اخبار اخبار ایران و جهان

تشریح دستاوردها و برنامه های دانشگاه علم و صنعت

نوشته شده توسط بهار امیرکاوه ای

صبح امروز ( یکشنبه ۱۳ تیرماه) نشست مطبوعاتی با حضور دکتر برخورداری، ریاست دانشگاه علم و صنعت، شاه حسینی، مدیر همکاری های علمی و بین المللی و شریعت، معاون فرهنگی، در جمع اصحاب رسانه در این دانشگاه برگزار شد.
محوریت این نشست دستاوردهای دانشگاه در سال تحصیلی ۹۴_۹۵، تبیین برنامه سال اینده و ارتقا رتبه دانشگاه بود که بدین منظور ابتدا دکتر شاه حسینی در مورد رتبه های اخیر کسب شده توسط دانشگاه در رتبه بندی تامسون رویترز، یکی از پایگاه های معتبر بین المللی در زمینه نظام رتبه بندی، توضیح داد. وی افزود که این پایگاه از سال ۲۰۰۴ اقدام به رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها بر اساس شاخص هایی چون اموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی کرده است. از این رو چند سالی است ۸ دانشگاه ایران در این رتبه بندی جای دارند و همچنین دانشگاه علم و صنعت در جایگاه خوبی در این رتبه بندی قرار دارد.
به گفته شاه حسینی در سال ۲۰۱۵ دانشگاه علم و صنعت در رتبه ۶۹ آسیا بوده است و اکنون در رتبه بندی ۲۰۱۶ در میان ۸۰۰ دانشگاه حضور پیدا کرده رتبه ۴۷۵ بین المللی و با ۱۲ پله صعود در جایگاه ۶۹ آسیایی قرار گرفته است و توانسته رتبه اول کشور را نیز کسب نماید.
همچنین طبق آمار این پایگاه، ۷ نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در رشته های مهندس شیمی، مکانیک، عمران، ریاضی و شیمی جز یک درصد برتر دانشمندان معرفی شدند.
سپس دکتر برخورداری، ریاست دانشگاه درمورد بین المللی شدن این دانشگاه اظهار داشت: در این راستا تفاهم نامه هایی با کشور های عربی همچون عراق امضا شده است که اعضای هیئت علمی این کشور در دانشگاه علم و صنعت تحصیل کنند و همچنین شعبه ای از این دانشگاه در این کشور احداث شود که اقدامات اولیه آن نیز انجام شده است. علاوه بر این جلساتی با کشور آلمان داشتیم که نتیجه آن احداث یک دانشگاه مشترک در ایران است.
برخورداری در ادامه گفت: برنامه های راهبردی نیز از سال ۹۵ لغایت ۹۹ در دانشگاه تبیین شده است که در این برنامه راهبردی قصد داریم بر اساس جهت گیری دانشگاه ” تبدیل،دانش به فناوری”، قدم برداریم و از این جهت با دانشگاه های دیگر در حوزه هایی چون خودروی ملی، ماهواره، قطار پر سرعت و پروژه امنیت شبکه همکاری می کنیم. اینگونه بستر پیشرفت مهیا می شود و کشور پیشرفت می کند.
وی در ادامه افزود: از برنامه های دیگر دانشگاه ورود رشته های بین رشته ای به دانشگاه است. در گذشته آموزش در دانشگاه ها مطرح بود. سپس تحقیقات و پژوهش مورد توجه قرار گرفت و اکنون تجاری شدن و ارائه محصول در راستای تحقیقات و آزمایشات مطرح است. به گونه ای که شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در دانشگاه‌ها تاسیس شد و علاوه بر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد حمایت دانشگاه‌ها نیز قرار می گیرند و این شرکت ها دستاوردی است در جهت پیشرفت ارتباط صنعت و دانشگاه.

درباره نویسنده

بهار امیرکاوه ای

دیدگاه شما چیست