پزشکی و سلامت

آیا شادی ژنتیکی است؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

طی انجام تحقیق جدیدی که در مقیاس جهانی و بین المللی انجام شد، محققان سه مدل ژنتیکی مرتبط با شادی، دو مدل ژنتیکی مربوط به افسردگی و همچنین یازده ژن برای روان رنجوری (یک ویژگی شخصیتی گسترده است که باعث تمایل فرد به تجربه عواطف منفی می شود)، یافته اند. این تیم طی تحقیقات خود یک هم پوشانی ژنتیکی بین شادی و افسردگی یافتند.
این پژوهش توسط پروفسور مِیک بارتلز (Prof. Meike Bartels) و پروفسور فیلیپ کولینجر (Prof. Philipp Koellinger) در دانشگاه وریج هلند و دکتر دانیل بنجامین (Dr. Daniel Benjamin) از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس انجام شد.  در این پژوهش بیش از ۲۹۸۰۰۰ نفر شرکت کردند.
نتایح این پژوهش در ژورنال Nature Genetics منتشر شد. پروفسور بارتلز بیان داشت: “این تحقیق نقطه ی عطفی است چرا که اکنون مطمئن شدیم شادی دارای جنبه های ژنتیکی می‌باشد. همچنین دریافتن این موضوع که این ژن ها با افسردگی همپوشانی دارند، یک موفقیت بزرگ است.”
بر اساس این تحقیقات، عوامل ژنتیکی دخیل در شادی به طور عمده در سیستم عصبی مرکزی، غدد آدرنال و سیستم پانکراس بیان می شوند. نتایج این تحقیق می تواند بینش جدیدی را نسبت درمان افسردگی که یکی از بزرگترین چالش های زمان حاضر است، گسترش دهد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست