اخبار اخبار ایران و جهان پزشکی و سلامت

چگونه خطر بیماری هایی قلبی را کاهش دهیم؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مطالعه ی جدیدی که در مجله کالج قلب و عروق آمریکا منتشر شد، نشان می‌دهد که شما بیشتر از آنچه فکر می کنید، می توانید بر سلامت قلبتان کنترل داشته باشید.
محققان نزدیک به ۷۰۰۰۰ زن را به مدت دو دهه تحت نظر قرار دادند، نتایج به دست آمده مشخص کرد سه چهارم از حملات قلبی در زنان جوان قابل پیشگیری است، حتی اگر دارای یک یا چند عامل خطر دیگر مانند کلسترل، فشار خون بالا و دیابت باشند. در واقع زنانی که این شیوه های سالم زندگی را رعایت کردند، خطر حمله قلبی در آن ها به میزان %۹۲ کاهش یافت. آندریا کومیستک، نویسنده ارشد این تحقیق و استادیار اپیدمیولوژی و آمار زیستی در دانشگاه ایندیانا می‌گوید: “رعایت یک یا دو عادت از بین این عادات سبک زندگی سودمند خواهد بود.”
به عادات زیر که می تواند قلبتان را نجان دهد، نگاهی بیندازید:
سیگار نکشیدن، علم بارها ثابت کرده که سیگار، خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی مانند حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. تحقیقی که در مجله اپیدمیولوژی اروپا منتشر شد نشان می‌دهد که خطر ابتلا به بیماری در افرادی که سیگار را ترک می کنند، در عرض ۵ سال تا %۴۰ درصد کاهش می یابد.
شاخص توده ی بدنی، چاقی در سال ۲۰۱۳ توسط انجمن پزشکی آمریکا به عنوان یک بیماری در نظر گرفته شد زیرا داشتن اضافه وزن می تواند منجر به عواملی شود که به بروز بیماری قلبی کمک می‌کنند.
بنابراین اگر در حال مبارزه با اضافه وزنتان هستید، اما غذاهای خوب می‌خورید و ورزش می‌کنید به پیشگیری از بیماری قلبی در خودتان، کمک زیادی کرده اید. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ در مجله “گردش خون” منتشر شد، نشان می‌دهد که اضافه کردن فعالیت روزانه به روال زندگیتان می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا %۴۰ کاهش دهد.
تماشای تلویزیون کمتر از ۷ ساعت در هفته، مطمئنا از مطالعاتی که نشان می‌دهد نشستن طولانی مدت، میزان مرگ و میر شما را افزایش می‌دهد، غذا خوردن در جلوی تلویزیون منجر به پرخوری می‌شود و استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از رفتن به تخت، باعث اختلال خواب می شود، مطلع هستید. با کاهش دادن زمانی که جلوی تلویزیون می نشینید، می توانید زمان ورزش، فعالیت‌های اجتماعی و استراحت خود را افزایش دهید. تمامی این ها به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک می کند.
رژیم غذایی با کیفیت، آن دسته از شرکت کنندگان این تحقیق که دارای کمترین خطر بیماری قلبی بودند از یک رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، حبوبات، ماهی و دارای مقدار کمی گوشت قرمز و فراوری شده و چربی‌های ترانس استفاده می‌کردند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست