آخرین اخبار

آنچه در نشست خبری وزارت علوم گذشت

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، در سال گذشته ۱۱۰ هزار برنامه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها انجام شد….

صبح امروز (سه شنبه ۸ تیرماه) نشست خبری با محوریت ” برنامه های فرهنگی، اجتماعی دانشگاه ها در سال تحصیلی ۹۵-۹۴” با حضور دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این وزارتخانه برگزار شد.
دکتر سید ضیاء هاشمی در این مراسم اظهار داشت: در سال گذشته ۱۱۰ هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه ها انجام شد که این برنامه ها با محوریت تشکل های دانشجویی، انجمن های علمی و کانون های فرهنگی صورت گرفته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: حجم بالای فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها علیرغم بودجه محدودی است که در حوزه فرهنگی در اختیار ستاد وزارت علوم است که همواره این بودجه کمتر از ۲۰میلیارد تومان و تخصیص آن کمتر از ۱۵ میلیارد تومان بوده است و این در حالی است که مجموع بودجه دستگاه های فرهنگی کشور حدود ۴هزار میلیارد تومان است.
وی با تاکید براینکه برنامه وزارت علوم برای انجام فعالیت فرهنگی در دانشگاهها جلب مشارکت دانشجویان است گفت: از زمان استقرار دولت یازدهم تاکنون تعداد انجمن های علمی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد رشد داشته اند و هرساله جشنواره فعالیت ها و دستاوردهای انجمن های علمی با عنوان “رویش” به صورت منطقه ای و ملی برگزار شده است و یک جریان علمی پویا را در سطح دانشگاههای کشور ایجاد کرده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه در در دولت یازدهم تعداد نشریات دانشجویی نیز رشدی ۴۰ درصدی را نشان می دهد، گفت: برگزاری جشنواره سراسری نشریات دانشجویی از برنامه های شاخص وزارت علوم در این حوزه بود که با رقابت بین ۱۴۰۰۰ اثر دانشجویی در دانشگاه تهران برگزار شد در حالی که چندین سال برگزاری این جشنواره متوقف شده بود.
وی تشکیل اتاق های فکر استانی را از برنامه های فرهنگی جدید وزارت علوم در دولت یازدهم دانست که با مشارکت نخبگان و دانشگاهیان در دانشگاههای مادر استانها برگزار می شود و تاکنون ۲۰۰ جلسه کارشناسی توسط این اتاق ها برگزار شده و گزارش های مهمی به مقامات ارشد ملی و استانی ارائه شده است.
دکتر هاشمی برنامه نهضت رضوی را برنامه ابتکاری و شاخص فرهنگی دانشگاهها در دولت یازدهم اعلام کرد که در قالب جشنواره های علمی فرهنگی رضوی و اردوهای رضوی برگزار می شود و تعداد این جشنواره ها از ۱۶ جشنواره به ۲۹ جشنواره افزایش یافته است که در قالب های هنری، ادبی، پژوهشی و با محوریت ۲۹ دانشگاه و مشارکت همه دانشگاههای کشور در حال انجام است.
وی زمینه سازی برای رشد تشکل های اسلامی و انقلابی را اولویت وزارت علوم دانست و گفت: در دولت یازدهم میزان حمایت مالی از تشکل های انقلابی۲/۵برابر شده است و تعداد تشکل های دانشجویی ۱۵ درصد و تعداد انجمن های علمی ۵۰ درصد رشد داشته است.
دکتر هاشمی مشارکت گسترده دانشجویان در اردوهای رضوی بویژه توسط دانشجویان اهل تسنن و اقلیت های دینی، حضور گسترده در مراسم اعتکاف و جشنواره های قرآنی را نشانه تعمیق فرهنگ اسلامی در دانشگاهها دانست.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان براینکه رعایت اسناد بالادستی مخصوصا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاهها مورد تاکید وزارت علوم است گفت: این وزارت برگزاری هرگونه اردوی دانشجویی مختلط و کنسرت موسیقی را در دانشگاهها غیر مجاز می داند و تاکنون مجوزی در این خصوص صادر نکرده است.
دکتر هاشمی با اشاره به مزایای شفاف سازی در خصوص دریافتی مدیران گفت: مدیران وزارت علوم با توجه به مرتبه علمی خود از دانشگاهها حقوق دریافت می کنند که میزان آن کاملا روشن است و علاوه بر آن حق مدیریتی دارند که میزان حق مدیریت وزیر معادل ۱/۶۰ و معاونان وزیر معادل۱/۳۰ حق مدیریت رئیس دانشگاه تهران است که در دولت یازدهم، وزیر علوم ۳۰ درصد آن را کاهش داد و هم اکنون حق مدیریت معاونان وزیر معادل رئیس دانشگاه تهران و ۴ میلیون تومان است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست