اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: زیست شناسی نوین

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

درصد شباهت DNA شما به DNAای که از پدر و مادرتان می‌آید چقدر است؟ به طور نظری حداکثر مقدار DNAای که ممکن است از اجدادتان به ارث برده باشید چقدر است؟
پاسخ این سؤال‌ها و سؤال‌های بسیاری از این دست در کتابی که قصد معرفی آن را داریم آمده است، کتاب زیست‌شناسی نوین کتابی در مسائل جدید زیست شناسی است که تا حد زیادی هم از دید آمار و ریاضیات به مسائل جدید زیست‌شناسی نگاه می‌کند. این کتاب شاید مخاطبانی کمی خاص‌تر داشته باشد و برای مطالعه‌ی کامل آن نیاز به اطلاعاتی پایه‌ای از زیست‌شناسی می‌باشد و شاید به خاطر رویکرد مسأله‌ای و محاسباتیش کمی از رغبت خوانندگان بکاهد. حقیقت امر این است که شیوه‌ی نگارش این کتاب، به اینگونه که در هر فصل سؤالاتی را مطرح کرده و در انتها به آن‌ها پاسخ می‌دهد، برای مقاصد آموزشی و مدرسان و دانشجویان زیست‌شناسی تهیه شده است. آن طور که پشت جلد کتاب نوشته شده است: «مطالعه‌ی این کتاب به کلیه مدرسان و دانشجویان زیست‌شناسی، علاقه‌مندان به علم حیات و دانش‌آموزان شرکت کننده در المپیاد‌های کشوری و جهانی زیست توصیه می‌شود.»
شاید از این دیدگاه این کتاب کمی تخصصی به نظر برسد. اما اگر به مسائل زیست‌شناسی علاقه دارید یا کمی مطالعه‌ی قبلی دارید، شاید یافتن پاسخ برای ۲۵۰ سؤال مطرح و پاسخ داده شده شده در این کتاب برایتان جالب و خواندنی باشد.
شاید این پاراگراف شکلاتی بیشتر نظرتان را جلب کند: «فرض کنید تمام انرژی یک شکلات به مکان تنفس در سلول می‌رسد. یک شکلات دارای -۱۸۰ کالری انرژی، ۱۸۰ کالری انرژی آزاد می‌کند، که ۳۹ درصد یا ۷۰٫۲ کالری آن انرژی مفید است. این مقدار را تبدیل می‌کنیم…»
نمی‌شود خواندن این کتاب را به همه توصیه کرد، اما آن دسته از علاقمندان به مباحث علمی و زیست‌شناسی که از کمی درگیر شدن ذهنشان هراس ندارند، از مطالعه‌ی این کتاب لذت خواهند برد.
عنوان: زیست شناسی نوین/ کاربرد ریاضی در علم حیات
مؤلفین: رابرت کک، ریچارد پترسون
ترجمه: ابوالفضل عرب جوشقانی، حسین رجائی شورجه، فرید سمسارها
انتشارات: اندیشه‌سرا
تعداد صفحات: ۳۴۰

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست