پزشکی و سلامت

پس از درس خواندن ورزش کنید!

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

یک مطالعه ی جدید، استراتژی جذابی را جهت تقویت حافظه پیشنهاد می کند: چهار ساعت پس از یادگیری به باشگاه بروید! طبق یافته های منتشر شده در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ در Current Biology مشخص شده است فعالیت های فیزیکی می تواند باعث بهبود ردهای خافظه ای شود اما فقط به شرطی که در زمان مشخصی پس از یادگیری مطالب صورت گیرد، نه بلافاصله پس از آن!
گیلن فرناندز از موسسه داندرز در مرکز پزشکی دانشگاه رادبود هلند بیان داشت: این تحقیقات نشان داد که با انجام تمرینات ورزشی می توان به تثبیت حافظه بهبود بخشید.
در این تحقیق ۷۲ شرکت کننده ۹۰ تصویر را در مدت تقریبی ۴۰ دقیقه به خاطر سپردند. سپس این افراد به طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه بلافاصله تمرینات ورزشی را انجام دادند، گروه دوم پس از گذشت ۴ ساعت به انجام تمرینات ورزشی پرداختند و گروه سوم هیچ فعالیت فیزیکی انجام ندادند. مدت زمان انجام این تمرینات ورزشی ۳۵ دقیقه بود و ضربان قلب ۸۰ درصد از شرکت کننده ها به حداکثر خود رسید. ۴۸ ساعت بعد، شرکت کننده ها برای انجام آزمونی که مشخص شود چه مقدار از تصاویر آموخته شده را به یاد می آورند به آزمایشگاه بازگشتند. در حین انجام تست از مغز آن ها توسط تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تصویر برداری می شد.
محققان دریافتند گروهی که پس از گذشت ۴ ساعت از زمان یادگیری تمرینات ورزشی انجام دادند، اطلاعات را بهتر از دو گروه دیگر به خاطر سپرده بودند. تصاویر مغزی این افراد نشان داد انجام تمرینات ورزشی پس از یک تاخیر زمانی، با ایجاد دقت بالا در هیپوکامپ در ارتباط است. هیپوکامپ ناحیه ای از مغز است که برای یادگیری و حافظه بسیار پر اهمیت است.
چرایی و چگونگی تاثیر “ورزش با تاخیر” بر روی حافظه به وضوح مشخص نیست. با این حال تحقیقات گذشته در جانوران آزمایشگاهی نشان داده است ترکیبات شیمیایی که با عنوان کاتکول آمین ها شناخته می شود و به طور طبیعی در بدن تولید می شود مانند دوپامین و نوروتروفین، می تواند باعث بهبود حافظه گردد. یکی از راه های افزایش میزان کاتکول آمین ها در بدن انجام تمرینات ورزشی است.
به گفته ی فرناندز آن ها آزمایشات جدیدی را برای برای دریافتن مکانیسم های مولکولی این یافته طراحی کردند.

 

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست