آخرین اخبار

امکان پیش‌بینی بروز بیماری در آینده، با تصویربرداری از بدن

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

شرکت IBM با ۱۶ شرکت فعال در حوزه تصویربرداری پزشکی همکاری مشترکی آغاز کرده تا در نهایت بتوان با استفاده از تصویربرداری پزشکی، چند ماه زودتر بروز بیماری را پیش بینی کرد…..

چه می‌شد اگر تصویربرداری اشعه ایکس از بدن می‌توانست چند ماه زودتر، بروز بیماری در بدن را پیش بینی کند؟
بخش سلامت واتسون شرکت IBM اعلام کرد که همکاری مشترکی با ۱۶ مرکز پزشکی مختلف آغاز کرده است. این شرکت‌ها که جملگی در بخش تصویربرداری نظیر اشعه ایکس یا MRI فعالیت دارند، در این پروژه با شرکت IBM به دنبال ارائه روشی برای پیش بینی بروز بیماری‌هایی نظیر دیابت یا سرطان هستند.
تصویربرداری پزشکی نقش بسیار مهمی در تشخیص و رهگیری بیماری‌های مختلف نظیر بیماری‌های قلبی دارد. در مورد بیماری سرطان، این روش می‌تواند میزان رشد تومور را نشان دهد. با این حال، این اطلاعات که محققان به آن «اطلاعات دسته بندی نشده» می‌گویند برای کامپیوتر قابل هضم نیستند در حالی که گزارش‌های پاتولوژی که حاوی عدد هستند به راحتی توسط کامپیوتر ثبت و تحلیل می‌شوند.
محققان این پروژه به دنبال روشی هستند که با استفاده از آن می‌توان این اطلاعات بدون ساختار و نامرئی را در پرونده بیمار حفظ کرد.
آن لی‌گرند از مدیران بخش سلامت واتسون شرکت IBM می‌گوید: اگر بتوان حجم زیادی از اطلاعات دسته بندی شده را با اطلاعات دسته بندی نشده ترکیب کرد، آنگاه محاسبات شناختی می‌تواند به فرآیند تشخیص بیماری کمک کند.
هدف اصلی از این پروژه آن است که بتوان از توانمندی‌های واتسون برای پیش بینی بیماری‌ها استفاده کرد. برای این کار از فناوری تصویربرداری به عنوان ابزار استفاده شده و واتسون با بانک اطلاعاتی قوی و قدرت پردازش داده‌ها امکان تحلیل نتایج را فراهم می‌کند.
برای مثال دستگاه ماموگرافی به بانک واتسون متصل می‌شود و در حین اسکن بدن بیماری، اطلاعات آن توسط واتسون پردازش شده و با اطلاعات تعداد بی‌شماری از بیماران مقایسه می‌شود تا مشخص شود که آیا الگوهایی که شبیه به بدن کسانی که دچار سرطان شده‌اند در این بیمار وجود دارد یا خیر. این روش می‌تواند سلول‌هایی را که ریسک بالای تبدیل شدن به تومور سرطانی دارد را شناسایی کند.
این ابزار به پزشک هشدار می‌دهد که بیمار پتانسیل ابتلا به سرطان طی ماه‌های آتی را خواهد داشت.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست