پزشکی و سلامت

خواب گردی و عدم حساسیت به درد

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

طبق تحقیقی که بر روی تجربه ی درد در حین خواب گردی انجام شده است، یک تضاد جالب مشخص شد: با وجودی که خواب گرد ها در حین بیداری ریسک بالای ابتلا به سردردهای شدید و میگرن را دارند در حین خواب گردی هیچ دردی احساس نمی کنند و با وجود درد و جراحت در هر نقطه از بدنشان خواب می ماند.
نتایج نشان می دهد افراد خواب گرد ۴ برابر افراد عادی دچار سردرد می شوند و ۱۰ برابر بیشتر مبتلا به میگرن می گردند. در بین افراد خواب گردی که حداقل در یک بخش از خواب خود دچار جراحت شدند، ۷۹ درصد آن ها با وجود آسیب زدن به خود در حالت خوابیده باقی ماندند.
دکتر رجیس لوپز (Dr. Regis Lopez)، روانپزشک و متخصص خواب در بیمارستانی در مونپلیه ی فرانسه، بیان کرد: “برای اولین بار نتایج بسیار شگفت انگیزی در مورد عدم ادراک حس درد در حین راه رفتن در خواب به دست آوردیم. در واقع یک پدیده ی بی دردی مرتبط با راه رفتن در خواب است.”
لوپز و همکارانش یک جور مطالعه ی مقطعی را با حضور ۱۰۰ فرد سالم به عنوان گروه کنترل و ۱۰۰ نفر با علایم خواب گردی به راه انداختند. افراد خواب گرد شامل ۵۵ مرد و ۴۵ زن بودند و سن آن ها به طور میانگین ۳۰ سال بود.
۴۷ خواب گرد در طول خواب دچار آسیب شدند که فقط ۱۰ نفر آن ها بلافاصله پس از ایجاد درد از خواب بیدار شدند و ۳۷ نفر دیگر درد را صبح روز بعد پس از بیداری احساس کردند.
برای مثال یکی از بیماران، در حین خواب از پنجره ی طبقه ی سوم یک ساختمان به بیرون پرید و تا زمان بیداری متوجه درد شکستگی های استخوانی شدید خود نشد. همچنین بیمار دیگری در حین خواب به بالای پشت بام منزلش رفت و از آنجا به زمین افتاد و با اینکه پایش طی این اتفاق شکست تا صبح روز بعد متوجه شکستگی و درد خود نشد.
لوپز اضافه کرد: “این نتایج ممکن است به فهمیدن مکانیسم های خواب گردی کمک زیادی بکند. طبق فرضیه ی ما، برانگیختگی در حین خواب می تواند مولفه های رفتاری خواب و بیداری، آگاهی، و همچنین احساس درد را دچار تغییر اساسی کند.”

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست