اخبار اخبار ایران و جهان

چرا DNA میتوکندری فقط از مادر منتقل می شود؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دانشمندان سر نخ مهمی را در مورد اینکه چرا نوع خاصی از DNA فقط از طرف مادر به فرزندان می رسد و پدر نقشی در انتقال این ژن ندارد، یافتند. محققان در تاریخ ۲۳ ژوئن در Science گزارش دادند که DNA داخلی ارگانل تولید کننده ی انرژی که میتوکندری نامیده می شود، درون اسپرم پدر از بین می رود. این اتفاق کمی بعد از اینکه اسپرم، تخمک را بارور کرد روی می دهد. یک نوع پروتئین که CPS-6 نام دارد DNA میتوکندری را در اسپرم نر تجزیه می کند. به گفته ی این پژوهشگران DNA میتوکندریایی پدری می تواند باعث آسیب به تکامل جنین شود.
ژنتیکدان دانشگاه کلرادو بولدر به نام دینگ ژو (Ding Xue) که رهبری این پژوهش را به عهده داشت بیان کرد: “این موضوع برای مدتی طولانی یکی از رازهای سر به مهر بیولوژی محسوب می شد که چرا در همه ی موجودات، فقط میتوکندری مادر به فرزندان منتقل می شود.”
میلیون ها سال قبل، میتوکندری ها خود سلول های ساده ای بودند، اما اکنون آن ها برای سلول های پیچیده تر انرژی تولید می کنند. با این حال ژنوم خاص خود را حفظ کردند. DNA آن ها ساده تر و کوتاه تر از DNA ای است که به طور معمول در هسته ی سلول ها یافت می شود.
ژو و همکارانش با استفاده از میکروسکوپ الکترونی برای مشاهده ی اسپرم کرم C.elegans در حالی که تخمک را بارور می کند، استفاده کردند. تصاویر به دست آمده، تجزیه شدن میتوکندری پدری را به صورت درون به بیرون نشان می دهد. محققان برای مشخص شدن این موضوع که کدام ژن مسئول این موضوع است، بررسی کردند که وقتی یک ژن خاص کار نمی کند چه اتفاقی می افتد. ژن مقصری که توسط پژوهشگران شناسایی شد موجب تولید پروتئین CPS-6 می شود.
CPS-6 در حالت عادی مرگ برنامه ریزی شده ی سلول را کنترل کرده و به بدن کمک می کند تا سلول های جوان و سلول های پیر را به حالت تعادل نگه دارد. تیم ژو دریافتند که در مدت بارورسازی، CPS-6 می تواند به داخل بخش درونی میتوکندری اسپرم رفته و DNA آن را به قطعاتی تقسیم کند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست