آخرین اخبار

غزال۳ از دریای خزر تا خلیج فارس را می پیماید

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

غزال ایرانی (۳) مسیر دریای خزر تا خلیج فارس را می پیماید……

غزال ایرانی ۳ خودروی خورشیدی است که توسط تیم دانشگاه تهران ساخته شده و توانسته در مسابقات استرالیا ۲۰۱۵ مقام سوم سرعت و مقام هفتم را در طی مسافت به دست آورد.
اکنون دکتر کارن ابری، مدیر پروژه طراحی و ساخت این خودروی خورشیدی، از برنامه سفر غزال ایرانی (۳) در قالب تور دریای خزر تا خلیج فارس خبر داد و هدف از این تور را آشنا کردن مردم و صنعتگران با این فناوری ایرانی اعلام کرد.
ابری نیا اظهار کرد: حرکت در سطح شهرها، توقف در میادین و مراکز مهم شهرها، دعوت از فعالان صنعت هر استان، ارائه توضیحات اجمالی درخصوص خودروهای ساخته شده و در دست ساخت، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و برگزاری مسابقات متنوع علمی همراه با ارائه محصولات فرهنگی مرتبط با پروژه خودروی خورشیدی، از برنامه های درنظرگرفته شده در این تور است.
وی گفت: همچنین در هر یک از شهرهای مراکز استان برنامه های متنوعی توسط تیم خودروی خورشیدی برای مردم آن منطقه با حضور چهره های سرشناس از هنرمندان، ورزشکاران و دوستداران محیط زیست ارائه خواهد شد.
ابری نیا توضیح داد: با توجه به زمان بندی صورت گرفته، کاروان تیم خودروی خورشیدی دانشگاه تهران ۲۶ تیرماه جاری در ساعت هشت صبح از میدان بندر شهر انزلی حرکت خود را آغاز و با عبور از شهرهای رشت و قزوین، در روز ۲۷ تیرماه شهر تهران را ترک می کند.
استاد دانشگاه مکانیک دانشگاه تهران افزود: این کاروان پس از عبور از شهر قم در روز ۲۷ تیرماه وارد کاشان خواهد شد، ۲۸ تیرماه به ابتدای شهر اصفهان-بوستان مادر خواهد رسید و سپس روز ۲۹ تیرماه اصفهان را ترک می کند و پس از عبور از شهر نائین وارد یزد خواهد شد.
به گفته ابری نیا، این خودرو ۳۰ تیرماه یزد را ترک می کند و پس از عبور از شهرهای ابرکوه و سعادت شهر، وارد شیراز می شود. کاروان غزال ایرانی در روز ۳۱ خردادماه به سمت تخت جمشید حرکت خواهد کرد و روز یکم مردادماه پس از عبور از شهرهای فسا، داراب و گنج وارد بندرعباس و سپس در روز هشتم (۲ مرداد ماه) وارد جزیره کیش خواهد شد.
گفتنی است مرکز طراحی و ساخت خودروی خورشیدی غزال ایرانی سال ۱۳۸۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز کرد و در طول این دوره خودروهای غزال ایرانی (۱)، (۲) و خودرو برقی آروین توسط اساتید و دانشجویان این دانشگاه عرضه شد.
سال ۱۳۹۳ ، ساخت خودرو خورشیدی غزال (۳) با طراحی جدید که دارای چهار چرخ، دو موتور الکتریکی و دو سرنشین است، آغاز و با حمایت مالی عمدتاً از سوی بنیاد فرهنگی مصلی نژاد و بانک پاسارگاد و نیز شرکت ماهتاب و کانون گردشگری و اتومبیل رانی کشور به سرانجام رسید.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست