طبیعت و محیط زیست

ماه “می” گرمترین ماه تاریخ زمین

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

طبق داده‌های منتشر شده‌ی ناسا در دوشنبه، ماه می رکورد گرمای کره‌ی زمین را شکست.
اکنون حتی با وجود یکی از بزرگترین طوفان‌های ال نینیو تا کنون،  محتمل‌تر است که سال ۲۰۱۶ گرم‌ترین سال ثبت شده بشود.
طبق داده‌های اداره‌ی کل ملی اقیانوس‌ها و جو (NOAA)، تا به اینجای کار هر ماه در سال میلادی جاری رکورد گرما را شکسته‌اند. فبریه و مارس رکورد گرمای متوالی «گرم‌ترین ماه خلاف قاعده» را به ثبت رساندند. همچنین ماه فبریه از دید ناسا این رکورد را ثبت کرده است.
NOAA داده‌های دمای کره‌ی زمینش را جمعه منتشر خواهد کرد. اگر ماه می را نیز گرم اعلام کند، این سیزدهمین ماه به طور متوالی است که در داده‌های NOAA این عنوان را می‌گیرد. ناسا و NOAA از روش‌هایی برای پردازش داده‌های دمایی استفاده می‌کنند که کمی متفاوت هستند. همچنین از دوره‌های پایه‌ی متفاوتی برای مقایسه استفاده می‌کنند. (NOAA از اطلاعات متوسط قرن بیستم استفاده می‌کند.)
حتی بدون رکورد گرمای ماه می، احتمال ۹۹ درصدی وجود داشت که سال ۲۰۱۶، رکورد سال ۲۰۱۵ در گرم‌ترین سال تاریخ بودن را بشکند.
اینکه این اتفاق بیافتد یا خیر بستگی دارد که باقی سال چگونه بگذرد. یک لا نینیا که دمای کره‌ی زمین را کاهش می‌دهد، برای پاییز انتظار می‌رود، اما تأثیر بزرگتر این طوفان در سال ۲۰۱۷ آشکار خواهد شد.
برای اینکه نشان دهیم دمای سیاره نسبت به دوره‌های پیش از صنعتی شدن افزایش پیدا کرده است، Climate Central این داده‌ها را دوباره تحلیل کرده و متوسط دمای ناسا و NOAA را با همین میزان سال‌های ۱۸۸۱ تا ۱۹۱۰ مقایسه کرده است. در ماه آوریل متوسط دمای کره‌ی زمین ۲٫۶ درجه‌ی فارنهایت بالاتر از درجه حرارت همین ماه در دوره‌های پیشین بوده است.

۵_۱۸_۱۶_Andrea_2016GlobalAdjusted_Jan-Apr_UPDATED_720

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست