پزشکی و سلامت

شناسایی ایدز آسان تر شد

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

بر اساس تحقیق جدیدی که بر روی SIV در میمون ها انجام شد، محققان توانستند اتفاقات اولیه ی پس از آلوده شدن به ویروس HIV را، قبل از آنکه ویروس قابل شناسایی در خون باشد، کشف کنند. SIV معادل حیوانیِ HIV است. این یافته ها که به تازگی در journalCell منتشر شد دارای اهمیت زیادی در توسعه ی تولید واکسن و سایر استراتژی هایی است که برای جلوگیری از عفونت استفاده می شود.
دکتر دن باروچ (Dan Barouch, MD, PhD) نویسنده ی ارشد این تحقیق و مدیر مرکز ویروس شناسی، تحقیقات واکسن و استاد پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد بیان کرد: “اتفاقاتی که در طی روزهای اول بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس و قبل از شناسایی اولیه ی آن در خون می افتد، برای تعیین دوره ی عفونت بسیار حیاتی است. اما این مدت زمان به طور خاص در انسان غیر قابل مطالعه است. تحقیقات ما بدون شک جامع ترین ارزیابی از عفونت حاد HIV/SIV تا به امروز است.”
زمانی که باروچ و همکارانش ۴۴ میمون رزوس را در معرض SIV قرار دادند و آن ها را در روزهای ۰، ۱، ۳، ۷ و ۱۰ مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، متوجه شدند که SIV می تواند به سرعت در بدن منتشر شود. در بیشتر میمون های آنالیز شده ۲۴ ساعت بعد از در معرض قرار گرفتن، RNA ویروس (ماده ی ژنتیکی SIV) درون حداقل یک بافت خارج از دستگاه تناسلی آن ها یافت شد.
واکنش التهابی در بافت های آلوده به ویروس بلافاصله پس از قرار گیری در معرض SIV آغاز می شود و میزان RNA ویروسی با افزایش میزان یک پروتئین میزبان که NLRX1 نامیده می شود، افزایش می یابد. این پروتئین مانع پاسخ های ایمنی ضد ویروس می گردد. به علاوه با افزایش رونویسی از SIV سطح پاسخ ایمنی ضد ویروسی سلول هایT پایین آمده و باعث می شود راه های پیام دهی درون سلولیِ TGF بتا که پاسخ های ایمنی تطبیقی را سرکوب می کند، فعال شود. طبق مشاهده ی محققان در بافت هایی که حاوی RNA ویروسی هستند پس از گذشت یک روز، بیان ژن ها در مسیر TGF بتا افزایش می یابد.
این یافته ها ممکن است راه باریکی را در مسیر از بین بردن ویروس باز کرده باشد و به نظر می رسد مشخص شدن وقایع ابتدای عفونت به ویروس می تواند به از میان بردن عفونت کمک کند.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست