اخبار ایران و جهان نور افکن

نور افکن/”فعالان مجاز اقتصادی” را بهتر بشناسیم

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نور افکن نام بخش جدیدی در پایگاه خبری علمنا می باشد که در آن قصد داریم با متمرکز شدن بر روی یک واقعه علمی به جزییات و ابعاد گوناگون آن پرداخته و از دلایل و سرنوشت آن طرح یا پروژه پرده برداری نماییم. امیدواریم در این بخش بتوانیم خدمتی هرچند کوچک به جامعه علمی کشور در راستای حرکت بهینه و صحیح به سوی اهداف عالی ترسیم شده انجام دهیم.

چهارشنبه هفته گذشته خبری بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت (اینجا) که در آن سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان، محمد صاحبکار خراسانی، طی گفت و گویی اعلام کرد که ۲۶ شرکت دانش بنیان به عنوان فعال مجاز اقتصادی برگزیده شده اند. این تصمیم با هماهنگی های صورت گرفته بین معاونت علمی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، انجام گرفته است.
به گفته وی، “فعالان مجاز اقتصادی” یک اصطلاح بین المللی است که همه کشورها تسهیلاتی را برای این گروه فراهم کرده اند. در واقع انتخاب شرکت های دانش بنیان که به عنوان فعالان مجاز اقتصادی شناخته شده اند، از سوی معاونت علمی و فناوری بر اساس معیارهای مختلف از جمله میزان فعالیت های بازرگانی و حجم واردات و صادرات آنها در طول سال انجام شده است.

صاحبکار خراسانی

محمد صاحبکار خراسانی/سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان

همچنین صاحبکار خراسانی در مورد شرایط این شرکت ها برای اخذ این تسهیلات طبق خبر منتشر شده افزوده است که اگر شرکت ها سابقه تقلب، قاچاق، تقلب تجاری و جعل اسناد اقتصادی نداشته باشند و دارای حداقل ۳ سال فعالیت در حوزه واردات و صادرات باشند، می توانند جزء فعالان اقتصادی مجاز قرار بگیرند.همچنین در متن خبر نام شرکت های دانش بنیان برگزیده به شرح زیر اعلام شده است.

«مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا»، «گل دارو»، «زنجان برون»، «تولیدی تحقیقاتی سیناژن»، «شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو(ایپکو)»، «پویندگان راه سعادت»، «پیشتاز طب زمان»، «گیاهان سبز زندگی»، «تحقیقاتی، مهندسی توفیق دارو»، «تولید مواد دارویی درسا دارو»، «دارو درمان سلفچگان»، «فرآیندشیمی حکیم»، «توربین های گازی صنعتی خاورمیانه»، «تقطیران»، «باریج اسانس»، «آریوژن فارمد»، «بسپار سازه توس»، «فراپاکس»، «صنعتی خزر الکتریک»، «صنایع شیمیایی فراپل جم»، «شرکت سرامیک های صنعتی اردکان»، «بتون صنعت بریس»، «لاوان تابلو»، «همانند ساز بافت کیش»، «آق آلتین شیمی» و «میان الکترونیک».

حال علمنا قصد دارد با بررسی این شرکت ها و نام های اعلام شده گوشه ای از فعالیت های آنان را شرح داده و در مورد شرایط مطرح شده توسط سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان، تحقیقی مختصر انجام دهد. در ادامه نام تک تک شرکت ها و توضیح مختصر در زمینه فعالیت آن ها را مشاهده می نمایید.

مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا
شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا (پارس) در سال ۱۳۷۷ در راستای سیاست‌های ارتقای دانش فنی و توانایی صنعتی کشور، با هدف انتقال تکنولوژی ساخت و تولید انواع ژنراتورهای نیروگاه‌های حرارتی، آبی و باس‌داکت‌های نیروگاهی، شروع به فعالیت نموده است. این شرکت معتبر سال هاست به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های داخلی در سطح بین المللی در حال فعالیت بوده و به نوعی اعتبار کشور و صنعت ایران محسوب می گردد.

شرکت داروسازی گل دارو
شرکت داروسازی گیاهی گل دارو در راستای احیاء طب سنتی و گیاه درمانی علمی در کشــور در سال ۱۳۶۲ دراصفهـــان تاسیس و ابتدا تولیدات خود را با فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی و دارو های گیاهی خشک استاندارد شروع نمود و پس از تلاش بسیار در سال ۱۳۶۹ موفق به تولید فرآورده های داروئی گیاهی به فرم قطره گردید. شرکت گل دارو نیز اکنون یکی از بزرگان در حوزه فعالیت خود محسوب شده و سابقه طولانی و درخشانی در این بخش دارد.

شرکت زنجان برون
طبق تحقیقات انجام شده شرکتی به نام ”زنجان برون” وجود ندارد و مشخص نیست اشتباه صورت گرفته از سوی چه کسی بوده است؛ اما نزدیک ترین شرکت با این نام شرکت ”زنجان برنز” است که سابقه آن به شرح زیر است.
شرکت زنجان برنز در سال ۱۳۷۲ تاسیس شده و یکی از اولین تولید کنندگان اکسید مولیبدن و فرومولیبدنیم در ایران و خاورمیانه محسوب می گردد. این شرکت که در ابتدا با ظرفیت محدود و اندک شروع به فعالیت کرده بود، با کیفیت خوب خود توانست در بازارهای داخلی و بین المللی جای خود را باز کرده و رفته رفته افزایش ظرفیت دهد. اکنون نیز با توجه به این سابقه توانسته جز شرکت های دانش بنیان و فعالان مجاز اقتصادی قرار بگیرد.

شرکت تحقیقاتی تولیدی سیناژن
شرکت سیناژن در زمینه تولید داروهای بیوتکنولوژی و همچنین واردت مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این داروها فعالیت دارد. شرکت سیناژن در سال ۱۳۷۳ با هدف تولید محصولات بیوتکنولوژی و زمینه های مرتبط با آن در سطح بالا تاسیس شد و اکنون به بزرگترین تولید کننده محصولات دارویی و صادر کننده بیوتک در منطقه مبدل گشته است. این شرکت نیز با نامی درخشان در این عرصه بیش از بیست سال مشغول به فعالیت می باشد.

شرکت تحقیق طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)
شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)، در زمینۀ توسعۀ سامانه های انتقال قدرت شامل موتور و جعبه دنده، از مرحلۀ طراحی تا شروع تولید و نظارت بر آن فعال است. این مرکز در سال ۱۳۷۶ تأسیس شده و در سال ۱۳۷۷ نخستین آزمایشگاه موتوری خود را راه اندازی و با همکاری ۱۶ نفر کارشناس موتور، طرح های تحقیقاتی و کاربردی صنعت را آغاز نمود. هم اکنون ایپکو، از دانش حدود سیصد کارشناس خبره در زمینۀ موتورهای احتراق داخلی سمبه ¬ای استفاده می¬ کند. هدف اصلی ایپکو تحقیق و توسعه برای کاهش مصرف سوخت و انتشار آلاینده ها به ویژه با استفاده از توسعۀ موتورهای گازسوز است.

شرکت پویندگان راه سعادت
شرکت پویندگان راه سعادت در سال ۱۳۷۷ با پشتیبانی پژوهشی موسسه تحقیقاتی جویندگان راه سعادت تاسیس گردید. این شرکت تولیدکننده انواع مانیتور علائم حیاتی بیمار با پارامترهای مختف و در ابعاد نمایشی گوناگون به صورت رنگی و تک رنگ می باشد. مدل های مختلف تولیدات این شرکت می توانند پاسخگوی بخش های اورژانس, اتاق عمل جنرال, اتاق عمل قلب باز، ریکاوری ICUو CCU در بیمارستان ها و کلینیک های درمانی باشند. با توجه به سابقه و نوع فعالیت، این شرکت نیز جز فعالان مجاز اقتصادی قرار گرفته است.

شرکت پیشتاز طب زمان
ماموریت این شرکت تولید کیت های آزمایشگاهی می باشد. این مجموعه در سال ۱۳۶۲ در تهران به ثبت رسیده است.از زمان تاسیس تا کنون این شرکت فعالیت خود را در زمینه تولید کیت های آزمایشگاهی مجاز از جمله کیت گلوکز-۶ فسفات دهیدروژناز (G6PD) ادامه داده است و در سال های اخیر ضمن حضور در جمع شرکت های دانش بنیان قدرتمند توانسته جز فعالان اقتصادی مجاز نیز قرار بگیرد.

شرکت گیاهان سبز زندگی
شرکت گیاهان سبز زندگی – ایمپیران در سال ۱۳۴۹ در دو بخش مجزای تولید و صادرات دارو و مواد بهداشتی و نیز محصولات غذایی تأسیس گردید. بخش مواد غذایی شامل انواع کیفیت زعفران، مواد اولیه غذاهای آماده، گیاهان آشپزخانه ای، چاشنی ها، سبزیجات و میوه های خشک، ادویه ها، رنگ های طبیعی وخوراکی، امولسی فایرها و صمغ های نباتی بوده و بخش دارویی شامل مواداولیه عصاره های هیدروالکلی، آبی، اسانس ها، گرانول های گیاهی، شربت ها، کپسول ها، انواع دهانشویه، کرم ها و ژل ها – همگی با منشاء گیاهی – می باشد. با توجه به حوزه فعالیت این شرکت و حضور در عرصه های بین المللی از ابتدا قرار گرفتن آن در جمع فعالان اقتصادی مجاز دور از ذهن به نظر نمی رسید.

شرکت تحقیقاتی، مهندسی توفیق دارو
شرکت تحقیقاتی مهندسی توفیق دارو وابسته به شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین اجتماعی، به عنوان بزرگترین مرکز تحقیقات دارویی کشور محسوب می شود که در حوزه تولید مواد با ارزش افزوده بالا و حجم کم نیز وارد شده است. تحقیق و توسعه درحوزه داروهای شیمیایی، پپتیدهای دارویی، داروهای ضد سرطان، تحقیقات بیولوژی مولکولی، فناوری های نانو و بایو، بیولوژی سیستمی، فرمولاسیون دارویی و تولید مواد اولیه دارویی با ارزش افزوده بالا از جمله فعالیت های این شرکت است. شرکت توفیق دارو علاوه بر تحقیق و توسعه و تولید مواد اولیه و در برخی موارد محصولات دارویی، در حوزه خدمات نیز وارد شده است. ارائه خدمات آنالیز و کنترل کیفی، خدمات آموزشی و خدمات مهندسی داروسازی از جمله این موارد می باشد.

شرکت تولید مواد دارویی درسا دارو
زمینه فعالیت درسا دارو عبارت است از ساخت، توزیع و فروش کلیه مواد و محصولات دارویی و صادرات و واردات کالاهای مجاز. این شرکت در سال ۱۳۷۸ در تهران ثبت شده است و در زمینه ساخت و توزیع و فروش کلیه مواد و محصولات دارویی و صادرات و واردات کالاهای مجاز فعالیت دارد. همین حوزه فعالیت و سابقه توانسته تا مسئولین را برای قرار دادن نام این شرکت در بین فعالان اقتصادی مجاز، مجاب نماید.

شرکت دارو و درمان سلفچگان
شرکت دارو و درمان سلفچگان به عنوان یکی از اصلی ترین تولید کنندگان داروهای آنتی بیوتیک انسانی و دامی در کشور، حدود ۱۲ سال سابقه حضور در صنعت داروسازی را داراست. محصولات دارویی شرکت دارو درمان به پنج دسته اصلی داروهای انسانی ، داروهای دامی، طیور، آبزیان، آرایشی و بهداشتی تقسیم می شوند.

فرآیند شیمی حکیم
در زمینه فعالیت های این شرکت اطلاعات خاصی در دسترس نیست و سایتی برای این شرکت طراحی نشده است اما به نظر می رسد حوزه فعالیت های آن مربوط به بهداشت و سلامت و تولید و توزیع دارو می باشد.

شرکت توربین های گازی صنعتی خاورمیانه
این شرکت در سال ۱۳۸۱ با هدف بهینه سازی و بهسازی سیستم، مهندسی و تحقیق در زمینۀ صنایع نفت و انرژی تشکیل گردید و با تدوین چهار برنامه دوره ای پنج ساله شامل ساخت قطعات حساس و تعمیرات اساسی، ساخت تجهیزات و ادوات روتور مثل انواع روتورهای ناحیه سرد وگرم، ساخت کامل توربین های گازی و توسعه تنوع دامنه، ارائه خدمات تعمیرات اساسی برای دیگر توربین ها و توسعه دفتر طراحی توربو ماشینری، تشکیل گروه شرکت های همکار با محوریت این شرکت، توسعه بازارهای بین المللی و صدور خدمات فنی و مهندسی جزء برنامه های شرکت قرار گرفت.

شرکت تقطیران
شرکت ماشین سازی تقطیران از سال ۱۳۶۹ در پاسخ به رشد و توسعه صنعت نفت و نیروگاهی و صنایع آهن و فولاد و صنایع دارویی و غذایی با تکنولوژی و دانش نوین و استانداردهای لازم فعالیت خود را آغاز نموده است. این شرکت برتر و موفق کشور که در عرصه های بین المللی نیز حضور دارد یکی از بهترین موارد برای انتخاب به عنوان فعال مجاز اقتصادی می باشد.

شرکت باریج اسانس کاشان
شرکت داروسازی باریــج اســانس تولید کنندۀ دارو و فرآورده‌های آرایشی – بهداشتی و غذایی بر پایۀ مواد مؤثره گیاهی است که در سال ۱۳۷۱ تأسیس شده و در سال ۱۳۷۴ رسماً محصولات خود را به بازار عرضه نموده است. این شرکت که در سال های اخیر در دوران اوج خود قرار دارد شرایط حضور در این لیست را دارا می باشد.

شرکت آریوژن فارمد
در اواسط سال ۱۳۸۸ گروهی از تحصیل کردگان و متخصصین با تجربه صنعت بیوتکنولوژی دارویی، دست به ایجاد مجموعه ای جدید و منحصر به فرد با هدف تحقیق، توسعه و تولید داروهای نوترکیب و بالاخص آنتی بادی های مونوکلونال دارویی زدند. طراحی مجموعه بر اساس استانداردهای اروپایی و توسط تیم های با تجربه داخلی و خارجی صورت گرفته است. شرکت دانش بنیان آریوژن به این دلیل از آخرین استانداردهای اروپایی برای تولید دارو بهره می برد که بتواند علاوه بر تامین نیازهای داخلی و منطقه بخشی از نیازهای بازارهای اروپایی را نیز تامین کند.

شرکت بسپار سازه توس
این شرکت صنعتی محصولاتی نظیر لاستیک، پلاستیک و سایر محصولات لاستیکی تولید می نماید. در مورد این شرکت اطلاعات بیشتری در دسترس نمی باشد.

شرکت فراپاکس شیراز
شرکت فراپاکس شیراز، توانمندی پیاده سازی راه حل های یکپارچه صنایع در زمینه نگهداری، انتقال و کنترل سیالات مختلف اعم از آب آشامیدنی، پساب ها، مواد شیمیایی و نفتی و سیستم های آب‌رسانی را دارا بوده و از جمله بزرگ‌ترین تولید کنندگان مخازن، اتصالات و تجهیزات پیشرفته کامپوزیتی می‌باشد. این شرکت با توانمندی های ویژه در زمینه یکپارچه سازی تولیدات خود با پروسس های مختلف و همچنین پیاده سازی سیستم های کنترل مربوطه، امکانات منحصر به فردی را جهت مشتریان خود ایجاد نموده است.

شرکت صنعتی خزر الکتریک
شرکت خزر الکتریک از سال ۱۳۵۹ فعالیت تولیدی خود را در آمل آغاز نمود و در بهمن ۱۳۶۳ رسما به نام شرکت صنعتی خزر الکتریک در شهرستان آمل به ثبت رسید. شرکت خزر الکتریک علاوه بر تولید هواکش های صنعتی و مرغداری و سقفی اداری، امکانات کافی برای تولید بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات سیستم حرارتی و خشک کن های غلات، پسته، شالی، مواد غذایی گرانول ها و همچنین سیستم پخت ضایعات پروتئینی اعم از ضایعات مرغداری، جوجه کشی کشتارگاه، پودر ماهی و غیره می باشد. حضور فعال و دیرینه این شرکت در بخش های مختلف اقتصادی دلیلی محکم برای حضور در این لیست می باشد.

شرکت صنایع شیمیایی فراپل جم
تنها اطلاعاتی که از این شرکت موجود است حوزه فعالیت آن است که در زمینه تولید رزین پلی استر غیراشباع فعالیت می کند.

شرکت سرامیک های صنعتی اردکان
شرکت سرامیک های صنعتی اردکان در سال ۱۳۷۴ به ثبت و در سال ۱۳۷۶ به بهره برداری رسید. این شرکت به عنوان تنها تولید کننده سرامیک های صنعتی بر پایه آلومینایی و بزرگترین تولید کننده سرامیک های صنعتی بر پایه سیلیکاتی در ایران کار خود را آغاز نمود.

شرکت بتون صنعت بریس
شرکت بتون صنعت بریس به عنوان یکی از تامین کنندگان زیربنایی در صنایع بتن تلاش می نماید و بیش از چند دهه به عنوان عرضه کننده پایه های خطوط برق و راه آهن شناخته می شود. هدف این شرکت در حال گسترش این است تا توانایی خود را برای حمایت از پروژه های ساخت و ساز در خاورمیانه، به ویژه در سیستم های راه آهن افزایش دهد.

شرکت لاوان تابلو
شرکت لاوان تابلو در سال ۱۳۸۲ با تفکراتی نوین و مبتنی بر جدیدترین روش های روز دنیا و تحت استانداردهای معتبر بین المللی و داخلی در زمینه طراحی و تولید انواع تابلوهای فشار ضعیف و فشار متوسط در مدل های فیکس و کشویی و تابلوهای پروسس و کنترل پا به عرصه صنعت برق کشور گذاشت و اکنون بعد از حدود ۱۳ سال فعالیت موفق به کسب عنوان فعال مجاز اقتصادی شده است.

شرکت همانند ساز بافت کیش
شرکت گسترش صنعت علوم زیستی (لیدکو) به عنوان اولین و بزرگترین هولدینگ دانش بنیان، پل ارتباطی مابین پژوهشگران و فناوران با بخش صنعت کشور با سهم شراکتی بین “سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران” و ” صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز ” و ” شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا ” در سال ۱۳۸۱ شکل گرفت.

شرکت آق آلتین شیمی
شرکت آق آلتین شیمی در سال ۱۳۸۹ با هدف تولید پتاسیم یدید و پتاسیم یدات تاسیس گردید. با توجه به عدم تولید این مواد در داخل کشور و نیاز مبرم صنایع مختلف به این مشتقات ید، این شرکت تصمیم گرفت با تولید پتاسیم یدید و پتاسیم یدات در سطح کیفیت بالا و مطابق با استاندارد های روز دنیا برای صنایع غذایی و دارویی، نیازهای داخلی را برآورده نماید. به نظر می رسد با توجه به بکر بودن عرصه فعالیت این شرکت به سرعت توانسته مراحل موفقیت و پیشرفت را طی نماید.

میان الکترونیک
شرکتی با نام میان الکترونیک وجود ندارد اما با نامی مشابه شرکت نیان الکترونیک ثبت شده است. شرکت نیان الکترونیک با نیت نوآوری در صنایع زیربنایی مهم کشور، در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات نیرو، مجری پروژه های مخابراتی و به عنوان تنها تولید کننده منابع تغذیه سوئیچینگ در شمال و شرق کشور، از سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را رسما آغاز نموده است.

همان طور که مشاهده کردید شرکت های ذکر شده اکثرا جزو بزرگان صنایع ایران محسوب شده و سالیان درازی در حال فعالیت اقتصادی می باشند و در عرصه صادرات و واردات فعالیت می نمایند. با این حال در بین بیست و شش شرکت یاد شده علاوه بر وجود احتمالی دو اشتباه، نام شرکت هایی به چشم می خورد که حوزه فعالیت و بازه زمانی تاسیس آنها مشخص نبوده و اطلاعات اندکی درباره آنها موجود است. این امر می تواند به اعتبار شرکت ها و نحوه انتخاب بیست و شش شرکت برتر و فعالان مجاز اقتصادی لطمه وارد کرده و این سوال را ایجاد نماید که چگونه شرکتی که در داخل کشور شناخته شده نبوده و سایت و درگاه اینترنتی مناسبی هم ندارد می تواند در عرصه بین المللی فعالیت کرده و خود را به بازارهای جهانی به طور صحیح و مناسب معرفی نماید.
به نظر می رسد مسئولین مربوطه باید در این زمینه ها نیز دقت نظر داشته و این عوامل را هم از شروط برگزیده شدن شرکت ها و انتخاب آنان در عرصه های مختلف قرار دهند. همچنین رسانه ها نیز باید در اطلاع رسانی و ذکر اخبار توجه بیشتری به خرج داده و در صورت اشتباه مسئولین ذیربط پیگیری های لازم را انجام دهند. آن هم در عرصه مهمی مانند این عرصه و ذکر نام شرکت های برتر اعلام شده از سوی نهادهای دولتی.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست