آخرین اخبار

ثبت تصویر خلق شده با نقاط کوانتومی در گینس

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

شرکت اسکرونا با همکاری محققان دانشگاه ETH زوریخ موفق به چاپ کوچکترین تصویر رنگی با چاپگر جوهرافشان شدند…..

اخیرا تصویری از چند ماهی در بستر دریا با استفاده از فناوری نقاط کوانتومی با چاپگر جوهر افشان تولید شده که در کتاب ثبت رکوردهای گینس درج شده‌است.
این تصویر با استفاده از یک فناوری منحصر به فرد ایجاد شده‌ که این فناوری نوعی چاپگر است که ۳D NanoDrip نام دارد و توسط محققان دانشگاه ETH زوریخ ابداع شده و سپس تجاری‌سازی آن به شرکت اسکرونا سپرده شده‌است.
این تصویر با ابعاد ۸۰ در ۱۱۵ میکرون، مساحت ۰۰۹۲/۰ میلی‌متر مربعی را ایجاد کرده که در مقام قیاس برابر یک پیکسل نمایشگر رتینا (retina display) است. برای مشاهده این تصویر باید از یک میکروسکوپ ویژه استفاده کرد، دیدن این تصویر با چشم غیرمسلح امکان‌پذیر نیست.
هر چند ابعاد این تصویر بسیار کوچک است اما کاملاً زنده و جذاب به نظر میرسد. دلیل کیفیت خوب این تصاویر، استفاده از نقاط کوانتومی است. محققان از نقاط کوانتومی آبی، سبز و قرمز برای خلق این تصویر استفاده کرده‌اند.
از آنجایی که در این تصویر عمق رنگ ۲۴ بیتی استفاده شده، ماهی‌ها به شکل کاملاً زنده‌ای ترسیم شده‌اند. قدرت تفکیک این تصویر ۲۵ هزار DPI است، به این معنا که فاصله میان پیکسل‌ها ۵۰۰ نانومتر است. دقت قرار گرفتن نقاط کوانتومی در این تصویر در حد انگسترومی است.
با توجه به پیشرفت‌های صنعت نیمه‌هادی، تاکنون چیدمان پیکسل‌ها با این دقت توسط هیچ گروهی انجام نشده بود. بنابراین، این تصویر نه تنها از نظر هنری، بلکه از نقطه نظر فناوری یک کار بسیار منحصر به فرد محسوب می‌شود.
شرکت اسکرونا این فرصت را برای عموم مردم فراهم کرده تا این فناوری را امتحان کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست