پزشکی و سلامت

بیماری خانم بازیگر را بهتر بشناسیم

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

ترانه علیدوستی، چهره محبوب این روزهای عرصه سینما چندی پیش در یکی از توئیت های خود گفته بود که به “کلاستروفوبیای حاد” مبتلا است.
در این یادداشت کوتاه میخواهیم نگاهی بیندازیم به “کلاستروفوبیا” که عده ای در همان توئیتر به خانم علیدوستی (البته با زبان طنز) عنوان یک بیماری باکلاس را اطلاق کرده بودند!! که البته اصلا اینچنین نیست.

توئیت ترانه علیدوستی در مورد فوبیای خود

توئیت خانم علیدوستی در خصوص بیماری خود

کلاستروفوبیا… همین ابتدای کار اجازه دهید راحت تان کنیم! نام این بیماری بصورت ساده می شود: تنگنا هراسی.
تنگنا هراسی یا “ترس از محیط بسته” یکی از شایع ترین نوع فوبیا (ترس) است که فرد از فضاهای بسته (بصورت غیرمنطقی) دوری می کند.
حضور در بین جمعیت‌های شلوغ و فشرده، اتاق‌های کوچک و یا قفل‌شده، تونل، آسانسور، مترو؛ به تنهایی می‌تواند محرکی برای شروع و بروز علایم این بیماری باشد.
دقیقا همانطور که خانم علیدوستی در توئیت دیگر خود به آن اشاره کرده است.

توئیت ترانه علیدوستی در مورد فوبیای خود

او اظهار داشته که به ندرت می تواند سوار اتوبوس شده و یا از آسانسوری که آینه ندارد، استفاده کند. البته دقیقا اکثر مبتلایان به تنگناهراسی مانند ترانه علیدوستی واهمه شدیدی از دستگاه MRI نیز دارند.
علائمی که فرد پس از قرارگرفتن در شرایط بروز بیماری خود نشان می دهد:
نفس نفس زدن
تپش قلب
تعریق و ضعف جسمانی
اضطراب و نگرانی
ترس از خفه شدن
و تمایل شدید به رفتن به مکان های باز؛ می باشد.
علت ابتلای به این بیماری نیز دلائل مختلفی می تواند داشته باشد، بطور مثال با گیر افتادن در یک فضای کوچک در حین بازی یا ممکن است بر اثر یک تجربه ناخوشایند مثل گیر افتادن در آسانسور ایجاد شده باشد.
روش هایی مختلفی هم مانند مواجهه سازی یا غرقه سازی برای درمان این بیماری ذکر شده که البته پیشنهاد ما به شما کمک گرفتن از روانپزشک و روانشناسان حاذق است که قطعا بهترین راه مقابله با این بیماری به شمار می آید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست