اخبار ایران و جهان فناوری کنجکاوی

کنجکاوی: گیتار الکتریک چگونه کار می کند؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در قسمت دوم از کنجکاوی به نحوه عملکرد گیتار الکتریک، یکی از محبوب ترین سازهای موسیقی ساخته شده در قرن بیستم می پردازیم. این گیتارها ساز اصلی و بخش کلیدی بسیاری از سبک های موسیقی حال حاضر دنیا هستند.
زمانی که گیتار الکتریک را با گیتار آکوستیک مقایسه کنیم؛ مشاهده می‌کنیم که از اجزا مشترک زیادی تشکیل می شوند. هر دو گیتار، دارای ۶ سیم هستند که با سرکوک ها تنظیم می شوند و هر دو دارای فِرِت هایی بر روی دسته ی بلند خود هستند. تفاوت ها از بدنه سخت و باریک گیتار الکتریک که می تواند از فلز و پلاستیک و یا هر جنس دیگری ساخته شود، در مقابل بدنه چوبی و توخالی گیتار آکوستیک که به وسیله رزونانس تولید صدا می کند؛ شروع می شود. همچنین سیم های گیتار آکوستیک می تواند از جنس نایلون و یا فلز ساخته شود، اما در گیتار الکتریک به دلیل استفاده از پدیده های الکتریکی و الکترومغناطیسی این سیم ها باید از جنس فلز ساخته شوند. اما تفاوت اصلی بین این دو نوع گیتار و بخشی که مکانیزم اصلی گیتار الکتریک را تشکیل می دهد، جایی است که سیم ها به بدنه گیتار متصل می شود.
در گیتار الکتریک صدا به کمک پیک آپ های مغناطیسی تولید و به کمک پیچ های تنظیم، کنترل می شوند. زمانی که گیتار به آمپلی فایر و یا برد الکترونیکی دیگری متصل نباشد با ارتعاش سیم ها، تقریبا صدای قابل شنیدن به گوش نمی رسد، چرا که بدون اتصال به یک برد الکتریکی و بدون بدنه توخالی، عاملی برای تشدید ارتعاشات سیم ها وجود ندارد.
در انتهای بدنه گیتار و کمی قبل از محل اتصال سیم ها به بدنه در زیر سیم های گیتار، قطعاتی به نام پیک آپ به کار رفته است. این پیک آپ ها از ستونی مغناطیسی که سیم پیچی با ۷۰۰۰ دور به دور آن پیچیده شده است، تشکیل شده است. این قطعه مغناطیسی، میدانی مغناطیسی در اطراف خود ایجاد می کند که باعث مغناطیسی شدن سیم هایی که از میان این میدان عبور می کنند می شود. با به ارتعاش درآمدن سیم های مغناطیسی شده ی گیتار میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط این سیم ها نیز شروع به حرکت می کند و به کمک تغییر شار مغناطیسی درون سیم پیچ جریان بسیار ضعیف الکتریکی را القا می نماید.

ساز و کار گیتار الکترونیک

در این نوع از گیتار ها انواع مختلفی از پیک آپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از مدل ها از یک پیک آپ برای همه ۶ سیم استفاده می کنند و در بعضی مدل ها در زیر هر سیم پیک آپی مجزا قرار دارد که ممکن است فاصله آن تا سیم قابل تنظیم باشد. هرچه این فاصله کمتر باشد سیگنال ورودی بیشتر خواهد بود.
در اکثر گیتارها سیگنال الکتریکی تولید شده وارد یک مدار ساده به شکل زیر می شود.

ساز و کار گیتار الکتریک

مقاومت متغیر بالایی تون صدا را تنظیم می کند. مقاومت (حداکثر ۵۰۰ کیلو اهم) و خازن (۰/۰۲ میکروفاراد) یک فیلتر پایین گذر را تشکیل می دهند؛ نوعی از فیلتر که سیگنال‌هایی با فرکانسی کمتر از فرکانسی مشخص را عبور می‌دهد. شما با تنظیم مقاومت، فرکانس کاری فیلتر را مشخص می کنید. با تنظیم مقاومت دوم شما می توانید حجم صدای عبوری را تنظیم کنید.
در نهایت سیگنال تولید شده با خروج از جک به آمپلی فایر و اسپیکرها منتقل می شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست