آخرین اخبار

راه اندازی نخستین مرکز پایش سلامت در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

روز گذشته (یکشنبه ۲۰ تیرماه) آیین راه اندازی مرکز پایش سلامت (HMC)، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان نخستین دانشگاه علوم پزشکی کشور، برگزار شد.
در این مراسم دکتر محمدهادی ایمانیه، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این مرکز باید مانند مرکز پایش مراقبت های درمانی (MCMC)، در کشور الگو شود.
دکتر ایمانیه افزود: همه مسئولان باید به این مرکز اهمیت بسیاری دهند، آن را خانه خود بدانند و روزانه فعالیت و نظارت کامل داشته باشند، زیرا کار واجب و ارزشمندی است.
وی ادامه داد: اصل و ریشه کار، ورود اطلاعات صحیح و اطلاعات الویت دار است و باید برای جمع آوری و ارسال داده ها، افراد امین، باسواد و با انگیزه را انتخاب کرد.
در ادامه مراسم دکتر محسن مقدمی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: پایش مقوله سلامت و مراقبت هایی که حوزه معاونت بهداشت برای ارتقای سلامت مردم انجام می دهد، از اهداف راه اندازی مرکز پایش سلامت (HMC) است.
دکتر مقدمی افزود: کار پایش در سامانه های متعددی در واحدهای مختلف معاونت بهداشتی در حال انجام است، اما نیاز به راه اندازی یک مرکز برای ایجاد هماهنگی و پایش بین شاخص ها و نرم افزارها بود، که بتوان به صورت کلی به مقوله سلامت نگاه کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه، ادامه داد: در معاونت بهداشتی، هر واحد به صورت تخصصی کار خود را پیگیری و نظارت می کند، اما مرکز پایش سلامت به عنوان مرکز بالاتر، نقش هماهنگی بین مراکز و پایش نرم افزار های مراقبت ها و سلامت مردم را انجام می دهد.
دکتر مقدمی اضافه کرد: وقتی شاخصی نسبت به استانداردهای تعریف شده انحراف داشته باشد، این مرکز به واحد مربوطه هشدار می دهد.
وی یکی از نمونه کارهای مرکز پایش سلامت را، سامانه یکپارچه نظام بهداشت (سیب) عنوان کرد و گفت: همه مراقبت های نظام بهداشت در این سامانه ثبت و به کمک تماس تلفنی به صورت رندوم با برخی از خدمات گیرنده ها در اقصی نقاط استان، روند اجرا و کیفیت ارایه خدمات، پایش می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه، ویژگی های لازم برای پایش را، جامع، پویا، گویا و موثر بودن، عنوان کرد و افزود: در پایش داده ها، به زمان، نیروی انسانی، منابع مالی، منابع اطلاعاتی و مشارکت افراد و گروه ها، توجه می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه تعیین شاخص های قابل پایش در (HMC)، پایش شاخص های سلامت مردم و ارایه مراقبت های بهداشتی، بررسی و مقایسه شاخص ها با استانداردها، پایش ارایه مراقبت های بهداشتی به مردم، اعلام موارد خطر به شهرستان و واحد مربوطه، برگزاری نشست های تحلیلی وضعیت شاخص ها با مسوولان استانی و شهرستانی و ارایه راهکار مداخله ای برای بهبود در کنار واحد مربوطه، راستی آزمایی شاخص های عملکردی، طراحی سیستم دریافت و ثبت و پیگیری شکایات در حیطه بهداشت، مشارکت در طراحی و اجرای مطالعات موردی مرتبط، سنجش رضایت مندی مردم و کارکنان را، از وظایف پیشنهادی مرکز (HMC) برشمرد.
دکتر مقدمی، هدف کلی ایجاد و استقرار (HMC) را، جمع آوری استانداردهای ارایه خدمات بهداشتی و پایش شاخص ها در دو حیطه وضعیت سلامت جامعه و ارایه خدمات بهداشتی دانست.
وی یادآور شد: نرم افزار سیب، سامانه پایش شاخص های معاونت بهداشتی، سامانه پایش برش برنامه عملیاتی، سایر نرم افزارهای موجود، تماس تلفنی و بازدید از واحدهای ارائه دهنده خدمات و مصاحبه با مردم، از منابع مورد بررسی در (HMC) است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست