پزشکی و سلامت

نفس هایتان را در سینه حبس نکنید!

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

هنگام تماشای فیلم، موادی شیمیایی در بازدم بینندگان وجود دارد که به ما می گوید فیلم خنده دار است یا ترسناک.
محققان در آلمان می توانند از روی گازهایی که در بازدم حاضران در سالن های نمایش وجود دارد، پیش بینی کنند که آیا یک صحنه از فیلم خنده دار است یا هیجان انگیز. این گازها می تواند شکل دقیقی از ارتباطات انسانی را نشان دهد.
جاناتان ویلیامز (Jonathan Williams) یک شیمیدان اتمسفر در موسسه ماکس پلانک شیمی در ماینز آلمان بیان کرد: “یک کنسرت نامرئی در سالن های نمایش در جریان است. شما صداها را می شنوید و تصاویر را می بینید اما متوجه نیستید که سیگنال هایی شیمیایی در هوای اطرافتان در جریان است.”
ویلیامز شروع به سنجش هوا در یک استادیوم فوتبال کرد. او قصد داشت ببیند آیا تنفس انسان تاثیر قابل توجهی در غلظت گازهای گلخانه ای اتمسفر دارد یا خیر. جواب حداقل در مقیاس کوچک خیر بود. اما او متوجه شد که سطح کربن دی اکسید و گازهای دیگر هر زمان که جمعیت فریاد میزدند دچار نوسان های شدیدی می شد. این موضوع او را به فکر فرو برد که شاید انسان احساساتش را با این گازها منتشر می کند. برای اثبات این امر به سالن های نمایش رفت.
ویلیامز و همکارانش نمونه های هوا را در مدت ۶ هفته از دو سالن سینما در آلمان جمع آوری کردند. روی هم رفته ۹۵۰۰ نفر که به سینما رفته بودند، ۱۶ فیلم شامل ژانرهای کمدی، عاشقانه، اکشن و ترسناک را تماشا کردند. محققان صحنه های فیلم ها را به صورت “پرتنش”، “خنده دار” و “ناراحت کننده” دسته بندی کردند. سپس شروع به یافتن ارتباطی بین صحنه های فیلم ها و صدها ترکیب شیمیایی آزاد شده در هوا کردند.
طبق گزارش منتشر شده در Scientific Reports، در صحنه هایی از فیلم که مردم به شدت می خندیدند ترکیبات شیمیایی خاصی آزاد می شد. ویلیامز و همکارانش دریافتند میزان CO2 و ایزوپرن (ماده ای شیمیایی که در ارتباط با فعالیت های عضلانی تولید می شود) در صحنه های پرتنش فیلم ها افزایش قابل توجهی داشتند.
دانشمندان برای ایجاد ارتباط قوی بین احساس و عواطف انسانی و میزان انتشار مواد شیمیایی به اطلاعات بیشتری نیاز دارند. اما ویلیامز کاربردهای بالقوه عملی را در این موضوع می بیند. برای مثال بازاریابان می توانند زمانی که مشتریان در حال تست محصول هستند، به سرعت هوا را مورد سنجش قرار داده و بفهمند مردم چه احساسی نسبت به محصول مورد نظر دارند. او پیش بینی می کند تحقیقات آینده شامل اندازه گیری میزان ضربان قلب، دمای بدن و سایر اندازه گیری های فیزیولوژیکی خواهد بود.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست