اخبار ایران و جهان

جایزه “شهید چمران” برگزار نمی شود/مهندس چمران: من هم دلیلش را نمیدانم

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

۱۴ شهریور ۱۳۹۴ بود که خبرنگار علمنا از روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در خصوص برگزاری یا عدم برگزاری جایزه شهید چمران پرسید که پاسخ شنید: به احتمال بسیار زیاد برگزار نمی شود.
سالی گذشت و حال در سال ۱۳۹۵ باز هم با این مجموعه جهت پیگیری این موضوع تماس گرفته شد که این بار پاسخی شفاف داده نشد و نیاز بود که با مدیر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به گفت و گو بپردازیم که آن هم بدلیل مشغله فراوان ایشان میسر نشد. (هرچند روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مجددا گفت امسال برگزار نمی شود!)
اینکه جایزه ای با قدمت نزدیک به ۱۰ سال به یکباره برگزار نمی شود سوالی ست که باید اهالی نوآوری و فن آفرینی از خودشان لااقل بپرسند.
ناگزیر به سراغ چهره شاخص این جایزه که دو سال پیش نیز در آخرین مراسم جایزه شهید چمران حضور فعال داشت رفته و از وی در خصوص چرایی این موضوع پرسیدیم.
مهندس چمران که این روزها درگیر مباحث مختلف شورای شهر تهران است به علمنا اینگونه پاسخ داد:
مهندس چمران: در ابتدا من از مسئولین برگزار کننده( هم دانشگاه تهران و هم وزارت علوم) که این جایزه را چندین سال برگزار کردند تشکر میکنم و باید بگویم جایزه مفیدی هم بود، چرا که به عقیده من رقابتی را بین مراکز دانش بنیان بوجود می آورد و شایسته هم هست که اینگونه رخدادها صورت بگیرد، آن هم دقیقا در شرایطی که کشور ما نیازمند به تقویت این مراکز دانش بنیان و پارک های علم و فناوریست تا بتوانیم روی پای خود بایستیم و درون زا باشیم و در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.
ولی در سال گذشته و امسال در خصوص این جایزه صحبت و تماسی با بنده صورت نگرفت و این جایزه هم برگزار نشد و دلیل آن را هم نمیدانم.
و من امیدوارم که دست اندرکاران این جایزه میدان علم و تحقیق و رقابت علمی را خالی نکنند.

مهندس مهدی چمران
مهندس چمران در اختتامیه پنجمین جایزه شهید چمران – خرداد ۱۳۹۳

علمنا نیز همچنان در حال پیگیری چرایی عدم برگزاری این جایزه از مسئولین برگزار کننده آن می باشد ولی تا کنون به پاسخی شفاف دست نیافته است.

آنچه که در توضیح پنجمین و آخرین جشنواره نوآوری و فن آفرینی (جایزه دکتر شهید چمران) آمده بود:
پنجمین جشنواره ملی نوآوری و فن آفرینی (جایزه دکتر شهید چمران) به منظور توسعه علم و فناوری در ایران اسلامی، ترویج فرهنگ نوآوری و فن آفرینی در جامعه، دانشگاه و صنعت و همچنین شناسایی، تشویق و حمایت از نوآوران و فن آفرینان برتر بخصوص نخبگان جوان و دانشمندان ایرانی مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور و موسسات پژوهشی و دانشگاه های کشور، با همت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و حمایت های مالی  و معنوی حامیان در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ برگزار گردید.

محورهای این جشنواره نیز موارد زیر بود:
علوم فنی، پایه و پزشکی
علوم بین رشته ای
علوم کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی
فن آوری های نوین
علوم انسانی و هنر

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست