آخرین اخبار

آمادگی وزارت ارتباطات برای هوشمندسازی شهرها

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران از آمادگی این وزارتخانه برای تعریف پروژه مشترک با شهرداری ها در راستای هوشمندسازی شهرهای کشور خبر داد….

وزارت ارتباطات در جهت توسعه هوشمندسازی شهرهای کشور برای همکاری با شهرداری ها در انجام  پروژه‌های مشترکی در حوزه اینترنت اشیا و داده‌های عظیم اعلام آمادگی کرد.
خسرو سلجوقی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در اینباره گفت: طول عمر موضوعاتی مانند اینترنت اشیا و داده‌های عظیم چندان زیاد نیست و این فرصت برای محققان، تولیدکنندگان بازار و شرکت‌های دانش بنیان فراهم است که نه تنها در این حوزه‌ها منطبق با شرایط روز دنیا جلو بروند که حتی پیشتاز نیز باشند.
سلجوقی ادامه داد: یکی از کاربردهای مهم و ملموس اینترنت اشیاء و داده‌های عظیم، در حوزه هوشمندسازی شهرها است. اکنون می‌توان بسیاری از خدمات شهری را در حوزه‌های مختلف با استفاده از اینترنت اشیا به عنوان بازوی سخت‌افزاری و بحث داده‌های عظیم به عنوان بازوی نرم‌افزاری به صورت هوشمند ارائه کرد.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: لازمه این کار ایجاد یک هم‌افزایی میان بازیگران این حوزه از جمله شهرداری‌ها، پژوهشگران و بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان است که بنیان این کار در سال گذشته در همایش «زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند» گذاشته شد.
سلجوقی ادامه داد: دوره دوم این همایش که شهریورماه در تهران برگزار می شود، باید بر روی کاربردها تمرکز داشته باشد. اکنون شاهد استفاده از بخشی از کاربردهای شهر هوشمند در برخی از شهرهای کشور هستیم که می‌تواند این موضوع بسیار گسترده‌تر شود.
وی گفت: گروه‌های پژوهشی در پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در حال کار بر روی اینترنت اشیا و داده‌های عظیم هستند و ما این آمادگی را داریم که پروژه‌های مشترکی را با شهرداری‌ها برای توسعه کاربردهای این فناوری‌ها در شهرهای هوشمند تعریف کنیم.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست