مصاحبه ها

”محمد علیزاده”؛ باشگاه فیزیک تا ترجمه و تالیف

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در راستای معرفی فعالان عرصه ترویج علم در کشور و افرادی که سعی دارند به صورت هدفمند در حوزه های مختلف به رشد سطح علم و دانش کمک نمایند، این بار علمنا به سراغ محمد علیزاده، موسس باشگاه فیزیک آریان پژوه رفته تا با دستاوردها و موفقیت های او در این زمینه آشنا شوند و از مشکلات و دغدغه های او با خبر شود.
سعی کرده ایم در این گفت و گوی صمیمی، از انگیزه ها و اهداف پیش روی او و موسسه اش نیز آگاهی یابیم و بتوانیم شما مخاطبان گرامی را با مهمترین نتایج و تلاش های او آشنا گردانیم. در ادامه می توانید متن این گفت و شنود دوستانه بین خبرنگار علمنا و محمد علیزاده را مطالعه نمایید.

علمنا: در ابتدا خودتان را به خوانندگان علمنا معرفی کنید و از فعالیت های خود بگویید.
محمد علیزاده هستم، متولد سال ۶۴ و موسس و مدیر عامل باشگاه فیزیک آریان پژوه که در سال ۸۷ به عنوان اولین باشگاه آموزش خلاق فیزیک ایران به ثبت رسیده که البته درحال حاضر علاوه بر فیزیک در زمینه آموزش خلاق سایر علوم تجربی هم فعالیت دارد. در سال ۸۷ این باشگاه را با هدف ایجاد تحول در شیوه ی آموزش فیزیک درکشور تاسیس کردیم و اولین کاری که در این باشگاه انجام دادیم ترجمه ۷۱ جلسه فیلم آموزش فیزیک پایه پروفسور والتر لوین از دانشگاه MIT در دو قالب مجموعه فیزیک پایه یک و دو بود، که آموزش های این استاد برجسته سالهاست به عنوان برترین و خلاقانه ترین آموزش فیزیک پایه در جهان شناخته می شود. در کنار ترجمه این کار، برای اینکه بتوانیم این سبک از آموزش خلاق فیزیک را در کشور بومی سازی کنیم، در وهله اول شروع به جمع آوری آزمایش های جذاب علمی کردیم که به بیش از ۱۲۰۰ آزمایش رسید و در کنار آن، بر روی جدیدترین سبک های آموزش خلاق فیزیک و علوم که در دنیا مورد استفاده است، کار کردیم و سپس از تلفیق این دو، برنامه ای با عنوان “جنگ شگفتی های فیزیک ” را ایجاد کردیم که بعدها به “جنگ شگفتی های علوم” تغییر نام داد.
جنگ شگفتیهای علوم که برجسته ترین دستاورد و فعالیت باشگاه در این سال ها بوده، برای اولین بار، اردیبهشت سال ۹۰ در دانشگاه قم اجرا شد و از آن به بعد تا کنون ۹۹ اجرا در ۲۹ شهر و ۱۸ استان کشور داشته است. این برنامه از سطح پیش دبستانی تا کنفرانس های ملی فیزیک (تحصیلات تکمیلی) اجرا شده است و توانسته نظر همه مخاطبین رو در گروه های مختلف سنی و تحصیلی جلب کند. بدین معنا که هم برای بچه های پیش دبستانی جذاب و مفید بوده و هم توانسته نظر معلمان و اساتید فیزیکی که سالها این درس را تدریس داشته اند را به خود جلب کند.

علمنا: چه چیزی باعث شد که به فکر تاسیس باشگاه فیزیک آریان پژوه افتادید؟
علت اصلی تاسیس این باشگاه و تمام فعالیت های علمی ترویجی که تا الان در سطح کشور انجام دادیم، ریشه در دوران کودکی و نوجوانی من دارد. بنده سه سال اول ابتدایی شاگرد اول کل مدرسه بودم و با علاقه و انگیزه خاصی درس می خواندم. بعد از سال سوم انگیزه و علاقه ام را به درس خواندن از دست دادم و درس خواندن برام بی معنی شده بود و علت اصلی این بی علاقه گی هم نظام خشک آموزشی بود که به غیر از حفظ کردن به هیچ چیز دیگری بها نمی داد و هیچ ارزشی برای کنجکاوی و پرسشگری قائل نبود. نتیجه این افت علاقه و انگیزه، افت شدید تحصیلی بود، به شکلی که در سال پنجم ابتدایی اولین نمره تکم را گرفتم! و همچنان این رویه ی نزولی ادامه داشت تا سال دوم راهنمایی.
سال دوم راهنمایی برای من یک سال خاص بود. در آن سال معلم علومی سر کلاس ما آمد که کلاس علوم ما را تبدیل به یک آزمایشگاه جذاب علمی کرد، به طوری که تمام جلسات کلاس علوم ما یا در آزمایشگاه مدرسه برگزار میشد و یا اینکه وسایل آزمایشگاهی را با خودش به کلاس می آورد و به این شکل طعم جدیدی از یادگیری را به ما چشاند.
در آن سال، ما دانش آموزان بدون اینکه توقع نمره داشته باشیم در فعالیت های کلاسی شرکت می کردیم و آنقدر این کلاس برایمان جذاب بود که خودمان آزمایش های جدیدی را طراحی می کردیم یا اینکه از منابعی که آن زمان وجود داشت مثل مجله دانشمند، اطلاعات عمومی، دانستنیها و امثال آنها تحقیق و مطالبی برای ارائه در کلاس آماده می کردیم و آنقدر این کلاس برایمان جذاب بود که برای رسیدن زنگ بعدی علوم در هفته آینده روز شماری می کردیم.
این طعم شیرین یادگیری در ذهن من ماند و با اینکه در سالهای بعدی تحصیل چه در دبیرستان و چه دانشگاه دیگر هیچ خبری از این سبک تدریس نبود ولی همان یکسال چنان تاثیر ماندگاری داشت که تدریس های خشک و بی روح سالهای بعدی نتوانستند طعم و خاطره شیرین این سال رو از ذهنم بیرون کنند و در حقیقت چشاندن این طعم شیرین و جذاب از یادگیری فیزیک، به تمام دانش آموزان و دانشجویان کشور، هدف و انگیزه اصلی تشکیل این باشگاه بود.

علمنا: لطفا درباره ترجمه مجموعه فیلم های آموزش فیزیک دانشگاه MIT بیشتر توضیح بدهید.
در دوران دانشجویی با مجموعه آموزش فیزیک دانشگاه MIT آشنا شدم و وقتی میزان آشنایی ام با پرفسور والتر لویین بیشترشد مجذوب شیوه آموزش ایشون شدم و متوجه شدم این سبک از آموزش فیزیک، همان چیزی است که در تمام این سالها دنبالش می گشتم. نکته ای که اینجا بسیار اهمیت دارد این است که در این دوره آموزشی، پروفسور والتر لویین فیزیک پایه دانشگاهی را همراه با تمام فرمول ها و محاسبات ریاضی که در دل خودش دارد، جذاب و خلاقانه تدریس می کند و واقعا تقدیر هایی که از سبک تدریس این استاد برجسته، توسط نهادها و انجمن های معتبر علمی جهانی شده بجاست و حق دارند این مجموعه را به عنوان برترین مجموعه آموزش فیزیک پایه دنیا معرفی کنند.
همانطور که قبلا هم اشاره کردم ما این باشگاه را با این انگیزه تاسیس کردیم تا آموزش فیزیک و علوم تجربی را به این سبک در تمامی سطوح تحصیلی در کشور گسترش داده و نهادینه کنیم و اولین کاری هم که در باشگاه انجام شد ترجمه این مجموعه نفیس آموزشی بود. ترجمه این مجموعه هم کار ساده ای نبود و نزدیک به سه سال زمان برد و از طرفی حدود بیست میلیون تومان هم هزینه برد که ما در واقع بیشترین بخش وام سی و پنج میلیونی که از مرکز رشد دانشگاه قم گرفتیم را در این طرح هزینه کردیم و خوشبختانه نتیجه ی مثبتی را رقم زد و تا امروز بسیار ی از معلمین فیزیک، دانشجویان و یا حتی اساتید فیزیک دانشگاهی از این مجموعه استفاده کردند. این مجموعه شامل دو بخش فیزیک پایه ۱ و۲ است که در قالب ۷۱ جلسه آموزش فیزیک تبیین شده که فیلم هر جلسه حدودا یک ساعت است.
در این ۷۱ جلسه پرفسور والتر لویین، بالای صد آزمایش علمی را در کنار آموزش تئوری ها و فرمول های فیزیک پایه اجرا می کند و دقیقا همان فرمول ها و مسائلی را که پای تخته سیاه تشریح کرده اند را در عمل با آزمایشات جذاب علمی و با سبکی بسیار جذاب اثبات می نماید.
اکثر دوستانی که این استاد را می شناسند حتما کلیپ تاب خوردن وی بر روی آونگ را دیده اند. همین آزمایش را او می توانست با اضافه کردن یک وزنه ی دوم به آونگ اجرا کند و همان قاعده رو اثبات نماید. ولی آنقدر خلاقیت داشت که خودش سوار این آونگ شد و با تلفیق طنز، این آزمایش علمی را با جذابیت بسیار بالایی اجرا کرد که هیچ وقت از ذهن هیچ بیننده ای پاک نمی شود.

علمنا: لطفا در خصوص برنامه جنگ شگفتیهای علوم بیشتر توضیح بدید.
جنگ شگفتیهای علوم بعد از سه سال تحقیق روی جدیدترین سبک های آموزش خلاق علوم و بررسی بیش از ۱۲۰۰ آزمایش علمی برای اولین بار در سال ۱۳۹۰ متولد شد و البته طی ۵ سال اجرای آن در کشور این تحقیق و پژوهش ادامه داشته و برنامه جنگی که امروز در حال اجراست نتیجه ۸ سال تحقیق و تجربه است و با جنگ سال ۹۰ خیلی تفاوت دارد.
محتوای این برنامه در دل اسمش گنجانده شده، این برنامه یک “جنگ” است، پس باید شاد و مفرح باشد، “جنگ شگفتیها” ست، پس باید علاوه بر شادی و نشاط، مخاطبین خودش را هم شگفت زده کند، و “جنگ شگفتیهای علوم” است به این معنا که تمام این شادی و شگفتی باید از دل نمایش پدیده ها و آزمایشات علمی به وجود بیاید. به همین خاطر شاید بتوانیم بگوییم که جنگ شگفتیهای علوم یک خندوانه علمی است!
همیشه در جنگ های فیزیکی که برگزار می کنم این نکته را اشاره می کنم که این برنامه، یک برنامه کاملا پژوهشی است و نه آموزشی. ما در این جنگ سعی می کنیم آزمایش ها را به جذاب ترین شکل ممکن انجام داده و علاوه بر ایجاد شور و نشاط و هیجان در مخاطبین، پرسش های زیادی را در ذهن مخاطب ایجاد کنیم و تشویقشان کنیم که بعد از برنامه شروع کنند به تحقیق برای کشف علت پدیده هایی که در برنامه دیدند و به آنها پیشنهاد می کنم که بعد از خروج از سالن برنامه، بهترین دفترچه یادداشتی که در بازار هست را خریداری کنند و اسم آن را “دفتر اکتشافات من ” بگذارند و تمام سوالاتی که در این برنامه در ذهنشان ایجاد شده است را در آن وارد کنند و شروع به تحقیق و جستجو برای پیدا کردن جواب سوالاتشان کنند و نتیجه تحقیقاتشان را در این دفترچه وارد کنند و پایین پاسخ امضا بزنند و ذکر کنند که در چه تاریخی به جواب رسیدند. به این شکل متوجه می شوید که شما هم می توانید یک کاشف باشید و نه صرفا یک حفظ کننده.
در واقع ما با اجرای این جنگ در نقاط مختلف کشور و برای گروه های سنی و تحصیلی مختلف به دنبال چشاندن طعم جدیدی از آموزش و یادگیری هستیم تا هم دانش آموزان و دانشجویان و هم معلمین و اساتید را به این سبک علاقه مند کنیم و تاثیرگذاری آن را در عمل اثبات کنیم و در کنار اجرای این برنامه، منابعی را برای کسانی که علاقه مند و مشتاق یادگیری به این سبک شده اند آماده و معرفی کنیم تا بتوانند آموزش و یادگیری به این سبک را شروع کنند.
برای مثال ما تا کنون دو کتاب با موضوع آزمایش های جذاب علمی که با وسایل ساده در کلاس و منزل قابل اجراست را به صورت کاملا رایگان در اینترنت منتشر کرده ایم. یکی کتاب آزمایشگاه خانگی علوم که ۳۳ آزمایش را در خودش دارد و دومی بازنویسی کتاب “هدیه سال نو” اثر استاد احمد آرام که شامل ۱۱۲ آزمایش جذاب علمی با وسایل ساده است. در پایان هر برنامه جنگ شگفتیهای علوم، این دو کتاب را به مخاطبین معرفی می کنیم تا به صورت رایگان از اینترنت دانلود و استفاده کنند.

علیزاده علمنا

علمنا: بازنویسی و نشر کتاب استاد “احمد آرام” چگونه انجام شد؟
ابتدا باید در مورد استاد احمد آرام بگویم که به نظر من ایشان یک اسطوره است! یک معلم عاشق و روشن بین که در سال ۱۳۰۴ به عنوان یک معلم تازه کار مشغول به آموزش علوم در زمینه های شیمی و فیزیک در دوره متوسطه شد. استاد احمد آرام در ۹۰ سال پیش به این نتیجه رسیده بود که با آموزش صرفا روی تخته سیاه نمی توان علوم تجربی را تدریس کرد و برای آموزش این علوم باید دست به انجام آزمایش و مشاهده عینی پدیده ها زد. برای همین اولین کتاب آموزش آزمایش های علوم تجربی را تالیف کرد. کتاب ایشان شامل ۱۱۲ آزمایش علمی است که با وسایل بسیار ساده تبیین شده بود تا دانش آموزان در آن زمان بتوانند با امکانات محدود آزمایش ها را اجرا کنند. جالبتر اینکه این معلم عاشق این کتاب را با هزینه شخصی خودش به چاپ می رساند و آن را به عنوان هدیه سال نو به دانش آموزانش هدیه می کرد!
بنده این کتاب را برای اولین بار در کنفرانس ملی آموزش فیزیک ایران در سال ۹۲ در دستان استاد اسفندیار معتمدی، دیدم. استاد اسفندیار معتمدی رییس اتحادیه معلمان فیزیک ایران و جز پیشکسوتان آموزش فیزیک کشور هستند و زندگی شان را وقف آموزش فیزیک و ارتقای آن کرده اند. با توجه به تعاریفی که استاد معتمدی از استاد آرام در آن مراسم کردند من علاقه مند شدم که آن کتاب را ببینم و بعد از طرح این مساله با استاد معتمدی، ایشان زحمت کشیدند و تصویر تمامی صفحات کتاب را برای بنده ارسال کردند و بنده هم شروع کردم به باز نویسی و اصلاح این کتاب. البته این کار با مشکلاتی هم همراه بود زیرا بعضی از صفحات کتاب در اثر گذشت زمان آسیب دیده بود و متن بخشی از کتاب قابل خواندن نبود. اما با کمک خود استاد معتمدی بالاخره توانستیم بازنویسی و تصحیح این اثر ارزشمند را در اسفند سال ۹۴ تکمیل کنیم.

علمنا: آیا اینکار با هماهنگی خود صاحب نشر انجام شد؟
استاد احمد آرام که جز چهره های ماندگار ایران هستند، چند سالی است که فوت کرده اند. با توجه به اینکه طبق قانون، حق نشر ۳۰ سال است و سه دوره سی ساله از نشر این کتاب گذشته، پس قانونا این اثر شامل حق نشر نمی شود اما با این حال ما خیلی سعی کردیم که با فرزندان این استاد برای کسب اجازه بازنشر اثر تماس بگیریم که متاسفانه مقدور نشد و هرچه سعی کردیم نتوانستیم به فرزندان استاد دسترسی پیدا کنیم و نهایتا با همکاری استاد معتمدی و دوستان اتحادیه فیزیک ایران بازنویسی این کار را شروع کردیم. وقتی که بازنویسی و اصلاح کتاب را شروع کردم متوجه شدم این کتاب برای دوران ما هم کاملا مناسب است و با اضافه کردن کمی تصویر و شرح و توضیح، می تواند مرجع بسیار خوبی برای اجرای آزمایش ها در کلاس های علوم، فیزیک و شیمی باشد. به همین دلیل علاوه بر نشر دیجیتال این اثر که در روز تولد۹۰ سالگی این کتاب انجام شد، ما قصد داریم که این اثر ارزشمند را با جذب حامی مالی، چاپ و با همکاری اتحادیه معلمان فیزیک ایران و همچنین گروه کشوری معلمان علوم، به صورت رایگان بین معلمین فیزیک و علوم کشور توزیع کنیم. برای همین منظور ان شاء الله به زودی در مرحله اول ۵ هزار نسخه از این کتاب به چاپ خواهد رسید که البته برای اینکه بتوانیم تمام معلمین فیزیک و علوم کشور را پوشش دهیم حداقل نیاز به چاپ ۲۰ هزار جلد از این کتاب داریم.
در این سال ها که برای اجرای جنگ شگفتیهای علوم در کشور سفر می کنم با معلمین زیادی از سراسر ایران در ارتباط بوده ام و اکثر این دوستان دو موضوع را علت اصلی کم توجهی به انجام آزمایش های علمی در تدریس علوم تجربی می دانند. اولین مورد بحث کمبود زمان است. طبق چارت زمانی که تعیین شده است آنقدر حجم کتاب های درسی سنگین است که زمانی برای انجام آزمایش نمی ماند و حتی متاسفانه بدلیل کمبود وقت ساعت های کلاس آزمایشگاه را حذف کرده اند و صرفا تنها اسمی از آنها برجای مانده است. مسئله دوم کمبود بودجه است. در بسیاری از مدارس بدلیل نداشتن وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین عدم وجود بودجه کافی، آزمایش های کتب درسی آنگونه که نیاز دانش آموز است اجرا نمی شود. این دو مسئله از مشکلات حائز اهمیت در اجرای آزمایش های علمی است. حال این کتاب این دو مشکل را به راحتی حل می کند، زیرا آزمایش های آن ساده است و تنها با امکانات اولیه قابل اجرا است و از طرف دیگر زمان بر نیستند و خیلی سریع و راحت قابل اجرا می باشند.

علمنا: از کتاب آزمایشگاه خانگی علوم هم بگویید.
کتاب آزمایشگاه خانگی علوم را قبل از کتاب احمد آرام گردآوری و ترجمه کردم. ولی کتاب احمد آرام در مقابل آن ارجحیت دارد و هیچوقت این کتاب را با کتاب خودم قیاس نمی کنم. کتاب آزمایشگاه خانگی علوم در سال ۹۲ برای اولین بار به صورت کاملا رایگان در اینترنت منتشر شد و دارای ۳۳ آزمایش علمی ساده است که در علوم تجربی، شیمی، زیست و فیزیک کاربرد دارد. هدف از انتشار آن هم دسترسی راحت و رایگان علاقه مندان به کار عملی و آزمایشگاهی به یک منبع مناسب بود.
تاکنون نیز بالای ۶۰ هزار نسخه رسمی از این کتاب از طریق سایت های معتبر دانلود شده است. البته از وبلاگ ها و سایت های دیگر نیز دانلود شده است که آمار آن قابل دسترس نبوده است. این کتاب دو مشکل کمبود وقت و بودجه که گلایه اصلی معلمان است را تا حدی حل می کند. حتی طبق ایمیل هایی که دریافت کرده ام خانواده هایی هم بوده اند که این آزمایش ها را برای کودکان خود که هنوز به مدرسه نرفته اند انجام داده اند و در کنار آن نیز کسانی بوده اند که این آزمایش ها را در دانشگاه اجرا کرده اند. زیرا این یک کتاب عمومی و برای تمامی گروهای سنی و تحصیلی قابل استفاده است.

علمنا: علت اینکه دسترسی به آن رایگان است چیست؟
هدف اصلی باشگاه ترویج علم است. البته علم صرف هم نه. ما به دنبال احیا و گسترش یک سبک آموزشی هستیم که خلاق و جذاب باشد. این سبکی که تاکنون در علوم تجربی پیاده شده است قابلیت ارتقا دارد و با کمی اصلاح می تواند در سایر زمینه های درسی حتی آموزش ادبیات فارسی نیز استفاده شود. اگر بخواهیم چیزی را عمومی کنیم می بایست سدهایی که مانع دسترسی به آن می شود را تا حد ممکن برداریم که یکی از آنها مسائل مالی است.
وقتی مجموعه ام آی تی را ترجمه کردیم دو راه برای ارائه آن در نظر گرفتیم که یکی از طریق سایت ها بصورت رایگان بود و دیگری از طریق دریافت مجموعه بر روی لوح فشرده. دریافت فیلم های این مجموعه آموزشی بر روی لوح فشرده برای افراد هزینه ای را در برداشت. البته کسانی که برایشان مقدور بود آنها را تهیه می کردند و افرادی هم که نمی توانستند اینگونه تهیه کنند به صورت رایگان دانلود می کردند که ما با استقبال چشمگیری نیز مواجه شدیم. به طوری که در ماه اول مجبور شدیم سرور را بدلیل پهنای باند محدود تغییر دهیم. البته این را هم باید بگویم که ما افرادی را نیز داشته ایم که ابتدا دانلود کرده اند و سپس وقتی از نظر مالی توانمند شده اند آنها را در قالب لوح فشرده خریداری کرده اند و اینگونه از باشگاه حمایت نمودند.
وقتی در مسیر ترویج علم قدم برمیداریم درست است که باید تا حد ممکن سدهای مالی را برطرف کنید، اما اگر برای درآمدزایی هم فکر مناسبی نکنید و بدون کسب درآمد جلو بروید مطمئنا روزی کار متوقف می شود و یا در بهترین شرایط نمی تواند به رشد مطلوب برسد. اما ما همیشه این مساله را هم در نظر گرفتیم که راهکارهایی را به کار ببندیم تا به خاطر مباحث مالی، کسی از مباحث علمی و آموزشی محروم نشود.
این قضیه در برگزاری جنگ های ما هم بسیار پیش می آمد. ما در ابتدای کار این قانون را گذاشتیم که در مناطق محروم جنگ ها را با تخفیف بیسار بالا و یا حتی بصورت رایگان برگزار کنیم و هزینه اصلی برگزاری را تنها از مراکزی که توانایی مالی بالایی داشتند دریافت می کردیم. اما با این حال از طریق مراکزی برای اجرا دعوت می شدیم که برای تامین هزینه هایشان بلیط هایی با هزینه های بالا می فروختند و من می دانستم کسانی هستند که علاقه به شرکت در این برنامه ها دارند، ولی متاسفانه توانایی خرید بلیط را ندارند. از این رو با افرادی چون استاد معتمدی و دوستان دیگر برای حل این مشکل مشورت کردیم که منجر به ابداع ” طرح سفیران دانش ” شد که برای اولین بار در اردیبهشت سال ۹۳ در کاشان اجرا شد.
اجرای برنامه جنگ شگفتیهای علوم در قالب این طرح کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای از میزبان دریافت نمی شود. حتی اگر تعداد برنامه ها بالا باشد. مثلا در طرح سفیران دانشی که در استان هرمزگان برگزار کردیم چندین اجرا در شهرهای بندر عباس، بندر جاسک، بندر لنگه وسایر شهر ها داشتیم؛ در صورتی که هیچ هزینه ای گرفته نشد و فقط از طریق اسپانسرهایی که برای اجرای طرح جذب کرده بودیم بخشی از هزینه های اولیه تامین شد. حتی برنامه ها را یک پله ارتقا دادیم و خلاصه کتاب آزمایشگاه خانگی را در قالب کتاب کوچکی با عنوان “یک هفته با علوم” به دانش آموزانی که در برنامه شرکت کرده بودند به صورت رایگان هدیه دادیم.
کتاب یک هفته با علوم کتابی است که در آن هفت آزمایش جذاب علمی ذکر شده است تا بچه ها بتوانند این آزمایش ها را با وسایل خیلی ساده در منزل انجام دهند. فکر اولیه تهیه این کتاب از آنجایی به ذهن ما رسید که وقتی در جنگ ها برنامه تمام می شد و به پایین سن می آمدیم، ازدحام زیادی از دانش آموزان در اطراف ما جمع می شدند و می گفتند که علاقه مند شده اند آزمایش های علمی را در منزل یا کلاس اجرا کنند و فقط به معرفی یک منبع نیاز دارند. ما برای شروع به آنها کتاب های خود را معرفی کردیم که دانلود کنند. اما از آنجایی که برخی توانایی دانلود ندارند و از طرفی اگر منبعی باشد که به صورت چاپی همان لحظه که در شوق و اشتیاق هستند، در اختیارشان بگذاریم که در خانه کار کنند نتیجه بهتری می دهد؛ این کتاب کوچک را طراحی کردیم. گفتنی است هزینه های چاپ این کتاب هم از طریق اسپانسرهایی که در کتاب آورده شده است تامین می کنیم. زیرا شرط این برنامه این بود که هیچ شخصی هیچ هزینه ای دریافت نکند که خوشبختانه تاکنون استقبال خوبی از آن شده است.

علمنا: برنامه های آتی باشگاه شما چیست؟
ما تاکنون پنج سال است که در حال برگزاری جنگ شگفتیهای علوم در سراسر کشور هستیم و همچنان نیز در حال رشد است و ۹۹ اجرا در مناطق مختلف ایران نیز داشته ایم. من شعاری را الگوی خود قرار داده ام و آن این است که اگر ۸۰ میلیون جمعیت ایران این برنامه را ببینند باز هم کافی نیست. ولی اگر بین ۸۰ میلیون نفر یک فرد واقعا به علم علاقه مند شود و به نبوغ خود پی ببرد من رسالتم را اجرا کرده ام. بدون شک من به تنهایی نمی توانم همه مناطق را پوشش دهم، به همین منظور شروع به دعوت به همکاری از دوستان علاقه مند به این شیوه آموزشی کردیم تا بتوانند این راه را با قدرت بیشتری ادامه دهند.
از شهریور سال ۹۴ شروع کردیم به اهداء نمایندگی باشگاه. دوستانی که علاقه مند بودند اعلام حضور کردند و بعد از تایید صلاحیت، شروع به آموزش این دوستان کردیم که کار را به چه سبکی انجام دهند که هم از نظر علمی و هم اجرایی مطابق با استانداردهای آموزش خلاق باشد و در عین حال بتوانند درآمد زایی کنند تا کار خود را تداوم بخشند. یعنی هم سیستم اقتصادی و هم کیفیت آموزشی را با یک متد خوب به آنها ارائه دادیم تا اینکار رابه صورت سیستمی و با همکاری گروهی انجام دهند. اینگونه ان شاء الله با یک رشد تصاعدی در زمینه رشد و اعتلای آموزش خلاق علوم در کشور روبه رو خواهیم شد.
به عنوان یکی دیگر از برنامه های در دست کار باشگاه، به زودی فیلم برداری برنامه ویدئویی ای تحت عنوان ” شهد دانش” را شروع می کنیم که شامل آزمایش های جذاب و شیرین علمی، قابل اجرا در منزل و همچنین معرفی بزرگان فیزیک و علوم کشور است. این برنامه قرار است در قالب ۳۰ قسمت به صورت رایگان و از طریق شبکه مجازی آپارات در اختیار علاقه مندان قرار گیرد و در صورتی که بازخورد خوبی را شاهد باشیم، ۳۰ قسمت بعدی را برای صدا و سیما خواهیم ساخت.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست