اخبار اخبار ایران و جهان

از مراکز آموزش علم داده چه می دانید؟

نوشته شده توسط ملیکا خدابین

امروزه علم داده (Data Science) یکی از مشاغلی تلقی می شود که به سرعت رشد و گشترش یافته است. اما توان کافی را ندارد تا نیازهایش را پوشش دهد. به همین دلیل، بوت کمپ هایی به وجود آمدند که این امکان را به کاربر می دهد تا با بیشترین سرعت به آخرین اطلاعات دسترسی پیدا کنند.
متخصص بودن در زمینه علم داده بهترین شغل در امریکا است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در گلاسدور(Glassdoor) که فرصت های شغلی مختلف را مورد بررسی قرار داده است، درآمد یک متخصص علم داده ۱۱۶ هزار دلار است. با توجه به اطلاعات منتشر شده بر روی این وبسایت جایگاه متخصص علم داده ۴٫۱ از ۵ است و بر اساس درآمد نیز جایگاهش ۴٫۷ است. این درحالی که جایگاه شغلی متخصص علم داده روز به روز بهتر می شود. مدارسی که به شیوه سنتی اداره می شوند ظرفیت تدریس این رشته را ندارند. علاوه بر این هیچ راه مشخصی برای آنان که سال ها در عرصه صنایع کارکرده و می خواهند وارد مشاغل پردرآمد شوند وجود ندارد. ثبت نام در بوت کمپ ها، راهی است که به سرعت در میان مردم رایج شده تا بتوانند به دیگران مهارت های مورد نیازشان را آموزش دهند. در اینجا به معرفی ۱۰ بوت کمپ که می تواند مهارت های مورد نیاز تخصص علم داده را در قالب واحد هایی از مقدماتی تا پیشرفته آموزش دهد، می پردازیم.

بوت کمپ بیت (Bit Bootcamp)
این بوت کمپ به مرکزیت نیوجرسی ، به دو صورت پاره وقت و تمام وقت به ارائه واحد هایی در حوزه تحلیل داده ها در دوره ای نهایتا چهار هفته ای می پردازد و هزینه یادگیری در آن از ۱۵۰۰ دلار تا ۶۵۰۰ دلار بر اساس نوع واحد های دریافتی متفاوت است. این واحد ها مخصوصا برای کسی که پیش زمینه اس کیوال، برنامه نویسی به زبان های نظیر جاوا و C++ دارند، مفید است. شرکت کنندگان می توانند پس از گذراندن دوره، مشکلات واقعی را درمحیط کاری خود یا اجتماعات بزرگ رفع کنند. در انتها یک امتحان هادوپ برای صدور گواهی های پایان دوره از شرکت کنندگان گرفته می شود و به کسانی که قبول شوند گواهی اعطا می شود.

آموزشگاه علوم دادۀ دانشگاه نیویورک
آموزشگاه علوم دادۀ دانشگاه نیویورک طی یک برنامه پیشنهادی ۱۲ هفته ای مهارت های سخنرانی فشرده و انجام پروژه در فضای واقعی را به شرکت کنندگان می آموزد. با توجه به شرح برنامه درسی، محتویات بیشتر واحد های درسی بر اساس تجربیات متخصصین علم داده زبده و دارای مدرک دکتری است. در طی آموزش های این دوره مهارت های رایانه ای در کار با آر، پیتون، هادوپ، گیتوب و اس کیوال با تمرکز روی برنامه های واقعی آموزش داده می شود. شرکنندگان در دو هفته پایانی باید ۵ پروژه بر اساس آموزه های خود ارائه دهند. هزینه شرکت در این دوره ها ۱۶۰۰۰ دلار است.

پرورش داده ها (The Data Incubator)
برنامه های این مرکز آموزشی بر اساس تجربیات متخصصان علم داده زبده و دارای مدرک دکتری تدوین شده است و سبک خاصی برای ارائه درس ها به شرکت کنندگان دارد. واجدین شرایط می توانند به صورت رایگان از این سرویس استفاده کنند. این برنامه توسط کارفرمایانی نظیر مایکروسافت، نیویورک تایمز و لینکد این (Linked In) به کارمندان توصیه می شود و کارمندان در کنار کار در شرکت به یادگیری مهارت های علم داده می پردازند. برنامه آموزشی این کمپ ۸ هفته ای است و شرکت کنندگان می بایست مهارت های مهندسی و علمی را از پیش داشته باشند. آموزه ها قابل تطبیق و استفاده در کار شرکت های واقعی می باشد.

گالوانیز (Galvanize)
گالوانیز مجموعه ۶ آموزشگاه در نقاط مختلف امریکا و لندن است. تمرکز گالوانیز بر آموزش راهبردی به شرکت کنندگان و همراه کردن کارآفرینان از شرکت های مختلف با آنان در هنگام آموزش است. بیشتر فارغ التحصیلان این دوره(۹۴%) فرصت شغلی پیدا می کنند. مهارت ها درقالب مسائل واقعی به شرکت کنندگان آموزش داده می شود و می توانند پس از پایان دوره شغل خود را تغییر دهند و یا در شغل خود عملکرد بهتری پیدا کنند. هزینه شرکت در این دوره ها ۱۶۰۰۰ دلار است.

علم دادۀ دوجو (Dojo)
علم داده دوجو مراکزی در سیاتل، سیلیکون ولی، بارسلونا، تورنتو، واشنگتون و پاریس است. دوجو برنامه آموزشی علم داده را برای حرفه ای ها از سراسر جهان تدوین کرده است و یکی از کوتاه ترین برنامه های آموزشی در این لیست ده تایی را دارد. آموزش آن نهایتا ۵ هفته به طول می انجامد و علم داده و داده مهندسی را پشتیبانی می کند. آموزش حتی قبل از شروع دوره های آموزشی به صورت آنلاین شروع می شود و با آموزش های ۱۰ ساعته در روز و طی ۵ روز این برنامه تمام می شود. هم افراد حرفه ای با دانش مهندسی و علمی و هم افراد عادی می توانند در این دوره شرکت کنند. هزینه شرکت در این دوره برای همه ۳۰۰۰ دلار و برای واجدین شرایط رایگان است.

مِتیز (metis)
متیز در نیویورک و سانفرانسیسکو شعبه دارد و علاقه مندان این دو منطقه می توانند در کارگاه های آن شرکت کنند. برنامه آموزشی این مجموعه طی ۱۲ هفته ارائه می شود و در طول این دوره شرکت کنندگان با داشتن برنامه عملی در کلاس ها، هدایت حرفه ای و تعیین سطح شغل در عملکرد بهتر شرکت کنندگان پس از فارغ التحصیلی آنها را یاری می کند. تمرکز متیز روی زندگی حقیقی و تقویت مهارت ها برای برخورد با مسائل روزمره است. هزینه شرکت در دوره های متیز ۱۴۰۰۰ دلار است.

علم داده برای جامعه خوب
دفتر آن در نیویورک است و برای کمک به افراد مایل به فعالیت در حوزه آموزش، سلامت و انرژی فعالیت می کند. برنامه آموزشی علم داده برای جامعه خوب ۳ ماه طول می کشد و به دانشجویان دانشگاه شیکاگو پیشنهاد میشود و هدف از برگزاری آن بهبود کیفیت سطح عملکرد در کار و محیط اجتماعی است. در چهارده هفته پایانی برنامه دانشجویان دوازده برنامه ارائه می کنند. این دوره برای واجدین شرایط رایگان است.

لول (Level)
لول، کلاس های تحلیل داده ای است که به دانشجویان دانشگاه شمال شرقی توصیه می شود. این کلاس ها در یک دوره حدودا ۱۲ ماهه برگزار شده تا به دانشجویان بهره بهتر از مایکروسافت آفیس، اس کیوال و آر را بیاموزد. کلاس ها می توانند به صورت پاره وقت یا تمام وقت باشند. هزینه شرکت در این برنامه ۷۹۹۵ دلار است.

مدرسه علم دادۀ مرکز تحقیقات مایکروسافت
مدرسه تابستانی مایکروسافت طی یک برنامه ۸ هفته ای در طول تابستان برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی یا فارغ التحصیلان این دوره را برگزار می نماید. هدف از این دوره بهبود عملکرد در محیط کار است. در پایان دوره شرکت کنندگان یک لپ تاپ ۵۰۰۰ دلاری به عنوان دستمزد دریافت می کنند. این کلاس ها در ناحیه شهر نیویورک برگزار شده و هر کارگروه متشکل از ۸ نفر است. شرکت در این برنامه نیاز به پرداخت هزینه ندارد.

آموزشگاه داده سیلیکون ولی (Silicon Valley)
این آموزشگاه برای مهندسان و دانشمندان طی یک برنامه هشت هفته ای به آموزش مهارت های علم داده می پردازد. این آموزشگاه به آموزش معنای داده، صراحت و وضوح داده، زبان طبیعی و سیاست گذاری ها اختصاص دارد. همچنین آموزش کار با هادوک،اسپارک، هیو، کافکا و نواس کیوال در دستور کار این آموزشگاه است. آموزش ها کلاسیک و همراه با انجام تمرین در منزل است. شرکت در این کلاس ها برای واجدین شرایط رایگان می باشد.

درباره نویسنده

ملیکا خدابین

دیدگاه شما چیست