آخرین اخبار

غزال۳ از دریای خزر تا خلیج فارس را می پیماید

غزال ۳
نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

غزال ایرانی (۳) مسیر دریای خزر تا خلیج فارس را می پیماید……

غزال ایرانی ۳ خودروی خورشیدی است که توسط تیم دانشگاه تهران ساخته شده و توانسته در مسابقات استرالیا ۲۰۱۵ مقام سوم سرعت و مقام هفتم را در طی مسافت به دست آورد.
اکنون دکتر کارن ابری، مدیر پروژه طراحی و ساخت این خودروی خورشیدی، از برنامه سفر غزال ایرانی (۳) در قالب تور دریای خزر تا خلیج فارس خبر داد و هدف از این تور را آشنا کردن مردم و صنعتگران با این فناوری ایرانی اعلام کرد.
ابری نیا اظهار کرد: حرکت در سطح شهرها، توقف در میادین و مراکز مهم شهرها، دعوت از فعالان صنعت هر استان، ارائه توضیحات اجمالی درخصوص خودروهای ساخته شده و در دست ساخت، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و برگزاری مسابقات متنوع علمی همراه با ارائه محصولات فرهنگی مرتبط با پروژه خودروی خورشیدی، از برنامه های درنظرگرفته شده در این تور است.
وی گفت: همچنین در هر یک از شهرهای مراکز استان برنامه های متنوعی توسط تیم خودروی خورشیدی برای مردم آن منطقه با حضور چهره های سرشناس از هنرمندان، ورزشکاران و دوستداران محیط زیست ارائه خواهد شد.
ابری نیا توضیح داد: با توجه به زمان بندی صورت گرفته، کاروان تیم خودروی خورشیدی دانشگاه تهران ۲۶ تیرماه جاری در ساعت هشت صبح از میدان بندر شهر انزلی حرکت خود را آغاز و با عبور از شهرهای رشت و قزوین، در روز ۲۷ تیرماه شهر تهران را ترک می کند.
استاد دانشگاه مکانیک دانشگاه تهران افزود: این کاروان پس از عبور از شهر قم در روز ۲۷ تیرماه وارد کاشان خواهد شد، ۲۸ تیرماه به ابتدای شهر اصفهان-بوستان مادر خواهد رسید و سپس روز ۲۹ تیرماه اصفهان را ترک می کند و پس از عبور از شهر نائین وارد یزد خواهد شد.
به گفته ابری نیا، این خودرو ۳۰ تیرماه یزد را ترک می کند و پس از عبور از شهرهای ابرکوه و سعادت شهر، وارد شیراز می شود. کاروان غزال ایرانی در روز ۳۱ خردادماه به سمت تخت جمشید حرکت خواهد کرد و روز یکم مردادماه پس از عبور از شهرهای فسا، داراب و گنج وارد بندرعباس و سپس در روز هشتم (۲ مرداد ماه) وارد جزیره کیش خواهد شد.
گفتنی است مرکز طراحی و ساخت خودروی خورشیدی غزال ایرانی سال ۱۳۸۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز کرد و در طول این دوره خودروهای غزال ایرانی (۱)، (۲) و خودرو برقی آروین توسط اساتید و دانشجویان این دانشگاه عرضه شد.
سال ۱۳۹۳ ، ساخت خودرو خورشیدی غزال (۳) با طراحی جدید که دارای چهار چرخ، دو موتور الکتریکی و دو سرنشین است، آغاز و با حمایت مالی عمدتاً از سوی بنیاد فرهنگی مصلی نژاد و بانک پاسارگاد و نیز شرکت ماهتاب و کانون گردشگری و اتومبیل رانی کشور به سرانجام رسید.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست