حاکمان همان غیرحرفه ای ها هستند) چطور با این سیاست و برنامه داشتن برای تخریب و منکوب کردن فرد می تواند همخوانی داشته باشد.
باید پذیرفت که فعالیت در بستر مجازی امری مهم است و البته فعالیت شبانه روزی عده ای حرفه ای در همین کشور خودمان را نیز نباید نادیده گرفت.
عده ای که تمام تلاش و وقتشان رو مصروف تولید و تامین محتوای مناسب و قابل عرضه به مخاطبان خود (که همان فارسی زبانان سراسر جهان در مرحله اول می باشند) می کنند و به نظر می رسد که باید دوستان سازمان عظیم همشهری بابت این تیتر نامانوس با واقعیت از تمامی فعالان حرفه ای فضای مجازی پوزش بخواهند.

+ بابت کیفیت پایین تصویر اصلی مطلب پوزش میخواهیم.

درباره نویسنده

مسعود محمدی

دیدگاه شما چیست