پزشکی و سلامت

تغییر ماده ی خاکستری مغز در دیابت نوع دو

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

نوجوانان مبتلا به دیابت نوع ۲ دچار یک تغییر عمده در حجم کلی ماده ی خاکستری و مناطقی از ماده ی خاکستری که در شنیدن، خاطرات، احساسات، صحبت کردن، تصمیم گیری و خود-کنترلی نقش دارند، می شوند.
محققین مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی کشف کردند در این کودکان، ۶ ناحیه از مغزشان به طور قابل ملاحظه ای مقدار کمتری ماده ی خاکستری دارد و ۳ منطقه ی دیگر به صورت قابل توجهی حاوی مقدار بیشتری ماده ی خاکستری است. آن ها رابطه ای بین مقدار ماده ی خاکستری و توانایی تلفظ یافتند؛ به طوری که کم بودن ماده ی خاکستری باعث تلفظ کلمات ناآشنا می گردد.
دکتر ایمی سانگاوی شا (Amy Sanghavi Shah)، پزشک دانشمند در بخش غدد در بیمارستان کودکان سینسیناتی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: “تحقیقات نشان داد جوانان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع ۲ دچار تغییر در ساختار مغزی شده و عملکرد شناختی ضعیف تری نسبت به همسالان خود دارند. حجم کلی و منطقه ای مغز تا به امروز مورد ارزیابی جامع قرار نگرفته بود. ما همچنین به دنبال این هستیم که ببینیم آیا یافته های ما می تواند عملکرد شناختی ضعیف تر را توجیه کند یا خیر.”
این مطالعه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶ در جلسه ی علمی انجمن دیابت آمریکا در نیواورلئان ارائه شد. دکتر ژاکوب رِدِل (Jacob Redel) یک از افراد مشغول در بخش غدد در بیمارستان کودکان سینسیناتی، یافته های این تحقیق را در این جلسه به صورت شفاهی ارائه کرد.
محققین ۲۰ نوجوان دارای دیابت نوع ۲ را مورد آزمایش قرار دادند و آن ها را با ۲۰ نوجوان سالم که از نظر سن، نژاد و جنسیت یکسان بودند، مقایسه کردند. از مغز تمامی شرکت کنندگان MRI با کیفیت بالا تهیه شد. هیچ کدام از گروه ها دارای سابقه ی بیماری های عصبی و روانی و یا MRI غیر طبیعی در گذشته نبودند.
دکتر رِدِل گفت: “نتایج ما، رابطه ی علت و معلولی را نشان نمی دهند. ما نمی توانیم به طور قطع بگوییم که تغییرات یافته شده نتایج مستقیم دیابت هستند. اما مطالعات در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ که مدت زمان طولانی تری به این بیماری مبتلا بودند هم، تغییرات حجم مغز، تغییرات عروقی مغز و زوال شناختی را نشان می دهد. به هر حال، یافته های ما پیشنهاد می کند پیشگیری از دیابت نوع ۲ در نوجوانان برای جلوگیری از عوارض احتمالی در آینده بسیار مهم است.”
محققین در نظر دارند تحقیق دیگری را شکل دهند و در آن گروه دیگری که اضافه وزن داشته ولی فاقد دیابت نوع ۲ هستند، به گروه های قبلی اضافه کنند. این کار به آن ها این امکان را می دهد که بتوانند این موضوع را دریابند که آیا تفاوت های مشاهده شده در MRI بیشتر به اضافه وزن مرتبط است یا میزان قند خون بالایی که در دیابت مشاهده می شود. همچنین می توانند این مورد را که آیا دیگر حوزه های شناختی همانند خاطرات، زبان، منطق و توجه با تغییرات حجم مغز تحت تاثیر قرار میگیرند یا خیر، را مورد آزمایش قرار دهند.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست