آخرین اخبار

درمان آب مروارید بدون نیاز به جراحی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان دانشگاه لوزیانا موفق به ساخت قطره چشمی شدند که می‌توان از آن برای درمان بیماری آب مروارید استفاده کرد….

یکی از خطرناک ترین بیماری های چشمی، آب مروارید است که می‌تواند منجر به نابینایی در افراد شود.
در حالت طبیعی عدسی چشم که از آب و پروتئین تشکیل شده کاملا شفاف است اما در بیماران مبتلا به آب مروارید این عدسی شروع به تیره شدن می‌کند. در حال حاضر تنها راه درمان این بیماری، جراحی است. این در صورتی است که تنها در کشور آمریکا بیش از ۲۴ میلیون نفر مبتلا به بیماری آب مروارید شناسایی شده‌اند. بنابراین یافتن راهکاری ساده و اثربخش برای جایگزینی جراحی، ضروری به نظر می‌رسد.
نتایج یافته‌های محققان در دانشگاه لوزیانا می‌تواند منجر به ساخت قطره‌ای شود که بیماران مبتلا به آب مروارید را درمان کند.
کریستیانا سابولیوف از محققان این پروژه می‌گوید:  این روش درمانی نیاز به تزریق ندارد و از جمله روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شود. تنها کافی است که بیمار قطره را به درون چشم خود بریزد.
در طول سه سال گذشته سابولیوف و همکارانش روی ساخت این قطره چشمی کار کرده‌اند. این گروه تحقیقاتی برای ساخت این دارو از نانوذرات استفاده کردند. این نانوذرات، آنتی‌اکسیدانی به نام لوتئین را با خود حمل کرده و درون چشم رهاسازی می‌کند.
درحالی که آزمایش‌های اولیه روی موش‌های آزمایشگاهی مثبت بوده و منجر به کاهش ابعاد آب مروارید در مدت یک هفته شده است، این گروه قصد دارند تا آزمون‌های بالینی را روی حیوانات دیگر و همچنین انسان آزمایش کنند. این کار باید چند سال قبل از تجاری‌سازی این نانودارو و وارد شدن آن به بازار انجام شود.
براساس گزارش‌های منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی، بیشترین عامل نابینایی در کشورهای فقیر، آب مروارید است که به دلیل عدم دسترسی به تجهیزات پزشکی در این مناطق این بیماری منجر به کوری می‌شود. این نانودارو می‌تواند برای ممانعت از افزایش نابینایی در این کشورها بسیار موثر باشد.
هرچند در کشورهایی نظیر آمریکا به سادگی با یک جراحی این بیماری قابل درمان است، اما این قطره چشمی می‌تواند فرآیند درمان را برای بیماران تسهیل کند.
این قطره چشم حاوی نانوذرات یک دستاورد بزرگ در حوزه بیماری‌های چشم محسوب می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست