اخبار ایران و جهان

در نشست خبری ستاد نانو چه گذشت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

صبح امروز نشست خبری مهمی در محل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر سرکار، رئیس ستاد ویژه ستاد فناوری نانو درمورد سنگ اندازی و نا هماهنگی بخش هایی از صنعت کشور با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توضیحاتی ارائه داد.
در ادامه این نشست مهدی ضیغمی، مسئول نفت و انرژی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با ارائه اسناد و مدارکی، به جزئیات یکی از این روندهای سنگ اندازی در حوزه خودکفایی در صنعت پتروشیمی پرداخت. وی در این رابطه گفت: «شرکتی در حوزه تولید  نانوکاتالیست صنعتی چندین سال به تحقیق و توسعه پرداخت و موفق شد تا تائیدیه‌ نانو مقیاس صنعتی را برای نانوکاتالیست «اوپسی کلوراسیون»، که در فرآیند تولید PVC مورد استفاده قرار می گیرد، از این ستاد دریافت نماید. مشتریان این کاتالیست ها صنایع پتروشیمی اروند، آبادان و غدیر هستند. که در هر دوره این صنایع با ظرفیت های بار گذاری اروند ۱۰۰ تن، آبادان ۳۰ تن و غدیر ۱۸ تن به این کاتالیست ها احتیاج دارند. »
وی افزود: «در سال ۹۲ پس مذاکراتی و انجام آزمایش و ارزیابی، این کاتالیست های تولید داخل به تایید شرکت غدیر رسیدند و شرکت پتروشیمی غدیر یک دوره این نانو کاتالیست تولید داخل را خریداری کرد. در این حین در سال ۹۳ پتروشیمی آبادان نیز این نانوکاتالیست ها را تست و تایید کرد و سپس مقدار ۲۰ تن از این کاتالیست ها را خریداری کرد و به مدت ۱۸ ماه در حال استفاده از این محصولات هستند. مسئولان پتروشیمی آبادان بسیار از عملکرد این کاتالیست ها راضی هستند و حتی بیان کرده اند که توانسته اند نتایج مطلوبتری را نسبت به نمونه های خارجی بدست آوردند.»
ضیغمی با بیان این که شرکت تولید کننده نانو کاتالیست ها  برای بار دوم به پتروشیمی غدیر درخواست داد، وارد مناقصه شد و توانست برنده مناقصه شود و اینگونه برای دومین بار با این پتروشیمی قرارداد بست گفت: «طبق قرار داد می بایست ۷۰ درصد از قیمت محصولات پیش از تحویل محموله به این شرکت پرداخت می شد اما متاسفانه این صنعت تمام محموله را تحویل گرفت و تنها ۳۰ درصد از هزینه را پرداخت کردند»
وی با بیان اینکه انعقاد قرار داد با تغییر مدیر عامل همزمان بود گفت: «پس از این پرداخت ۳۰ درصدی و دریافت کل محصولات یک هفته بعد از عقد قرار داد، پتروشیمی غدیر به بهانه نداشتن تاییدیه های فنی توسط شرکت تولید کننده، این قرار داد را متوقف کردند و اقدام به خرید این نانو کاتالیست ها از خارج از کشور کردند.»
وی با بیان اینکه شرکت های خارجی از ترفند دامپینگ یا شکست قیمت نمونه خارجی استفاده کرده اند، عنوان کرد: که یکی از دلایلی که ممکن است پتروشیمی غدیر این اقدامات خود را توجیه نماید همین مسئله کاهش قیمت محصولات خارجی و اختلاف کم قیمت محصول داخلی و خارجی عنوان کرد، اما باید به این نکته توجه کرد که این قیمت کم محصول خارجی پایدار نخواهد ماند چرا که آنها تنها با این ترفند قصد شکست رقیب داخلی را داند»
وی بیان اینکه، با وجود اینکه دو سال از این نانوکاتالیست در شرکت پتروشیمی غدیر مورد استفاده قرار می گرفته ولی عده ای طی اقداماتی غیر قابل توجیه درصدد آمدند تا ناکارآمدی این محصول داخلی را اثبات کنند. گفت: « عده با استفاده ترکیبی از کاتالیست های و کاتالیست های چینی که قبلا خریداری شده بود و نا کار آمدی آن واضح بود، اعلام کردند که این کاتالیست های داخلی هم ناکار آمد هستند و آن ها را از راکتور خارج نمودند»
در انتها این نشست دکتر سرکار بیان داشت: « چنین مشکلاتی در مورد بخش خصوصی و بخش دولتی وجود ندارد چرا که بخش خصوصی به دنبال منافع خود می باشد و بهترین انتخاب را برای خود انجام خواهد داد، بخش دولتی نیز تابع بخش نامه ها می باشد اما بخش های خصولتی باعث ایجاد مشکلاتی می شود چرا که منافع اشخاص در آن دخیل می شود. به نظر می رسد باید در کشور مرجعی برای رسیدگی به شکایات تولید کنندگان داخلی و رسیدگی به این مسائل ایجاد شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست