اخبار اخبار ایران و جهان

شش عامل تاثیرگذار بر روی کاهش IQ

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

در این یادداشت قصد داریم تا شش عامل اثرگذار بر روی مغز و عملکرد آن را بررسی نماییم. این شش عامل به گفته ی متخصصان، می توانند به قوه ی ادراک صدمه زده و  بر روی آن تاثیرات منفی بگذارند. اکنون و در ادامه به بررسی این شش عامل می پردازیم.

استرس
استرس در مورد مسائل مالی، نگرانی برای پروژه های کاری و تلاش برای حفظ ظاهر زندگی اجتماعی می تواند باعث تولید مقدار زیادی هورمون های مربوط به استرس شود. دکتر برندان کلی (Brendan Kelly)، متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه اوهایو می‌گوید: “سطح بالای استرس باعث عملکرد مغزی ضعیف ‌تر می ‌شود و حتی ممکن است با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط باشد. گمان می رود که تغییرات هورمونی مربوط با استرس، علت این ارتباط باشد.”

چاقی
به گفته ی کلی، از آن جایی که شما برای لاغر ماندن به انگیزه ی بیشتری نیاز دارید، پس این را بدانید که تحقیقات نشان می دهد، چاقی در میانسالی می تواند باعث عملکرد شناختی ضعیف تر شود. طبق مطالعه ای که در مجله ی اپیدمیولوژی آمریکا منتشر شد، مشخص شد که رابطه ای بین چاقی و توانایی ذهنی کم، در جوانی و بزرگسالی وجود دارد. کلی ابراز داشت: “از آن جایی که چاقی، یک مشکل پیچیده ی پزشکی است، باز کردن این موضوع، کار آسانی نیست. چرا که هم ممکن است این مسئله به خاطر مشکلات پزشکی ناشی از چاقی به وجود بیاید و هم مستقیما به خاطر خود چاقی.”

علاقه به غذاهای شیرین
دکتر آلن توفیق، دکتر طب خواب و متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکی ویل کورنل نیویورک می‌گوید: “شکر و قند باعث افزایش وزن شما می‌شود و مقادیر زیاد آن، می‌تواند بر سلول‌های مغزتان تاثیر بگذارد. افراد دیابتی، بیشتر دچار زوال عقل می شوند.” بر اساس یک مطالعه که بر روی حیوانات در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد، مشخص شد که تاثیر منفی قند بر مغز، به علت افزایش التهاب می باشد. در این تحقیق مشخص شده که رژیم های غذایی سرشار از قند بر عملکرد سلول مغز و توانایی شناختی تاثیر می گذارند.

انجام چند کار به صورت همزمان
آیا این ها به نظرتان آشناست؟ نوشتن یک ایمیل در حالی که با همکارتان صحبت می‌کنید و همزمان با این ها، ناهار هم می خورید. به گفته ی توفیق انجام دادن کارها به صورت همزمان، مانع پردازش مغزی شما می‌شود. لوب پیشانی(قدامی) مهمترین ارگانی است که بر تمرکز ما، کنترل و نظارت می‌کند و قدرت پردازش محدودی دارد. اگر سعی کنید از آنچه مغزتان می تواند به طور منطقی انجام دهد، فراتر بروید ممکن است ذهنتان گاهی اوقات متوقف شود (هنگ کند!). درست شبیه زمانی که سعی دارید چندین برنامه کامپیوتری را همزمان باز کنید.

وقت گذارندن با یک دوست سیگاری
حتی اگر سیگار نکشید، استنشاق دود سیگار افراد دیگر، مغز را در معرض ترکیبی از مواد سمی قرار می‌دهد. توفیق می‌گوید: “قرارگیری طولانی مدت در معرض دود، مونوکسید کربن در بدن را افزایش می‌دهد که جای اکسیژن ضروری مورد نیاز مغز و بدن ما را می گیرد. همچنین باعث آسیب به عروق خونی و سلول‌های عصبی شده و در نتیجه در توانایی سلول‌های مغز برای برقراری ارتباط موثر و حفظ اطلاعات به طور کامل، اختلال ایجاد می کند.

سفرهای هوایی پی در پی
با توجه به تحقیقی در دانشگاه کالیفرنیا، جت زدگی مزمن (بی خوابی و ناراحتی ناشی از مسافرت طولانی با هواپیما) به خاطر برنامه شلوغ سفر می‌تواند تا یک ماه بعد از بازگشت به خانه، بر توانایی یادگیری و حافظه تاثیر بگذارد. پروفسور الیزابت لومباردو (Pr. Elizabeth Lombardo)، روانشناس و نویسنده می‌گوید: “حرکت در میان مناطق جغرافیایی با ساعت‌های مختلف، ریتم شبانه روزی طبیعی بدن را به هم می زند. علاوه بر مشکلات خواب، غذا خوردن و تنظیم هورمون ها، این مسافرت های هوایی پی در پی، استرس زیادی بر بدن شما وارد می‌کند.”

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست