اخبار ایران و جهان فناوری کنجکاوی مقالات

کنجکاوی: میکروفن چگونه کار می کند؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

از این پس در علمنا بخشی را خواهیم داشت، تحت عنوان “کنجکاوی”، که به علت و چیستی و نحوه فعالیت اشیاء و یا حتی پدیده های اطرافمان می پردازد و با پرسش هایی از قبیل چگونه، چرا، چطور، چه وقت و… پیرامون آنها، سعی به کنجکاوی و پی بردن به راز آنها دارد.

از این پس در علمنا بخشی را خواهیم داشت، تحت عنوان “کنجکاوی”، که به علت و چیستی و نحوه فعالیت اشیاء و یا حتی پدیده های اطرافمان می پردازد و با پرسش هایی از قبیل چگونه، چرا، چطور، چه وقت و… پیرامون آنها، سعی به کنجکاوی و پی بردن به راز آنها دارد.
در این قسمت از “کنجکاوی”، حمیدرضا گودرزی به درون میکروفن سفر کرده تا نحوه عملکرد آن را به ما نشان دهد.
با علمنا همراه باشید.

سفری به درون میکروفن 

از زمان های بسیار قدیم، همیشه تمایل به افزایش حجم صدا برای ارتباط در مسافت های طولانی طوری که بتوان تعداد بیشتری از افراد را مخاطب خود قرار داد، وجود داشته است. اولین دستگاه شناخته شده که برای رسیدن به این هدف ساخته شده، نوعی ماسک با طراحی خاص بخش دهان، برای افزایش حجم صدا بوده که در ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در آمفی تئاترهای رم باستان مورد استفاده قرار می گرفته است. چندین قرن بعد و در دهه ۱۸۶۰، امیل برلاینر مخترع آلمانی به نوعی اولین میکروفون را با ساخت یک دستگاه ابتدایی انتقال صدا، که به کمک یک لایه مرتعش، صدا را منتقل می کرد، اختراع نمود.
تا پیش از اختراع میکروفون در قرن نوزدهم میلادی تنها راه انتقال بیشتر صدا، فریاد زدن بود 🙂 . اما مسئله ای که وجود داشت محدودیت بسیار زیاد فریاد کشیدن بود. خوب، هیچ وقت نمی شود که کسی بین صد هزار نفر فریاد بزند و همه صدای او را بشنوند. اما با اختراع میکروفون این کارها و چندین کار دیگر ممکن شد. شاید یکی از کلیدی ترین عامل رشد موسیقی در جهان، توانایی ضبط آن باشد که بدون میکروفون ممکن نبود. اما این دستگاهی که با زندگی ما عجین شده است چطور کار می کند. اولین قسمت از کنجکاوی، نگاهی نزدیکتر به عملکرد میکروفون ها ست.
امروزه در تولید میکروفون ها از تکنولوژی های مختلفی استفاده می شود. در این قسمت به نحوه عملکرد میکروفون های دینامیک و میکروفون های خازنی که اساس عملکرد میکروفون ها را نیز تشکیل می دهند می پردازیم.
در داخل میکروفون، پرده بسیار باریک و سبکی به نام دیافراگم وجود دارد که معمولا از پلاستیک یا آلومینیوم ساخته می شود این پرده با برخورد امواج صوتی به ارتعاش درآمده و جلو عقب می رود.

mic- میکروفن چگونه کار می کند

در میکروفون های دینامیک به پشت پرده دیافراگم سیم پیچی متصل شده که با حرکت دیافراگم، حرکت کرده و به جلو عقب می رود.
در وسط این سیم پیچ، آهن ربای دائمی ای وجود دارد که میدان مغناطیسی آن از میان سیم پیچ عبور می نماید. زمانی که سیم پیچ به جلو و عقب حرکت می کند به دلیل تغییر میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ جریان الکتریکی در سیم جریان پیدا می کند. جریان الکتریکی ایجاد شده، از میکروفون خارج می شود و به یک آمپلی فایر و یا یک دستگاه ضبط صدا می رود.
میکروفون‌های خازنی در مقابل میکروفون‌های دینامیک، واکنش بهتری نسبت به «سرعت» و تحرک امواج صوتی نشان می‌دهند. در این نوع میکروفون از تکنولوژی خازن برای تبدیل انرژی ارتعاشی ناشی صدا به انرژی الکتریکی استفاده می شود.

mic-condenser - میکروفن چگونه کار می کند

خازن ها اجزایی در مدراهای الکتریکی هستند که انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کنند. یکی از پرکاربرد ترین نوع خازن ها خازن های مسطح هستند که از دو سطح رو به روی هم تشکیل می شوند و فاصله بین دو سطح، یکی از عوامل تعیین کننده ظرفیت ذخیره سازی این خازن ها می باشد.
در میکروفون های خازنی، یکی از صفحات خازن به کار رفته از لایه ای بسیار سبک تشکیل شده و از آن به عنوان دیافراگم استفاده می شود. زمانی که صدا به دیافراگم می رسد این قطعه به لرزش در آمده و فاصله بین دو صفحه خازن تغییر کرده و در نتیجه ظرفیت خازن تغییر می کند، بدین صورت با نزدیک شدن صفحات عمل شارژ و با دور شدن صفحات عمل دشارژِ رخ می دهد و به این وسیله انرژی الکتریکی در سیم جریان پیدا می کند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست