آخرین اخبار

تولید ارزان گاز هیدروژن برای صنایع پتروشیمی توسط محققان ایرانی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان دانشگاه گیلان با انجام یک پژوهش آزمایشگاهی، نانوکاتالیستی معرفی کرده‌اند که می‌توان از آن جهت تولید ارزان و سریع گاز هیدروژن بهره برد….

هیدروژن دومین عنصر فراوان در طبیعت است که از سوختن مواد فسیلی نظیر زغال‌سنگ، نفت و گاز حاصل می شود البته امروزه فرایندهای مختلف دیگری نیز جهت تولید هیدروژن معرفی شده و مورد ارزیابی قرار گرفته‌است.
اما با این وجود در حال حاضر ۹۸ درصد از کل هیدروژن تولید شده در جهان از احتراق سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شود. محصولات تولید شده‌ی ناشی از سوختن هیدروژن در حضور هوا و حرارت فقط آب است، بنابراین این گاز علاوه بر کاربردهای فراوانش در صنایع مختلف چون پتروشیمی، تولید روغن خوراکی، چسب و مواد شوینده، می‌تواند به‌عنوان یک سوخت پاک مورد استفاده قرار بگیرد.
از این رو محققان با انجام آزمایش های مختلف به دنبال کشف راه هایی با سرعت عمل بالا، برای تولید این گاز هستند.
در ایران نیز محققان دانشگاه گیلان با انجام یک پژوهش آزمایشگاهی، نانوکاتالیستی معرفی کرده‌اند که می‌توان از آن جهت تولید ارزان و سریع گاز هیدروژن بهره برد.
دکتر محمدحسن لقمانی، در خصوص مزایای استفاده از این نانوکاتالیست گفت: تولید هیدروژن به کمک نانوذرات موجب می‌شود نیاز به استفاده از منابع فسیلی مرتفع گردد. همچنین ازآنجایی‌که ذخیره‌ی گاز هیدروژن در سیلندر با خطر انفجار همراه است، استفاده از این روش شرایطی را فراهم می‌کند تا گاز هیدروژن در حین تولید در محل موردنظر همزمان مصرف شود.
وی ادامه داد: سدیم بوروهیدرید یک ماده‌ی معدنی است که بیشترین مقدار هیدروژن را در بین هیدریدهای فلزی دارد. با استفاده از فرایند هیدرولیز کاتالیستی می‌توان گاز هیدروژن را از این ماده آزاد کرد. ازاین‌رو از نانوذرات کبالت بورید به‌عنوان کاتالیست در فرایند هیدرولیز سدیم بوروهیدرید استفاده شده است. نانوذرات کبالت بورید به دلیل انرژی سطحی بالا تمایل دارند به شکل کلوخه تجمع یابند. در این طرح با استفاده از تری فنیل فسفین و یون‌های لانتانیم و زیرکونیم، نانوذرات کبالت بورید بدون تجمع سنتز شدند. استفاده از این نانوکاتالیست‌های پایدار شده موجب می‌شود بازده فرایند هیدرولیز به بیش از ۹۵ درصد افزایش یابد.
در طرح حاضر نانوکاتالیست کبالت بورید در شرایط رفلاکس و در جو گاز آرگون سنتز شده و به‌منظور پایدار کردن آن از تری فنیل فسفین استفاده شده است. در ادامه نانوذرات سنتز شده توسط روش‌های XRD، TEM، BET و ICP مشخصه یابی شده‌اند. همچنین اثر یون‌های لانتانیم و زیرکونیم نیز بر مورفولوژی و اندازه‌ی ذرات و فعالیت کاتالیستی نانوکاتالیست سنتز شده مورد ارزیابی قرار گرفته است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست